کد خبر: 593880
تاریخ انتشار :

ماهواره ناسا فردا سقوط می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، داستان طولانی ماهواره ژئوفیزیک ناسا به پایان خود رسیده است.

تصاویری از ماهواره متروک "OGO-1" متعلق به ناسا در روز سه‌شنبه، 25 اوت توسط محققان دانشگاه کاتالانیا آریزونا ثبت شده است که حاکی از سقوط قریب‌الوقوع این ماهواره به جو زمین است.

"رصدخانه ژئوفیزیک مدارگرد 1" یا "OGO-1" در سپتامبر 1964 به منظور مطالعه محیط مغناطیسی زمین و چگونگی تعامل سیاره ما با خورشید به فضا پرتاب شد. این ماهواره تا سال 1969 اطلاعات را جمع آوری کرد و در سال 1971 رسماً بازنشسته شد و از آن زمان تاکنون در سکوت در یک مدار بیضوی دو روزه شده است.

اما گویا نفس‌های "OGO-1" به شماره افتاده است. مشاهدات جدید نشان می‌دهد که گرانش زمین سرانجام این ماهواره 487 کیلوگرمی را به دام انداخته و پیش‌بینی می‌شود، همین هفته به جو زمین سقوط کند.

مقامات ناسا می‌گویند: پیش‌بینی می‌شود "OGO-1" دوباره وارد یکی حضیض‌های خود شود، یعنی نقاط موجود در مدار فضاپیما که در نزدیکترین فاصله با سیاره ما قرار می‌گیرد و برآوردهای فعلی نشان می‌دهد که این ماهواره روز شنبه 29 آگوست 2020، در حدود ساعت 5:10 بعد از ظهر منطقه زمانی شرقی(EDT) بر فراز اقیانوس آرام جنوبی تقریباً در نیمه راه بین تاهیتی و جزایر کوک وارد جو زمین خواهد شد.

با توجه به اینکه منطقه زمانی ما 8 ساعت و نیم از منطقه زمانی شرقی جلو است، این ماهواره احتمالا ساعت 01:40 بامداد یکشنبه، 9 شهریور به جو زمین سقوط خواهد کرد.

مقامات ناسا افزودند: این فضاپیما در جو نابود خواهد شد و هیچ خطری برای سیاره ما یا هر کسی که در آن است، ایجاد نمی‌کند و این یک اتفاق نهایی معمول برای فضاپیماهای بازنشسته است.

ابتدا تصور شد که این شیء یک سیارک است، اما تجزیه و تحلیل محققان دانشگاه کاتالانیا، محققان آزمایشگاه JPL ناسا در کالیفرنیای جنوبی و محققان مرکز هماهنگی اشیای نزدیک به زمین آژانس فضایی اروپا نشان داد که شیء مورد نظر یک سیارک نیست، بلکه ماهواره "OGO-1" است.

ماهواره "OGO-1" اولین ماهواره در برنامه دارای ۶ فضاپیمای "OGO" بود که اعضای دیگر آن در سال‌های 1965، 1966، 1967، 1968 و 1969 به فضا پرتاب شدند. آن پنج ماهواره همگی در سال 2011 به زمین بازگشتند و بر فراز قسمت‌های مختلفی از اقیانوس سقوط کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما