کد خبر: 612621
تاریخ انتشار :

کمک اولیه برای زمان وجود جسم خارجی در گوش

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

اگر یک جسم در گوش شما گیر کرد : از داخل کردن هر ابزار دیگری مثل گوش پاک کن به داخل گوش خودداری کنید، زیرا این کار خطر هل دادن جسم به قسمت های عمیق تر و آسیب دیدگی به گوش را افزایش می دهد.

در صورت امکان جسم را از گوش خارج کنید. اگر جسم به طور واضح و شفاف قابل رویت است، سعی کنید به شکل کاملاً ملایم نوک آن را بگیرید و با چیزی شبیه به موچین ، به آرامی آن را بیرون بیاورید.

از نیروی گرانشی زمین استفاده کنید و سر خود را در همان قسمتی که جسم در آن گیر کرده است، به سمت زمین بگیرید تا جسم توسط نیروی جاذبه به سمت زمین پایین بیاید.

از روغن مخصوص برای حشرات استفاده کنید. اگر جسم خارجی که در گوش شما گیر کرده یک حشره است، سر خود را به گونه ای خم کنید تا گوشی که حشره در آن گیر کرده است، به سمت بالا باشد. مقدار کمی روغن معدنی مثل روغن زیتون یا روغن بچه داخل گوش بریزید. این روغن باید گرم باشد اما مراقب باشید که از روغن داغ استفاده نکنید. روغن را برای هیچ چیز دیگری غیر از حشره استفاده نکنید. بهتر است که این روش را برای کودکان به کار نبرید زیرا ممکن است که پرده گوش سوراخ شود. علائم سوراخ شدن پرده گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش است.

گوش را برای خارج کردن جسم شستشو دهید. از سرنگ های مخصوص شستشوی گوش با آب گرم استفاده کنید و آن را داخل گوش بریزید. در چنین حالتی هیچ جسم دیگری مثل سمعک نباید داخل گوش قرار داشته باشد ، زیرا به پرده گوش آسیب وارد می شود.

نکته : در نهایت اگر از روش های بالا نتیجه نگرفتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما