کد خبر: 638772
تاریخ انتشار :

سردار آزمون دردسرساز شد | ماجرای سردار و سریک

روز گذشته صحبت های عاشقانه سردار آزمون با سریک حواشی جالبی به وجود آورد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :
به گزارش پایگاه خبری گل کوچیکسردار آزمون ستاره ترکمن تیم ملی و باشگاه زنیت، چندی و چند اسب هم دارد. سردار آزمون علاوه بر فوتبال به اسب سواری و والیبال هم علاقه‌مند است. سردار آزمون چندین و چند اسب فوق العاده و پرقدرت دارد که سابقه قهرمانی در ایران را هم دارد. سردار آزمون اصالتا اهل گنبد کاووس و ترکمن است و از آنجا که اسب در میان ترکمن ها جایگاه ویژه ای دارد او نیز علاقه خاصی به سوارکاری و نگهداری از این حیوان پیدا کرده است. سردار آزمون شب گذشته با یک استوری جنجال جالبی به راه انداخت.

با سریک آشنا شوید؛ اسب نیم میلیون دلاری سردار آزمون

سردار آزمون لژیونر ایرانی و مهاجم تیم زنیت سن پترزبورگ روسیه و البته بهترین گل زن حال حاضر تیم ملی فوتبال کشورمان است که به اسب ها علاقه خاصی دارد. این بازیکن ۲۷ ساله ایرانی که تاکنون برای باشگاه های مطرحی مثل سپاهان اصفهان، روبین کازان و رستوف توپ زده ظاهرا بیش از ۲۳ راس اسب به ارزش حدودی ۱۰ میلیارد تومان دارد که هر کدامشان هم دارنده یک یا چند عنوان قهرمانی هستند.

 

سردار اصالتا اهل گنبد کاووس و ترکمن است و از آنجا که اسب در میان ترکمن ها جایگاه ویژه ای دارد او نیز علاقه خاصی به سوارکاری و نگهداری از این حیوان پیدا کرده است. به گفته مورخان ریشه علاقه به اسب ترکمن به بیش از دو هزار سال پیش برمی‌گردد و گنبد کاووس از مراکز مهم پرورش اسب ترکمن است؛ این شهر و آق قلا در نزدیکی بندر ترکمن اصلی‌ ترین مکان‌هایی محسوب می‌شوند که مسابقات سوارکاری در آن برگزار می‌شود.

اما در میان ده ها اسبی که سردار در گنبد کاووس دارد و هر از گاهی تصاویرشان را در صفحه اینستاگرامش منتشر می کند سریک شاید معروف‌ترینشان باشد که چند سال قبل نامش سر زبان‌ها افتاد. سریک اسبی از نژاد «تروبرد» است که مختص کورس هستند و بیشتر به خاطر استفاده از آن در مسابقات سوارکاری شناخته شده‌اند. تروبرد نژادی خونگرم است که به جسارت، سرعت و چابکی شهرت دارد. سریک در حال حاضر به عنوان یکی از پرافتخارترین اسب‌های ایرانی محسوب می‌شود. این اسب حتی موضوع یک فیلم مستند شد که در آن بخش‌هایی از زندگی شخصی سردار آزمون و همچنین علاقه او به اسبدوانی روی پرده سینما رفت.

بعد از تعطیلات نوروز ۹۹ بود که سردار آزمون در زمینه اسب و اسبدوانی بار دیگر خبرساز شد. مهاجم باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ روسیه، ۱۹ فروردین ماه در حراج اسب‌های ۱۸ ماهه استرالیا اقدام به خرید یکی از بهترین پسران فرانکل کرد. قیمت این کره اسب در استرالیا ۵۰۰ هزار دلار (۳۰۹ هزار دلار آمریکا) است و قرار شد پس از این با مالکیت آزمون در کورس‌های استرالیا شرکت کند. سردار همچنین با خرید این اسب نیم میلیون دلاری در استرالیا رکورد خرید گران‌ترین اسب‌های تروبرد نزد ایرانیان را شکست.

ماجرای خرید اسب سردار آزمون به قدری پر سر و صدا شد که دیلی تلگراف نیز با انتشار گزارشی به این موضوع پرداخت: «آزمون زمانی تصمیم به این کار گرفت که به همراه مادرش فیلم Ride Like a Girl را تماشا کرد که داستان زندگی میشل پین و برادرش را نقل کرده است. بعد از دیدن این فیلم، آزمون در یک پیام اینستاگرامی به پین تبریک گفت و از او خواست تا یک اسب را برایش تربیت کند. میشل پین سوارکار ۳۴ ساله‌ای است که چهار سال پیش با قهرمانی در جام ملبورن کاپ، به اولین زنی تبدیل شد که این تورنمنت را فتح کرده.»

بالاخره سردار اسب محبوبش را به قیمت ۵۰۰ هزار دلار خریداری کرد و نام سریک را برای آن انتخاب کرد. گفته می شود این اسب قرار است وارد کورس اسبدوانی ملبورن شود.

علاقه شدید سردار آزمون به اسب

میشل پین، مربی و سوارکار اسب‌های سردار آزمون می‌گوید: سردار آزمون علاوه بر تمرینات روزمره، «هر روز» هم آمار اسب‌هایش را دارد و درباره آنها، چه اسب‌هایی که در استرالیا دارد و چه آن تعداد اسبی که در ایران در اختیارش است، کسب اطلاع می‌کند. «من و سردار تقریبا هر روز درباره اسب‌ها با هم صحبت می‌کنیم. او دوست دارد از اسب‌هایش باخبر باشد. سردار در پیست ایران موفقیت‌هایی به دست آورده است و با هم درباره اسب‌هایش در ایران هم حرف می‌زنیم. البته من با مسئول مزرعه‌اش در ایران هم در ارتباط هستم و اخبار اسب‌هایش را از او هم جویا می‌شوم.»

ایلات ترکمن، اسب را عزیزترین مددکار خود دانسته و در طول تاریخ، آنها با اسب‌های‌شان شناخته شده‌اند. شاعران ترکمن درباره اسب و خصایص آن اشعار زیادی سروده و مورخان موفقیت این قوم را در انجام عملیات برق‌آسا دانسته‌اند. آن‌هم به دلیل اسب‌هایی که در اختیار داشته‌اند. البته تاریخ‌نویسان هم اذعان کرده‌اند که قدرت سوارکاران ترکمن هم دست کمی از اسب‌های‌شان ندارد. ریشه علاقه به اسب ترکمن به بیش از دو هزار سال پیش برمی‌گردد. اسب ترکمن، گونه‌ای از اسب با نژاد ترکمن خالص است که در منطقه ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. گنبدکاووس از مراکز مهم پرورش اسب ترکمن است و این شهر و آق قلا در نزدیکی بندر ترکمن اصلی‌ترین مکان‌هایی محسوب می‌شوند که مسابقات سوارکاری در آن برگزار می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما