کد خبر: 620078
تاریخ انتشار :

کارشناس مسائل بین الملل:

مذاکرات هسته ای در دولت رئیسی باقدرت ادامه می‌یابد

یک کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد که با روی کارآمدن دولت رئیسی، مسیر مذاکرات هسته ای دستخوش تغییر محسوسی نخواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سعدا... زارعی کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با خبر فوری گفت: علی الاصول موضوع مذاکرات حساس در عرصه سیاست داخلی و خارجی تصمیم نظام جمهوری اسلامی است یعنی آنچیزی که تعیین کننده مسیر دولت است لازمه اش این است که در نهادهای بالادستی تصویب شود. در این صورت دولت موظف به ورود در آن چارچوب است و مخالفت و موافقت شخصی دولت تعیین کننده نیست.

وی در عین حال افزود: گرچه دولت در نهادهای بالادستی بعنوان مثلا در موضوع مذاکرات در شورای عالی امنیت ملی چند کرسی داشته و در تصمیم گیری ها مشارکت دارد. اما در نهایت در موضوعاتی مانند برجام سیاست نظام باید اجرا شده و دولت ها موظف به اجرا هستند.

زارعی گفت: البته گاهی دولت ها روی نظر خاصی اصرار ورزیده و نهادهای بالادستی هم برای اینکه دست دولت بسته نباشد تا حدودی با نظرات دولت کنار می آیند. اما در یک بحث کلی ادامه مذاکرات در خصوص برجام وابسته به مصوبه شورای عالی امنیت ملی و نظر رهبری است.

این کارشناس مسایل بین الملل با بیان اینکه علی الاصول نظام به گفتگو و بعبارتی دیپلماسی اعتقاد دارد و با میز مذاکره قهر نیست اظهار کرد: البته در موارد خاصی که مثلا طرف مقابل آمریکا باشد به دلیل عدم پایبندی این کشور به تعهداتش، نظام نیز ملاحظاتی برای خود دارد.

زارعی گفت: مذاکرات برجامی قبل از دولت روحانی نیز دنبال می شد بنابراین این روند می تواند در دولت احتمالی آقای رییسی هم دنبال شود، رییسی هم مخالف کار دیپلماتیک نیست چرا که اقدامات دیپلماتیک و ارتباط با دنیا از ابتدای انقلاب هم مورد تاکید بوده است و دولت ها نمی توانند نسبت به سیاست خارجی بی تفاوت باشند.

منبع: خبرفوری

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما