کد خبر: 612867
تاریخ انتشار :

کشور در آستانه موج چهارم کرونا

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، حدود یک ماه از شروع پیش‌بینی‌ها و هشدارها از احتمال درگیری ایران با موج چهارم کرونا می‌گذرد و متاسفانه آن طور که نمودارها و اعداد اعلام شده توسط وزارت بهداشت نشان می‌دهند، ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا قرار دارد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا و معاون وزارت بهداشت، در این رابطه به ایسنا گفته بود: «اگر روند سهل‌انگاری به همین شکل پیش برود موج چهارم بیماری در فروردین ماه ۱۴۰۰ رخ خواهد داد؛ ولی اگر سهل‌انگاری نشود و حساسیت زایی درستی اتفاق افتد، امیدوار هستیم این موج شکل نگیرد تا با تعویق بروز آن واکسیناسیون تا حد قابل قبولی انجام شود. ممکن است میزان ابتلا در کشور با تاخیر کاهش یابد ولی میزان مرگ و میر به وضوح کاهش می‌یابد که این موضوع هدف اول ما در واکسیناسیون است.»

افزایش دوباره اعداد مرگ

آن اتفاقی که رئیسی اسم آن را «سهل‌انگاری» در مقابله با کرونا گذاشته است، هم اکنون هم تاثیر خود را در آمار مرگ کرونا در کشور نشان داده‌ است. به طوری که روز گذشته آمار قربانیان کروناویروس در کشور تا مرز سه رقمی شدن هم جلو رفت و به شکل میانگین از تاریخ یک تا هفت اسفند هر روز ۸۱ زندگی بخاطر ابتلا به کووید-۱۹ پایان یافتند. این در حالی است که میانگین فوتی‌ها هفته پیش روزانه ۷۳ نفر بود و تنها برای سه روز آمار قربانیان به بالای ۸۰ نفر رسیده بود.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

به همین دلیل، مجموع فوتی‌های بیماری در کشور هم نسبت به هفته‌های قبل افزایش پیدا کرده است. در مجموع از تاریخ یک تا هفت اسفند ۵۶۶ نفر از مبتلایان کرونا فوت کردند؛ ۵۳ نفر بیشتر از هفته قبلی. به نظر می‌رسد علت این موضوع افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان بیماری در هفته‌های قبلی است، در پاندمی کرونا معمولا تاثیر افزایش مبتلایان در تعداد فوتی‌ها چند هفته بعد مشاهده می‌شود.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

نمودار مبتلایان؛ به شدت صعودی

متاسفانه تعداد مبتلایان بیماری در کشور همچنان صعودی است و در ۱۰ روز گذشته، در هشت روز بالای ۸ هزار نفر در کشور به کووید-۱۹ مبتلا شدند و هفته گذشته هم به طور میانگین هر روز ۸۱۳۴ به مبتلایان کرونا اضافه شدند. میانگین روزانه مبتلایان هفته گذشته ۷۶۶۹ نفر بود.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

بر این اساس برای ششمین هفته متوالی مجموع تعداد مبتلایان بیماری در کرونا افزایش پیدا کرده است و شیب این روند افزایشی هم هر هفته بیشتر می‌شود. متاسفانه این موضوع همین حالا هم باعث افزایش تعداد قربانیان کروناویروس در کشور شده است و انتظار می‌رود این تاثیرگذاری همچنان ادامه پیدا کند.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

وضعیت تعداد بستری‌ها

متاسفانه این روند صعودی در سومین نمودار کرونا یعنی نمودار تعداد بستری‌های کرونا در کشور هم دیده می‌شود؛ به طوری که در چهار روز پایانی هفته گذشته تعداد هر روز حدود ۷۰۰ نفر از مبتلایان کرونا در کشور در بیمارستان‌ها بستری شدند.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

این یعنی در مجموع از تاریخ یک تا هفت اسفند ۴۶۸۰ نفر مبتلا به کرونا در کشور در بیمارستان‌ها بستری شدند. با توجه به شیوع کرونای انگلیسی در کشور که قدرت سرایت بیشتری دارد، به نظر می‌رسد که حتی این اعداد بیشتر از موج‌های قبلی کرونا در کشور افزایش پیدا کنند.

رئیسی با اشاره به این که دو سناریو برای مقابله با این وضعیت دارند، درباره شیوع کرونای جهش یافته گفته بود: با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس جهش یافته ما نگران هستیم که به یکباره حجم زیادی وارد بیمارستان‌ها شوند و آن وقت است که ما دچار مشکل خواهیم شد.

ااعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

وضعیت شهرستان‌ها

وضعیت شهرستان‌ها همچنان تغییر زیادی نکرده است، بر اساس اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۵۲ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند. هفته گذشته ۱۱ شهرستان در وضعیت قرمز، ۳۹ شهرستان در وضعیت نارنجی،۲۲۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار داشتند.

شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

به نظر می‌رسد علت قرمز شدن وضعیت خوزستان شیوع کرونای انگلیسی در این استان است. چندی پیش رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از گسترش ویروس کرونای انگلیسی در استان خبر داده و گفته بود که از ۱۰ نمونه ارسالی به انستیتو پاستور ۹ نمونه آن ویروس جهش یافته انگلیسی بود که این موضوع بسیار نگران کننده است.

اعداد هشدار می‌دهند؛ ایران در آستانه شروع موج چهارم کرونا

۲۳۵۲۳۷

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما