کد خبر: 620000
تاریخ انتشار :

13 کاربرد عجیب نوشابه در خانه‌داری و زندگی روزمره

چطور/ شاید شما نیز نوشابه را به‌دلیل مضرات فراوانش از سبد خریدتان حذف کرده باشید؛ ولی کاربرد نوشابه فقط نوشیدن همراه غذا نیست! نوشابه استفاده‌های فراوانی دارد، از رفع بوی بد لباس تا شست‌وشوی ظروف و پاک‌کردن زنگ‌زدگی فلزات. در ادامه، ۲۲ کاربرد نوشابه را بیان می‌کنیم؛ کاربردهایی که بسیاری از آنها را تا به‌ حال نشنیده‌اید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

۱. کاربرد نوشابه در آشپزی

اگر نوشابه مزه خوبی دارد، چرا از آن در آشپزی استفاده نکنیم؟ این نوشیدنی گازدار ماده‌ای عالی برای تردکردن گوشت است. گاز موجود در نوشابه گوشت را نرم می‌کند. ۶ ساعت یا ۱ شب خواباندن گوشت در نوشابه آن را ترد می‌کند.

گاهی از نوشابه در سس مرینیت مرغ و استیک استفاده می‌شود، زیرا آن را خوش‌طعم می‌کند و زمان پخت را کاهش می‌دهد. معمولا نوشابه با سس غلیظی مانند سس کچاپ یا باربکیو ترکیب می‌شود. از نوشابه در پخت کیک نیز می‌توان استفاده کرد. وقتی نوشابه به خمیر کیک اضافه می‌شود، کیک را نرم و خوش‌مزه می‌کند. از این‌ به‌بعد، وقتی می‌خواهید کیک شکلاتی بپزید، مقداری نوشابه را نیز به مواد کیک اضافه کنید.

۲. ظاهری قدیمی دادن به عکس‌ها

اگر به هنر و کارهای دستی علاقه دارید، حتما این کاربرد نوشابه را دوست خواهید داشت. مقداری نوشابه داخل بطری اسپری بریزید و روی برگه یا عکس موردنظر اسپری کنید تا قدیمی و کهنه به نظر برسد. باید مقدار کمی نوشابه را اسپری کنید تا کاغذ خراب نشود. می‌توانید اسفنجی را در نوشابه خیس کنید و به‌آرامی با آن به اطراف کاغذ ضربه بزنید.

استفاده این روش کاغذ را چسبنده می‌کند؛ بنابراین بادقت به آن دست بزنید تا کاغذ پاره نشود. سپس چند دقیقه صبر کنید تا کاغذ خشک شود و آن را قاب کنید یا در آلبوم قرار دهید.

هرگز از نوشابه‌هایی که رنگ خوراکی کاراملی ندارند استفاده نکنید، وگرنه نتیجه کار چندان خوب نخواهد شد.

۳. کاربرد نوشابه در شست‌وشوی لباس‌ها

شستن لباس‌هایی که لکه چربی یا خون دارند کار مشکلی است و ممکن است به چند بار شست‌وشو نیاز داشته باشند. می‌توان به‌جای لکه‌برهای گران‌قیمت، از نوشابه استفاده کرد. برای این منظور، مقداری نوشابه را در کنار مواد شوینده ماشین لباس‌شویی بریزید. لکه‌ها از بین می‌روند و بوی بد لباس‌ها نیز برطرف می‌شود. همه اینها به‌علت اسیدکربنیک و اسیدفسفریک موجود در نوشیدنی‌های گازدار است.

برای پاک‌کردن لکه ماژیک از روی لباس یا فرش نیز می‌توانید مقدار کمی نوشابه را روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس قسمت موردنظر را با آب و صابون بشویید. نوشابه ارزان است و علاوه بر لباس، لکه فرش، مبلمان، دیوارها و کف را نیز پاک می‌کند.

برای برطرف‌کردن بوی بنزین می‌توانید از نوشابه استفاده کنید. اگر با فراورده‌های نفتی کار کرده باشید، می‌دانید که ازبین‌بردن بوی آنها از روی لباس چقدر سخت است. ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای برطرف‌کردن این بو ریختن یک قوطی نوشابه داخل ماشین لباس‌شویی و شستن لباس‌های بوگرفته است.

البته فراموش نکنید خود نوشابه قهوه‌ای است؛ بنابراین برای پارچه‌ها و لباس‌های روشن بهتر است که از روش‌های دیگری استفاده کنید.

 

۴. جداکردن آدامس از روی موها و لباس

 

آدامس چسبنده و ناخوشایند است و وقتی به موها می‌چسبد به‌سختی جدا می‌شود. بعضی‌ها در این شرایط فورا موهای چسبیده به آدامس را با قیچی جدا می‌کنند! ولی نیازی نیست که مدل موهایتان را خراب کنید. حتی اگر آدامس نرم باشد و در تمام موها پخش شده باشد، با نوشابه می‌توانید تمام تکه‌های چسبناک آدامس را جدا کنید.

نوشابه را خنک کنید و بادقت آن را روی بخشی از موها بریزید که به آدامس چسبیده است. سپس آدامس سفت می‌شود و می‌توانید آن را جدا کنید. اگر آدامس به لباس چسبیده است، مقداری نوشابه روی آن بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس به‌آرامی و با لبه کند چاقو آن را از لباس جدا کنید.

نباید نوشابه گازدار را روی سر خود بریزید؛ زیرا مواد شیمیایی نوشابه کاملا اسیدی‌اند و می‌توانند کراتین موها را ضعیف کنند. مقدار کافی از نوشابه را فقط روی قسمتی بریزید که به آدامس چسبیده است و پس از جداکردن آدامس نیز سرتان را با شامپو و نرم‌کننده بشویید.

 

۵. کاربرد نوشابه در ازبین‌بردن زنگ‌زدگی

این نوشیدنی گازدار ماده‌ای عالی برای ازبین‌بردن لکه‌های زنگ‌زدگی از روی فلزات است، زیرا pH آن حدود ۲٫۸ و اسیدی است. اسیدفسفریک موجود در نوشابه موجب حل‌شدن خوردگی و شل‌شدن زنگ روی فلزات می‌شود و به‌آسانی می‌توان زنگ‌زدگی‌ها را از روی اشیا جدا کرد.

اگر می‌خواهید از زنگ‌زدگی‌های زشت و ناخوشایند رها شوید، شی‌ء زنگ‌زده را در لیوانی پر از نوشابه تازه فروکنید. اگر شی‌ء موردنظر بزرگ است، پارچه یا اسفنجی را در نوشابه خیس کنید و با آن زنگ‌ها را پاک کنید. پس از پایان کار نیز آن را آب‌کشی کنید و مواد چسبنده باقی‌مانده را بشویید. می‌توانید از این روش ساده برای هرچیزی مانند ابزار، سکه، کلید و قفل استفاده کنید.

۶. درخشان‌کردن سکه‌ها

اگر به جمع‌آوری سکه علاقه دارید، عاشق این کاربرد نوشابه خواهید شد. برای درخشان‌کردن سکه‌ها می‌توانید آنها را داخل لیوانی پر از نوشابه بریزید و بگذارید کمی در لیوان بمانند. وقتی سکه‌ها را بیرون بیاورید، می‌بینید که دوباره درخشان و نو شده‌اند. نوشابه چرک و آلودگی‌های رسوب‌کرده روی سکه را از بین می‌برد.

۷. محوکردن رنگ مو

اگر پس از رنگ‌کردن مو موهایتان تیره شده است و می‌خواهید آنها را روشن کنید، می‌توانید از نوشابه معمولی یا رژیمی استفاده کنید. آب‌کشی موها با نوشابه به‌سرعت رنگ مو را کم‌رنگ می‌کند.

 

۸. تمیزکردن توالت

 

برای تمیزکردن کاسه‌توالت می‌توانیم از نوشابه استفاده کنیم. استفاده از نوشابه تمیزکردن توالت را ساده می‌کند و دیگر نگران بخارهای شیمیایی شوینده‌های قوی نخواهیم بود. اگر در کاسه‌توالت رسوبات آهک یا رسوبات دیگری تشکیل شده است، نوشابه آنها را تمیز می‌کند.

اسیدسیتریک، اسیدفسفریک و اسیدکربنیک موجود در نوشابه لکه‌ها را تجزیه می‌کند. این مواد شیمیایی نتیجه گازدارکردن (Carbonation) نوشابه‌اند و با طعم‌دهنده‌ها ارتباطی ندارند؛ بنابراین از نوشابه‌های رژیمی نیز می‌توانید استفاده کنید.

برای تمیزکردن توالت، نوشابه را داخل کاسه بریزید. اگر نمی‌خواهید دست‌هایتان کثیف شوند، می‌توانید از بطری اسپری استفاده کنید. بگذارید نوشابه دست‌کم ۱ ساعت روی سطح کاسه‌توالت بماند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، می‌توانید ۱ شب صبر کنید. پس از گذشت این زمان، کاسه‌توالت را با آب بشویید. برای پاک‌کردن لکه‌های مقاوم نیز از برس توالت استفاده کنید.

 

۹. برطرف‌کردن خوردگی و زنگ‌زدگی باتری خودرو

تجمع خوردگی در ترمینال باتری (سرباتری)، در زمان استارت‌زدن مشکلاتی را ایجاد می‌کند. خوشبختانه نوشابه می‌تواند این خوردگی را حل کند. وقتی نوشابه روی باتری ریخته می‌شود، اسیدیته اندک آن اسید باتری (H2SO4) را، که کاملا اسیدی است، رقیق نمی‌کند. با این حساب، می‌توانیم از نوشابه برای تمیز‌کردن باتری‌های زنگ‌زده و پوسیده استفاده کنیم.

پیش از استفاده از نوشابه، حتما خودرو را خاموش کنید. سپس، بادقت نوشابه را روی ترمینال باتری بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد. سپس به‌آرامی خوردگی را بسابید و آن را با آب گرم بشویید تا چسبندگی ناشی از نوشابه از بین برود. بهتر است از پاک‌کننده یا برس طراحی‌شده برای تمیزکردن ترمینال باتری استفاده کنید.

۱۰. تمیزکردن و یخ‌زدایی شیشه جلوی خودرو

شست‌وشوی شیشه جلوی خودرو با آب و صابون زمان‌بر است. می‌توانید به‌جای آن از نوشابه استفاده کنید. به‌آرامی مقداری نوشابه را روی شیشه جلوی خودرو بریزید و حدود ۱ دقیقه صبر کنید. سپس با دستمالی مرطوب، شیشه را پاک کنید. برای آب‌کردن یخی که در زمستان روی شیشه خودرو تشکیل می‌شود نیز می‌توانید از نوشابه استفاده کنید. نوشابه را روی شیشه بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند تا یخ خودبه‌خود جدا شود.

توجه داشته باشید که نوشابه نباید مدت زیادی روی خودرو بماند، زیرا حالت اسیدی آن به رنگ خودرو آسیب می‌زند.

۱۱. تمیزکردن و شستن ظروف

 

نوشابه برای پاک‌کردن لکه‌های چربی و ازبین‌بردن لکه‌های غذای روی تابه و قابلمه فوق‌العاده است. نوشابه را در تابه یا قابلمه سوخته بریزید و آن را روی شعله گرم کنید. حدود نیم ساعت نوشابه را روی شعله قرار دهید و سپس آن را از روی شعله بردارید. برای پاک‌کردن لکه‌های سخت، از اسکاج یا ابر شست‌وشو استفاده کنید.

برای غذاهای چسبیده‌ای مانند برنج یا ماکارونی، که به‌راحتی جدا نمی‌شوند، یا تمیزکردن سینی فر نیز می‌توانید از همین روش استفاده کنید. البته نباید سینی فر را روی شعله قرار دهید. ابتدا نوشابه را در قابلمه‌ای گرم کنید و پس از سابیدن سینی فر، نوشابه داغ را داخل آن بریزید و سپس سینی را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید.

برای تمیزکردن غذاهای سوخته داخل ظروف نیز می‌توانید از نوشابه استفاده کنید. مقداری نوشابه را داخل ظرف بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. مواد شیمیایی موجود در نوشابه، دوده و سوختگی را شل می‌کند و با سابیدن ظرف، به‌راحتی می‌توانید دوباره آن را تمیز و درخشان کنید.

۱۲. پاک‌کردن ظروف مسی سیاه‌شده

نوشابه در برطرف‌کردن سیاهی و کدری ظروف مسی قدیمی مؤثر است. اسید موجود در نوشابه به حل‌شدن لکه‌های روی فلز کمک می‌کند.

۱3.فرکردن موها

اسیدفسفریک موجود در نوشابه کوتیکول‌های مو را منقبض می‌کند و موجب افزایش فرهای طبیعی موها می‌شود؛ بنابراین، اگر به‌دنبال روشی ارزان برای فرکردن موهایتان هستید، آنها را با نوشابه بشویید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما