کد خبر: 608332
تاریخ انتشار :

تاثیر عالی زردچوبه بر درد مفاصل

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اما فقط چند سال است که علم مدرن شروع به بررسی اثرات درمانی این ادویه کرده و نقش آن به عنوان دارو را بررسی می کند. زردچوبه از ریشه خشک گیاهی به نام کوکروما لونگا به دست می آید. این گیاه در سال های اخیر در درمان بیماری های ریوی، آلزایمر، بیماری های قلبی و افسردگی استفاده شده است.

تحقیقات زیادی همچنین نشان می دهد که این ادویه در درمان برخی سرطان ها موثر است که گمان می رود می تواند تقسیم و گسترش سلول های سرطانی را متوقف کند. کورکومین - ماده فعال در زردچوبه-یک پلی فنول است که خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضدعفونی کننده دارد.

در آخرین آزمایشی که برای سنجش میزان اثرگذاری زردچوبه در کاهش درد مفاصل انجام شده است؛ دانشمندان از دانشگاه تاسمانی در استرالیا، به صورت تصادفی به 70 بیمار با نشانه های آرتروز زانو و تورم مفصل زانو، کپسول های زردچوبه و یک شبه دارو دیگر به مدت 12 هفته تجویز کردند. شرکت کنندگان باید روزی 2 کپسول - یا زردچوبه یا شبه-دارو- را مصرف می کردند.

نتایج در نشریه پزشکی آنالز منتشر شد. بر اساس این نتایج بیمارانی که کپسول زردچوبه مصرف کرده بودند در مقایسه با بیمارانی که شبه دارو مصرف کرده بودند، بعد از 12 هفته درد کمتری احساس می کردند. ضمن آنکه مصرف زردچوبه هیچ عوارض جانبی ای نداشت. همچنین افرادی که کپسول زردچوبه مصرف کرده بودند در مقایسه با آن هایی که شبه دارو مصرف کرده بودند طی این مدت از مسکن های کمتری برای کاهش درد استفاده کرده بودند.

اسکن ها هیچ تفاوتی در ساختار مفصل زانو گزارش نکرد که نشان می دهد اثر زردچوبه فقط روی گیرنده های درد است تا بخش جسمانی بیماری.

محققان می گویند هیچ درمان مؤثری برای ورم مفاصل وجود ندارد و مسکن ها هم به ندرت در این زمینه اثربخش هستند؛ برای همین نتایج این تحقیق بسیار مهم است.

محققان می گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان اهمیت بالینی این یافته ها را ارزیابی کرد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما