کد خبر: 603498
تاریخ انتشار :

بهترین راه مقابله با کرونا چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی امیری با اشاره به نحوه عملکرد ویروس کرونا در بدن انسان، اظهار کرد: بیماری کووید-۱۹ ارگان‌ها و قسمت‌های مختلف بدن همانند ریه، قلب، عروق، دستگاه گوارش و مغز را درگیر می‌کند که درگیری‌های ریوی در این بیماران بارزتر است.

وی افزود: در حدود ۲۰ درصد از بیماران دچار درگیری ریوی شدید می‌شوند که این امر می‌تواند بصورت تنگی نفس و گاهی سرفه و کاهش سطح اکسیژن خون خودش را نشان دهد و از طرفی نیز درصد کمی وارد فازهای شدیدتر بیماری شده که نیاز به دستگاه ونتیلاتور دارند.

امیری با بیان اینکه کرونا با مکانیزم‌های مختلف سبب کاهش سطح اکسیژن خون می‌شود، افزود: یکی‌از علل مهم آن نیز ایجاد لخته‌های کوچک در عروق ریوی است که باعث اُفت اکسیژن و افزایش فشار شریان‌ها می‌شود.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی ادامه داد: بیماران مبتلا به ویروس کرونا که از ناحیه ریه دچار مشکل شده‌اند ویژگی‌های خاصی دارند و در مراحل اولیه و گاهی در موارد شدید بدون علائم تنگی نفس، درگیری ریوی شدید و اکسیژن‌های پایین دارند.

وی اضافه کرد: درگیری ریوی از روز ششم و هفتم از ابتدای شروع علائم آغاز می‌شود و تا روز دهم و یازدهم دچار درگیری ادامه دارد که توصیه می‌کنیم بیماران مبتلا پس از تشخیص اقدام به اندازه‌گیری سطح اکسیژن خود کنند و اگر زیر ۹۳ درصد بود باید بستری شود.

امیری تأکید کرد: درست است که درمان اختصاصی برای مقابله با این ویروس نداریم، اما در فاز التهابی درمان‌های مؤثری برای جلوگیری از پیشرفت آن وجود دارد.

این فوق تخصص بیماری‌های ریوی با بیان اینکه برخی از بیماران وارد فاز شدیدتری از درگیری ریوی می‌شوند که نیاز به دستگاه ونتیلاتور پیدا می‌کنند، افزود: اغلب این افراد با درمان بهبود می‌یابند و در مقابل برخی به درمان‌های طولانی‌تری نیاز دارند.

وی گفت: با توجه به این موضوع که این درگیری‌های شدید قابل جبران نیست، بهترین راه رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست‌ها و پیگیری اُفت اکسیژن در روزهای ششم و هفتم است.

امیری عنوان کرد: این فکر که اگر دچار ویروس کرونا شدیم به قرنطینه برویم اتفاقی نمی‌افتد کاملاً غلط است و باید وضعیت خود را تحت نظر قرار دهیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما