کد خبر: 618165
تاریخ انتشار :

امتناع ظریف از ارائه برنامه به سازوکار انتخاباتی اصلاح طلبان

اعتماد نوشت: ظریف نپذیرفته و بار دیگر و با صراحتی بیشتر از عدم تمایل به کاندیداتوری گفته است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمد جواد ظریف وزیرخارجه دولت روحانی این روزها سخت تحت فشار است و همین امروز هم باید در مجلس حاضر شده و درباره ماجرای آن فایل صوتی به نمایندگان ملت توضیح دهد. انتقادات گسترده به وی ، به خصوص بعد از روشن شدن موضع مقام معظم رهبری در این باره مسیر ظریف در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را ناهوارتر از قبل کرده است. از سوی دیگر مذاکرات در وین جاری است و به رغم «سازنده» خواندن آن هنوز به نتیجه مشخص و امیدوارکننده‌ای نرسیده است. 

در این اوضاع و احوال و روزهای سختی که ظریف می‌گذراند، اصلاح‌طلبان همچنان به او فشار می‌آورند تا این جریان سیاسی را در انتخابات نمایندگی کند! در اولین گام انتخاباتی خود در جبهه اصلاحات ایران بیشترین رای یا پیشنهاد را به ظریف داده‌اند اما حالا که کار به مرحله استماع برنامه‌ها رسیده است، خبری از ظریف نیست.

آنطورکه روزنامه «اعتماد» امروز نوشته: «بر این اساس می‌توان گفت که تاکنون «جبهه اصلاحات ایران» در جریان برنامه‌های 11 نفر از چهره‌هایی که چندی پیش نام‌شان در فهرست 14 کاندیدای پیشنهادی این جریان سیاسی برای انتخابات 1400 منتشر شد، قرار گرفته و تنها مانده 3 کاندیدای دیگری که نام‌شان در جمع 5 گزینه‌ صدر فهرست اولیه قرار داشت؛ محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری و محمدرضا عارف!»

به این ترتیب نمی‌توان عدم ارائه برنامه از سوی ظریف را به معنی نه قطعی او به کاندیداتوری دانست و همچنان امیدی باقی است. 

 این امیدواری اما خیلی قابل اعتنا نیست چنانچه اعتماد می‌نویسد: «بنابر پیگیری‌های «اعتماد» اگرچه رایزنی‌هایی برای دعوت از او مطابق برنامه انجام شده اما ظریف نپذیرفته و بار دیگر و با صراحتی بیشتر از عدم تمایل به کاندیداتوری گفته است. ... همزمان جواد امام نیز درباره دعوت از ظریف برای حضور در جلسات «جبهه اصلاحات ایران» توضیح داده و می‌گوید:«آقای ظریف هنوز در جلسات حاضر نشده اما در هر حال ما از تمام افرادی که نام‌شان در فهرست 14نفره بود، دعوت می‌کنیم که برنامه‌های‌شان را برای حضور در انتخابات ارایه کنند.» او با اشاره به اینکه هماهنگی‌ها زیر نظر دبیر «جبهه اصلاحات ایران» دنبال می‌شود گفته «اینکه هر یک از کاندیداها دقیقا چه زمانی حاضر می‌شوند، موضوع دیگری است اما به‌ هر حال آقای ظریف اگر اصل موضوع شرکت در انتخابات را بپذیرند، باقی بحث‌ها فرع موضوع قرار می‌گیرد».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما