کد خبر: 603507
تاریخ انتشار :

ایران از کدام کشور واکسن کرونا خریداری می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نزدیک به ۱۰ ماه است که کرونا وارد کشور شده و هنوز هیچ راه درمانی برای این بیماری پیدا نشده و همچنان دانشمندان به دنبال واکسن درمانی کرونا هستند؛ البته چند کشور از جمله روسیه، ایران، آمریکا و بریتانیا مدعی شده‌اند که به‌زودی به واکسن مقابله با کرونا دست پیدا می‌کنند اما سؤال اصلی اینجاست که ایران از کدام کشور‌ها واکسن‌ کرونا دریافت خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری کشورهای مختلف برای خرید واکسن

سیما سادات لاری درباره خرید واکسن کرونا توسط کشورمان گفت: هنوز واکسن مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی معرفی نشده ولی ما اقداماتی برای پیش‌خرید این واکسن انجام داده‌ایم؛ همانطور که بارها هم گفته شد، واکسن‌های کشورهای مختلف در کواکس ارائه می‌شوند، ۱۸۰ کشور در آنجا سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا بتوانند واکسن بخرند. با توجه به اینکه شعار بهداشت جهانی توزیع عادلانه واکسن است؛ کشور ما هم مثل بسیاری از کشورهای دیگر برای خرید سرمایه‌گذاری کرده است اما هنوز هیچ واکسنی توسط کشور ما خریداری نشده است. این واکسن‌ها پس از تولید، خریداری شده و وارد کشور می‌شوند. ضمن اینکه در حال مذاکره با دیگر کشورها هم هستیم .

وی با تأکید بر اینکه ۲۰ درصد از واکسن مورد نیاز کشور از خارج تهیه می شود و برای بقیه این واکسن روی تولیدات داخلی حساب کرده‌ایم گفت: رقابت برای تولید و در اختیار گرفتن واکسن بسیار زیاد است و واکسن‌های تولید جوابگوی تمام مردم دنیا نخواهد بود. دانشمندان کشور ما به‌جد در حال تلاش برای ساخت این واکسن و همکاران ما هم در کمیته واکسن پیگیر خرید واکسن تأیید شده توسط سازمان بهداشت جهانی هستند.

از سه مسیر واکسن را تأمین می‌کنیم

سعید نمکی وزیر بهداشت نیز در خصوص وضعیت تأمین واکسن گفت: از سه مسیر تأمین واکسن برای بیماران را دنبال می‌کنیم یک مسیر بحث واردات است که ما عضو مجموعه کواکس هستیم. از این مجموعه که سازمان جهانی بهداشت به‌عنوان یک سازوکار برای تهیه واکسن برای همه کشورها در نظر گرفته است ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن را تأمین خواهیم کرد که هر فردی باید دو دوز تزریق کند.

نمکی اظهار کرد: این واکسن‌ها را برای حدود ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر گروه آسیب‌پذیری مانند افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که بیماری‌های خاص و زمینه‌ای دارند، در قالب کواکس پیش‌خرید کردیم که به محض اینکه در همه دنیا توزیع کنند ما هم آن را دریافت می‌کنیم و تزریق می‌کنیم.

ایران در راه تأمین واکسن کرونا

با این حال به نظر می‌رسد ایران یکی از مشتری‌های کواکس است و اگر واکسنی برای درمان بیماری کرونا پیدا شود، قطعاً ایران که عضو کواکس است به عنوان یکی از مشتری‌ها از واکسن ضد کرونا بهره مند می‌شود؛ البته نباید فراموش کرد که ایران خود نیز یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا است.

منبع: آنا

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما