کد خبر: 606658
تاریخ انتشار :

ارتباط کرونا و ریزش مو ؛ ریزش مویی که با کووید ۱۹ می آید

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ویروس کرونا علائم مختلفی دارد و می تواند روی بخش های گوناگون بدن تاثیر بگذارد و طیف وسیعی از مشکلات خفیف تا شدید را ایجاد کند. علائم این بیماری معمولا شامل تب، سرفه خشک و خستگی و همچنین از دست دادن حس بویایی و چشایی، گلو درد و مشکلات گوارشی می باشد اما تحقیقات اخیر نشان داده است که ریزش مو نیز در بعضی از بیماران کووید 19 نشان داده شده است که این ریزش مو عللی دارد که در بخش بهداشت و سلامت نمناک به آن اشاره خواهیم داشت. از آنجا که ریزش مو می تواند یک مشکل رایج در بین مردم کل دنیا ( چه مردان و چه زنان ) به دلایل مختلف باشد اما مطالعات اخیر نشان می دهد که می تواند از علائم ویروس کرونا هم محسوب شود و در کسانی که از علائم بلند مدت این ویروس رنج می برند، دیده خواهد شد. در نظرسنجی ها و آمارگیری های انجام شده، ریزش مو جزء 25 علامت رایج تشخیص داده شده در افراد مبتلا به ویروس کرونا است.

ریزش مو و کرونا دلیل و رابطه بین ریزش مو و کووید 19

کرونا بیماری است که نمی توان چیزی را در مورد آن تضمین کرد بنابراین بسیار مهم است که علائم آن را مد نظر قرار دهیم. مطالعات انجام شده در ماه نوامبر که روی علائم کووید 19 در یک گروه 63 نفره انجام شد، نشان داد که 14 نفر از این افراد علائم ریزش مو داشتند. البته که رابطه بین ریزش مو و کووید 19 هنوز به طور قطعی بیان نشده است اما می تواند به دلیل استرس و اضطراب ناشی از ابتلا به این بیماری نیز باشد. وضعیتی به نام " تلوژن افلوویوم " یک نوع ریزش موی کوتاه مدت است و زمانی اتفاق می افتد که فرد استرس آسیب دیدگی، شوک و بیماری را تجربه می کند.

ریزش مو و کوید 19

الوپسی یا ریزش موی اندروژنیک یک وضعیت رایج از ریزش مو می باشد که هم در مردان و هم در زنان رواج دارد و به گونه ای است که موی آن ها با یک الگوی خاص یا در یک ناحیه خاص دچار ریزش می شود که معمولا از قسمت بالای شقیقه ایجاد می گردد.

یک مطالعه دیگر الگوی کچلی را در 336 مرد بستری شده به دلیل کووید 19 مورد بررسی قرار داد. همچنین این آزمایش روی 1605 نفر که به دلایلی غیر از کووید، بستری شده بودند، هم انجام شد. مطالعات نشان داد که احتمال ریزش مو در افراد مبتلا به کووید 19 بسیار بیشتر از افراد مبتلا به بیماری های دیگر است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها