کد خبر: 631438
تاریخ انتشار :

بهترین پیشنهادهای کوهنوردی اطراف مشهد کدام‌اند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پیمایش مسیر در کوه را کوه‌نوردی می‌گویند. کوه‌نوردی هم ورزش و هم تفریح است. ارتفاعات بالای ششصد متر را کوه می‌گویند. بلندترین قسمت هر کوه قله آن است. کوه‌ها یک یا چند قله می‌تواند داشته باشد.

شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی کوه‌های زیبایی دارد. رشته‌کوه بینالود یکی از معروف‌ترین کوه‌های این خطه ایران است. بلندترین قله بینالوت به زبان مردم محلی شیرباد است که ارتفاعی بالای سه هزارمتر دارد. اگر کوه‌نورد غیرحرفه‌ای هستید یعنی کوه‌نوردی برای شما تفریح و کوه‎پیمایی است نیاز نیست خیلی تجهیزات همراه خود داشته باشید. با www.jabama.com همراه باشید.

 

کوه‌سنگی؛ مشهد

شهر مشهد پارکی دارد که اسم آن پارک کوه‌سنگی است. این پارک دو قله از رشته‌کوه‌های بینالود را در خود دارد. کوه‌سنگی از قدیمی‌ترین مکان‌های گردشگری مشهد است. دلیل نام کوه‌سنگی روی این پارک کوهی وجود دو کوه سنگی است.

این پارک سال‌ها ساختار طبیعی خود را داشته است. سال ۱۳۱۰ این پارک به عنوان یک منطقه ییلاقی معرفی شد. این کوه برای کوه‌نوردی و کوه‌پیمایی تفریحی مقصد مناسبی است. کوه‌هایی که در کوه‌سنگی هستند صعود راحت و آسانی دارند. میان مکان‌های تفریحی شهر مقدس مشهد پارک کوهسنگی شهرت زیادی دارد.

چهار فصل سال نمای کوه‌سنگی تغییر دارد. منظره زیبای شهر مشهد از کوه‌سنگی بسیار زیبا است. فاصله این پارک که دو کوه سنگی در آن است با شهر چندان زیاد نیست. مکان مناسبی برای تفریح و گشت و گذار است.

 

2222

کوه زشک؛ شاندیز

 

قله زشک یکی از قله‌های رشته‌کوه بینالود است. برای رسیدن به این قله باید از روستای زشک عبور کنید. ارتفاع قله زشک بالای دو هزاروپانصد متر ثبت شده است. روستای زشک کوه‌های مناسبی برای کوه‌نوردی و کوه‌پیمایی دارد.

کوه زشک هموار است. این کوه برای علاقه‌مندان به ورزش کوه‌نوردی انتخاب خوبی است. زشک تازگی به قطب کوه‌نوردی مبدل شده است. تمامی فصول سال برای صعود به این قله مناسب است و رفت و آمد در آن زیاد است.

 

کوه فریزی؛ گلبهار

روستای فریزی در دامنه کوه بینالود قرار دارد. این منطقه کوه‌های سر به فلک کشیده زیادی را در خود جای داده است. فریزی از دو بخش فر و زی به معنای شکوه و زندگی گرفته شده است. این منطقه چشم انداز زیبایی دارد.

با یک پیاده‌روی ساده کوه‌های فریزی را می‌توانید بپیمایید و از مناظر و آب و هوای خوب منطقه لذت ببرید. از قله این کوه می‌توانید شهر مشهد را ببینید.

از کنار رودخانه که مسیر را شروع کنید حدودا دو ساعت بعد به پایه کوه خواهید رسید. کمی استراحت کنید تا نفستان تازه شود. دو ساعت زمان لازم دارید تا از پایه کوه به قله برسید و جزئی از افتخارات خود ثبت کنید.  

کوه‌های روستای فریزی در زمستان از برف پوشیده می‌شود. کوه‌نوردان زیادی از داخل و خارج آموزش کوه‌نوردی را از این کوه بلند شروع کرده‌اند.     

 

 

کوه خلج؛ روستای مغان

کوه خلج از کوه‌هایی است که میان پیشکسوتان این رشته طرفدار زیاد دارد. پیشکسوتان  این کوه را به خوبی می‌شناسند. یکی از مسیرهای قدیمی  کوه‌نوردی در شهر مشهد این کوه و قله آن است.

قله این کوه معجونی نام دارد. کوه خلج و قله معجونی با شهر مشهد فاصله زیادی ندارد. برای رسیدن به قله چند مسیر را می‌توانید انتخاب کنید. این کوه چندین پاکوب که مسیر را برای صعود آسان می‌کند دارد. پاکوب مسیری مالرو است که در مسیر صعود به قله تعبیه می‌شود.

برای رسیدن به این کوه و قله باید به سمت جنوب شرقی مشهد حرکت کنید.  محله و خیابان سیدی را که پیدا کردید مسیر خود را خواهید یافت. روستای مغان مسیر ابتدایی این کوه است و کوه در این روستا قرار دارد.

این کوه یک مسیر کوه‌پیمایی خانوادگی است. لازم به ذکر است که این کوه صخره‌های خطرناکی دارد اما نباید ترس به دل راه بدهید. صعود را از همین حالا شروع کنید.

3333

کوه هاشمیه؛ بام شهر

 

انتهای خیابان هاشمیه مشهد یکی از میعادگاه‌های اصلی کوه‌نوردان مشهدی قرار دارد. این کوه قله‎ای به اسم قله زو دارد. کوه‌نوردان و کسانی که به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستند در ساعات مختلفی از هفته به این کوه مراجعه دارند. آب وهوای مطبوع این کوه همیشه  مورد توجه بوده است.

ارتفاع قله زو بالای هزارو پانصد متر برآورد شده است. بالای قله که رسیدید به راحتی شهر مشهد را خواهید دید؛ شهر زیبایی است. عکاسی را در این منطقه زیبا فراموش نکنید. منظره شب‌های این کوه نیز بسیار زیبا است.  

کوه‌نوردان حرفه‌ای همیشه مسیرهای خاص خود برای رسیدن به قله را انتخاب می‌کنند. کوه‌نوردان غیرحرفه‌ای یا مبتدی‌ها گاهی پله‌ها را برای صعود به قله انتخاب می‌کنند. این کوه مسیر ماشین‎رو نیز دارد که کوه‌پیماها می‌توانند از آن استفاده کنند و خود را به قله برسانند.

چشمه معین این کوه میان کوه‌نوردان شناخته شده است. این چشمه فضایی سبز دارد. چشمه، دره‌ای به همین نام دارد. مسیر ابتدایی کوه از پارک خورشید آغاز می‌شود. مسیر پلکانی داخل پارک را که سپری کنید کمتر از یک ساعت به قله خواهید رسید. این مسیر برای کوه‌نوردان آماتور و ابتدایی است. مسیر پلکانی، پلکان باباکوهی نام دارد.  

کوه‌نوردان حرفه‌ای از خیابان هفت‌تیر کوه‌پیمایی خود را شروع می‌کنند. این مسیر کمی طولانی‌تر و سخت‌تر است. مسیر راه کوه‌نوردان حرفه‌ای نزدیک به دو ساعت خواهد بود. مسیر حرفه‌ای چند راه دارد که گاهی در زمان رسیدن تاثیر دارد و کم و زیاد می‌شود.

اگر تنهایی کوه‌نوردی می‌کنید یک تجربه خوب را می‌توانید از کوه‌نوردی و کوه‌پیمایی خود داشته باشید. بهتر است برای کوه‌نوردی همیشه یک همراه داشته باشید. هم‌صحبت در مسیر گاهی طولانی بودن مسیر را برایتان کم خواهد کرد.

کوه‌نوردی اصولی دارد که اولین اصول آن داشتن یک کفش مناسب است. برای کوه‌نوردی شیشه آب همراه داشته باشید. طول مسیر را به یک‎باره طی نکنید. زمانی که برای رسیدن به قله باید طی کنید را به چند مرحله تقسیم کنید.

قبل از کوه‌نوردی حتما شرایط آب و هوا را حتما چک کنید. اگر نیاز دارید که غذایی همراه خود داشته باشید غذاهای با  حجم کم را انتخاب کنید. مواد خوراکی باید کالری بالایی داشته باشد. اگر به مسیری که برای کوه‌نوردی انتخاب می‌کنید آشنا نیستید بهتر است تنها سفر کنید. اطلاعات خود را در مورد کوهی که قصد عزیمت به  آن دارید را کامل کنید. سفر خوبی را داشته باشید.

در صورت سفر به مشهد قطعا موضوع اقامت یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن فکر کنید. سایت جاباما به عنوان بهترین راهنمای رزرو هتل در مشهد در کنار شما است. در این سایت می‌توانید فهرست متنوعی از هتل‌ها را مشاهده کنید، نظر مسافران دیگر را بخوانید و بهترین گزینه رو به شکل آنلاین رزرو کنید.

اگر هم اهل اقامت در هتل‌های لاکچری و مجهز هستید قطعا بهترین گزینه در سفر به مشهد هتل درویشی است. برای رزرو این هتل به www.jabama.com/hotel/mashhaad-darvishi مراجعه کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما