کد خبر: 609140
تاریخ انتشار :

دستیابی به سرنخ‌های بیوشیمیایی جدید در مورد نحوه ورود کروناویروس به سلول

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بررسی‌های دو گروه پژوهشی نشان می‌دهد که کروناویروس ممکن است با کمک توالی‌های تازه شناسایی شده در گیرنده‌های سلولی، به سلول‌های انسانی وارد و در آنها تکثیر شود.

یافته‌های این دو گروه پژوهشی، تصویر کامل‌تری از فرآیندهای گوناگون سلولی را به نمایش می‌گذارد که کروناویروس را هدف قرار می‌دهند تا نه تنها به ویروس وارد شوند، بلکه به تکثیر و گسترش خود بپردازند.

همچنین نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این توالی‌ها می‌توانند به عنوان اهداف درمانی جدید به کار بروند؛ اگرچه هنوز باید بررسی‌هایی در سلول‌ها و مدل‌های حیوانی صورت بگیرند.

دانشمندان می‌دانند که کروناویروس، به گیرنده ACE2 در سطح سلول‌های انسان متصل می‌شود و پس از آن به واسطه فرآیندی موسوم به "درون‌بری" یا "اندوسیتوز" (Endocytosis) به سلول راه می‌یابد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ویروس ممکن است با هدف قرار دادن گیرنده‌های دیگری موسوم به "اینتگرین‌ها" (integrins)، در فرایندهای دیگری مانند "خودخواری" یا "اتوفاژی" (autophagy) اختلال ایجاد کند. با وجود این، در مورد نحوه استفاده ویروس از اینتگرین‌ها در سطح بیوشیمیایی، اطلاعات زیادی از دست نیست.

پژوهشگران، فهرستی از درمان‌های آزمایشی مورد استفاده و داروهای مورد تایید را ارائه دادند که می‌توانند فعل و انفعالات میان کروناویروس و توالی‌های کوچک آمینواسید موسوم به "SLiMs" را هدف قرار دهند. آنها آزمایش‌های مولکولی نیز انجام دادند تا بفهمند آیا این آمینواسیدها با پروتئین‌هایی که به اتوفاژی و اندوسیتوز منجر می‌شوند، تعامل دارند یا خیر.

پژوهشگران دریافتند که دو SLiM در ACE2، به پروتئین‌های "SNX27" و "SHANK" متصل می‌شوند و یک SLiM در اینتگرین‌ β3، به دو پروتئین‌ که در اتوفاژی نقش دارند، متصل می‌شوند.

پژوهشگران باور دارند که روش آنها می‌تواند به شناسایی SLiMهای مشابه که به تکثیر ویروس‌های دیگر کمک می‌کنند و منجر به بیماری می‌شوند، کمک کنند. این پژوهش، در مجله "Science Signaling" به چاپ رسید.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما