کد خبر: 683206
تاریخ انتشار :

نامه سناتورهای آمریکایی به وزرای بایدن درباره همکاری‌های نفتی چین و ایران

چند سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در نامه‌ای خطاب به وزیران امورخارجه و خزانه‌داری این کشور با ابراز نگرانی نسبت به ادامه صادرات نفت ایران به چین خواستار یک راهبرد برای مقابله با این همکاری شدند.

نامه سناتورهای آمریکایی به وزرای بایدن درباره همکاری‌های نفتی چین و ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا به همراه چند تن دیگر از همکاران خود نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه و ژانت یِلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا نوشتند و در آن ابراز نگرانی کردند که دولت بایدن در اجرای سیاستی که با خرید نفت تحریم شده ایران توسط چین مقابله کند، شکست خورده است، که نه تنها به نفع پکن است، بلکه به نفع تهران نیز هست.

بر اساس گزارش رویترز، جیم ریش، جان باراسو، لیندسی گراهام، ریک اسکات، جری موران، جیمز لَنکفورد و بیل هاگرتی دیگر سناتورهایی هستند که با ارسال این نامه به آنتونی بلینکن و ژانت یلن خواستار تدوین یک استراتژی برای مقابله با صنعت پتروشیمی ایران و به‌علاوه فروش جهانی و محموله‌های نفتی ایران شدند.این سناتورها همچنین از وزیران درخواست کردند که تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای چینی اعمال کنند که به خرید، پالایش یا معاملات نفتی و پتروشیمی با منشاء ایران ادامه می‌دهند.

آنها در نامه خود آورده‌اند که چین از زمان روی کار آمدن جو بایدن به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا تقریباً ۴۷ میلیارد دلار نفت از ایران خریداری کرده و ناوگان حمل‌ونقل ایران نیز از ۶۰ کشتی به ۳۳۸ فروند کشتی افزایش یافته است. در نتیجه سود نفتی ایران باوجود اعمال تحریم‌های قوی در دولت قبلی به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۸ رسیده است.

این سناتورهای جمهوری‌خواه در ادامه با تکرار ادعاهای بی‌اساس درخصوص چگونگی هزینه درآمدهای حاصل از این فروش نفت ایران آورده‌اند: ما با احترام از شما درخواست می‌کنیم که فوراً تحریم‌های موجود از جمله تحریم‌های وضع شده در فرمان اجرایی ۱۳۸۴۶ را اجرا کنید و این تحریم‌ها را به گونه‌ای گسترش دهید تا کسانی که نفت ایران را ذخیره می کنند، اپراتورهای انتقال نفت کشتی به کشتی، افراد و نهادها، اپراتورهای بنادر و پالایشگاه ها و ... به ویژه در جمهوری خلق چین که با نفت و پتروشیمی با منشاء ایران معامله می‌کنند، هدف قرار گیرند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما