کد خبر: 599609
تاریخ انتشار :

صباح زنگنه: ناکارآمدی در کنترل کرونا از عوامل منفی کارنامه ترامپ است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

صباح زنگنه با اشاره به سبقت جو بایدن نسبت به دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ها اظهار کرد: نظرسنجی‌ها در آمریکا قابل اتکا نیست و در این انتخابات نیز ممکن است نتایج قابل قبولی نداشته باشد. بر اساس تجربه می‌دانیم که آراء الکترال در انتخابات و نتیجه آن در آمریکا مهم و موثر است در عین حال که آراء الکترال هم قواعدی دارد. یکی از این قواعد توجه نمایندگان و سناتورها به موازنه اقتصادی و سیاسی در عملکرد کاندیداهاست. اگر این نشانه در رفتار و برنامه آنها دیده شود که قادر به برقراری موازنه در این دو بخش مهم نیستند حتما در آرا تاثیرگذار است. نمی توان در یک دوره کاملا بخش‌های سیاسی و نظامی و بنگاه ها و کاراتل های این حوزه مورد توجه قرار گیرد و بخش های اقتصادی رها شود و بالعکس.

وی ادامه داد: به نظر در دوره قبل که آقای ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا بود بخش های اقتصادی و بانکداری و نیز بخش عمومی جامعه به لحاظ بیکاری و بیمه اجتماعی مشکلات زیادی را متحمل شده اند که حتما این موارد مورد توجه است. برداشت من این است که کارتل های اقتصادی در تعیین رییس جمهور بعدی نقش ایفا خواهند کرد چرا که در دوره ترامپ تا جایی که امکان داشت فضای کار و فعالیت به کارتل های نظامی و تسلیحاتی داده شد.

زنگنه درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر انتخابات آمریکا اظهار کرد: قطعا کرونا تاثیر بزرگی بر روند انتخابات و نتیجه آن دارد به همین دلیل است که ترامپ نمایش ابتلایش به کرونا را بازی کرد تا به این شکل بخواهد به مردم بگوید اگر مبتلا شدید سریع خوب می‌شوید اما شاهد بودیم که در سطح جامعه و افکار عمومی چندان این مساله اثر نکرد و مردم آن را به عنوان نمایش تلقی کردند. کرونا ضربه شدیدی به اقتصاد و اعتبار و نقش آمریکا در جهان وارد کرده است و ناکارآمدی کل سیستم این کشور را نشان داد. ناکارآمدی در کنترل بیماری یکی از عوامل منفی در کارنامه ترامپ خواهد بود.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با بیان این که روند همراهی مردم آمریکا با ترامپ در دور بعدی را چندان روشن نمی‌بینم گفت: ترامپ تا حدود زیادی نتوانست از حامیانش در حوزه اقتصادی و نفتی در دور اول انتخابات حمایت کند و این می تواند در کاهش آراء او تاثیرگذار باشد.

زنگنه درباره شانس بایدن نیز اظهار کرد: جو بایدن را هم با توجه به شعارهایی که می‌دهد یک رییس‌جمهور مقتدر با توان جسمی و فکری مناسب نمی‌بینم مگر اینکه از معاونش و نیروهای ستادی در اختیارش بخواهد به شکل تاثیر گذار استفاده کند.

وی در رابطه با تاثیر روی کار آمدن جو بایدن بر مسایل ایران گفت: شاید با آمدن بایدن چند ماهی فرصت و فضای تنفس برای ایران ایجاد شود اما در کل هر چند که وعده داده است به برجام بر می‌گردد اما به نظر مشکلات زیادی را در آینده ایجاد خواهد کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما