کد خبر: 596412
تاریخ انتشار :

آخرین خبرها از زلزله ۵.۲ ریشتری گلستان / بجنورد لرزید + جزئیات کامل

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، بنا بر اعلام مرکز لرزه‌نگاری، در ساعت ۹:۱۶ دقیقه صبح امروز (۵ مهرماه) زمین‌لرزه‌ای با بزرگی ۵.۲ در مقیاس ریشتر مرز ترکمنستان و گلستان را لرزاند.

این زمین‌لرزه در ۳۸.۰۹۴ درجه شمالی و ۵۵.۹۷۹درجه شرقی و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

این زلزله در ۲۱ کیلومتری مراوه تپه در استان گلستان، ۵۰ کیلومتری گرماب در استان خراسان شمالی و ۵۰ کیلومتری گلی داغ در استان گلستان رخ داده است.

این زمین لرزه به مدت طولانی در بجنورد احساس شده است.

تصویر ماهواره‌ای از محل زمین لرزه شدید حوالی مرز استان گلستان در کشور ترکمنستان را ببینید:

آخرین خبرها از زلزله ۵.۲ ریشتری گلستان / بجنورد لرزید + جزئیات کامل

۳ پس لرزه مراوه تپه را لرزاند

پس از زمین لرزه ۵.۲ ریشتری صبح امروز در مراوه تپه گلستان، ۳ پس لرزه دیگر در این منطقه رخ داد که بزرگترین آنها ۳.۳ ریشتر بود.

آخرین خبرها از زلزله ۵.۲ ریشتری گلستان / بجنورد لرزید + جزئیات کامل

۵ پس لرزه مناطق مرزی گلستان را لرزاند

به گزارش روز شنبه ایرنا از مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اولین پس لرزه در ساعت ۹ و ۳۳ دقیقه با قدرت ۲.۹ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین ثبت گردید.

همچنین پس لرزه دوم در ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه با قدرت ۲.۸ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین در این شهرستان ثبت شد.

سومین پس لرزه این شهرستان ۳.۳ ریشتر قدرت داشت که در ساعت ۱۰ و ۵ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری ثبت شد.

پس لرزه‌های چهارم و پنجم پس از اولین زمین لرزه در این شهرستان به ترتیب در ساعت ۱۰ و ۱۴ دقیقه و چهار دقیقه بعد در ساعت ۱۰ و ۱۸ دقیقه به قدرت مشابه ۲.۵ ریشتر به ترتیب در اعماق ۱۰ و ۷ کیلومتری ثبت گردید.

مرکز لرزه نگاری کشوری همچنین از وقوع زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه امروز در ترکمنستان خبر داد که در عمق ۱۰ کیلومتری زمین روی داده است. طول جغرافیایی این زمین لرزه ۵۴.۴۳ و عرض جغرافیایی آن ۳۹.۷۷ درجه ثبت شده است. این زمین لرزه در نزدیکی شهرهای داشلی برون، مراوه تپه و اینچه برون استان گلستان روی داده است.

به گزارش ایرنا، صبح امروز نخستین زمین لرزه به بزرگی ۵.۲ ریشتر در ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در فاصله ۲۱ کیلومتری مراوه تپه شرقی ترین شهرستان استان گلستان در مرز ایران و ترکمنستان را لرزاند.

طبق اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری، زمین لرزه مراوه تپه خسارت نداشت، فقط قطعی برق در برخی مناطق گزارش شده که شرکت برق درحال پیگیری و رفع مشکل است.

گلستان استانی زلزله خیز است و در طول سالهای اخیر زلزله‌های زیادی را عمدتا با قدرت کمتر از چهار ریشتر تحمل کرد.

۱۷ شهریور امسال نیز زمین لرزه به بزرگی ۵.۱ ریشتر رامیان را لرزاند و در اثر آن برخی مناطق از جمله روستاهای کوهستانی این شهرستان دچار خسارت و تخریب خانه شدند؛ طبق اعلام فرماندار رامیان، این زلزله که تلفات جانی نداشت به ۱۹۵ واحد مسکونی مناطق روستایی این شهرستان خسارت وارد کرد.

آخرین وضعیت خسارت زلزله در مراوه‌تپه/ ترک خوردگی برخی از خانه‌های روستایی

گلستان معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گلستان با اشاره به اعزام ۷ تیم ارزیاب در مناطق زلزله زده مراوه تپه، گفت: تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.

سیدرحیم میرکریمی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: به دنبال زمین لرزه ۵.۲ ریشتری صبح امروز در منطقه مرزی شهرستان مراوه تپه، ۷ تیم ارزیاب به منطقه اعزام شده است.

وی افزود: بر اساس گزارشات دریافتی از دهیاران و بخشداری و تیم های ارزیابی که منطقه اعزام شدند، تاکنون صدمات جانی گزارش نشده و تنها ترک خوردگی برخی از خانه های روستایی را داشتیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گلستان بیان کرد: ارزیابی همچنان در حال انجام است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما