کد خبر: 645484
تاریخ انتشار :

طوفان در بازار طلا و سکه | پیش بینی اساسی از بازار طلا

در هفته آخر بهمن‌ماه، طلا و ارز هر دو در مدار کاهشی قرار گرفتند اما در این مسیر دلار از طلا پیشی گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت طلا و سکه متاثر از رشد نرخ ارز با افزایش رو‌به‌رو شده است. کاهش قیمت طلا بعد از ریزش قیمت دلار رخ داده است.قیمت طلا اکنون به سطح پایینی سقوط کرده است.قیمت طلا در سایر نقط دنیا هم با روند کاهشی موجه شده است. آخرین وضعیت قیمت طلا را در ادامه می توانید بخوانید.

قیمت طلا نسبت به روز گذشته

در هفته آخر بهمن‌ماه، طلا و ارز هر دو در مدار کاهشی قرار گرفتند اما در این مسیر دلار از طلا پیشی گرفت.

بازار طلا و ارز پس از اینکه هفته گذشته نوسانات زیادی را تجربه کرد و افزایشی شد، این هفته در مدار نزولی قرار گرفت. اصلی‌ترین عامل کاهشی شدن طلا و ارز در هفته‌ای که گذشت، اخبار مربوط به مذاکرات بود. اوج این کاهش در بازار ارز دیشب در معاملات پشت خطی و همچنین قیمت دلار هرات رخ داد که بسیاری معتقدند با وجود تکذیب برخی اخبار مربوط به توافق، بازار برای شروع هفته آینده انتظار اتفاقات مثبتی را دارد.

به این ترتیب دلار آزاد معاملات شنبه را در قیمت ۲۶هزار و ۸۵۰تومان آغاز کرد و در اواسط هفته به محدوده قیمتی ۲۷هزار و ۳۵۰تومان نیز رسید. اما روز چهارشنبه کاهشی شد و در آخرین معاملات پنجشنبه به قیمت ۲۶هزار و ۵۴۰تومان رسید.

همچنین دلار پشت خطی شب گذشته در قیمت ۲۶هزار و ۱۰۰تومان معامله می‌شود و همچنین دلار هرات شنبه‌ای به قیمت ۲۵هزار و ۷۰۰تومان رسید.

کانون صرافان اما تغییرات زیادی در قیمت دلار نداد و در ابتدای هفته، دلار در صرافی‌ها با قیمت ۲۵هزار و ۳۶۹تومان به فروش رسید اما در روز چهارشنبه حدود ۲۵هزار و ۳۲۸تومان برای فروش قیمت خورد.

صرافی ملی اما در هفته‌ای‌که گذشت قیمت دلار را اندکی افزایش داد، به این ترتیب در ابتدای هفته دلار در این صرافی با قیمت ۲۴هزار و ۴۳۶تومان به فروش می‌رسید اما در آخرین معاملات هفته ۲۵هزار و ۲۳۳تومان قیمت خورده بود.

طلا و سکه در دوراهی دلار و اونس جهانی

بازار طلا و سکه نیز این هفته اندکی کاهش قیمت را تجربه کرد. هر چند هنوز به محدوده قیمتی که هفته گذشته در آن معامله می‌شد نرسیده است. دلیل اصلی افزایش قیمت طلا نیز، بالارفتن اونس جهانی بود که ابتدای هفته گذشته ناگهان افزایش ۵۰دلاری را تجربه کرد. در طول هفته نیز با اندکی ثبات این شاخص و کاهش نرخ ارز، طلا و سکه هم پایین آمد اما در معاملات آخر هفته اونس جاانی به مرز ۱۹۰۰دلار نزدیک شد و به همین دلیل کاهش قیمت ارز نتوانست چندان طلا و سکه را پایین بیاورد.

به این ترتیب، سکه تمام هفته را در قیمت ۱۱میلیون و ۹۷۳هزارتومان آغاز کرد و در آخرین معاملات هفته با اندکی کاهش به ۱۱میلیون و ۹۴۸هزارتومان رسید.

 

همچنین نیم سکه که شنبه در قیمت ۶میلیون و ۷۸۰هزارتومان معامله می‌شد، روز پنجشنبه به قیمت ۶میلیون و ۷۰۰هزارتومان رسید که ۸۰هزارتومان کاهش را نشان می‌دهد.

ربع سکه هم نسبت به ابتدای هفته ۳۰هزارتومان کاهش یافت و تا پایان هفته به ۳میلیون و ۷۵۰هزارتومان رسید.

اما سکه یک گرمی چندان تغییر قیمت نداشت و در محدوده ۲میلیون و ۲۸۳هزارتومان معامله شد.

به نظر می‌رسد هفته آینده هفته سرنوشت‌سازی برای بازارهای دارایی باشد. کاهش قیمت ارز در آخر هفته نیز این موضوع را تایید می‌کند که احتمالا اخبار مهمی از مذاکرات به گوش خواهد رسید. اگر این اتفاق بیفتد باید هفته آینده منتظر نوسانات زیادی در بازار طلا و ارز باشیم.

چرا نوسانات قیمت طلا و سکه محدود بود؟

صادقین می‌گوید: بیش از ۷۰ درصد عوامل تعیین‌کننده در قیمت طلا و سکه، متاثر از قیمت دلار، انتظارت تورمی از بازار ارز و اخبار سیاسی است. تنها ۳۰ درصد آن تحت تاثیر بازار اونس جهانی قرار دارد.

او می‌افزاید: عامل اساسی که باعث شد با وجود افت نرخ اونس، قیمت سکه و طلا در ایران کاهش چندانی نداشته باشد، ابهام در نتیجه رسیدن مذاکرات وین است.

این کارشناس بازارهای مالی توضیح می‌دهد: امروز شاهد کاهش معنادار قیمت ارز نبودیم و دلار همچنان در کانال ۲۶ هزار تومان است. تا زمانی که روند دقیقی برای بازار ارز مشخص نشود، فعالان سکه اقدام به فروش نمی‌کنند.

قیمت‌ها به کانال پایین‌تر بازمی‌گردد؟

در چنین شرایطی آیا امکان بازگشت قیمت طلا و سکه به کانال‌های پایین‌تر وجود دارد؟

صادقین می‌گوید: مادامی که قیمت سکه بالای یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به عنوان حمایتی بسیار معتبر و به ویژه در کانال ۱۲ میلیون تومان باشد، انتظار فروش‌های عجیب و غریب نمی‌رود.

او تاکید می‌کند: اما اگر اخبار مثبتی از وین مخابره شود و دلار به سطوح کمتر از ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان تغییر کند، احتمال زیادی برای بازگشت قیمت طلا و سکه به کانال‌های پایین‌تر وجود دارد.

ابهام در مذاکرات و انتظارات تورمی

اکنون به نظر می‌رسد مذاکرات هسته‌ای در نوعی ابهام و سکون به سر می‌برند. طرفین دستیابی به توافق را عملی می‌دانند اما هیچ‌یک گام نهایی را بر نمی‌دارند. آیا ممکن است ادامه این شرایط، با افزایش انتظارات تورمی، قیمت‌ها را در بازار سکه صعودی کند؟

صادقین می‌گوید: رفتار چهار هفته اخیر معامله‌گران چنین احتمالی را نشان نمی‌دهد. در واقع زمانی که اخبار در حالت سکون قرار دارد، هم خریداران و هم فروشندگان احتیاط می‌کنند.

او می‌افزاید: اکنون انتظار افزایش یا کاهش شدید و معناداری در بازار وجود ندارد. تنها اخبار نسبتا موثق از وین، چه مثبت و منفی می‌تواند اثر جدی بر قیمت‌ها بگذارد.

پیش‌بینی قیمت دلار

اما قیمت دلار به چه سمتی می‌رود؟ این کارشناس بازارهای مالی پاسخ این پرسش را نیز وابسته به تحولات وین می‌داند.

صادقین می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار بسته به اخبار برجامی، بین ۲۶ و ۶۰۰ تا ۲۷ و ۴۰۰ هزار تومان نوسان داشته باشد.

 

استفن اینس از شرکت مدیریت دارایی SPI در این باره گفت: به دلیل بحران اوکراین، قیمت طلا از طریق کانال تورم به دلیل قیمتهای بالاتر نفت و از کانال ریسک گریزی به دلیل افت بازارهای سهام پشتیبانی شده است. اگر عامل اوکراین را از دست دهیم، طلا به سرعت عقب نشینی خواهد کرد. به نظر می رسد بازار طلا فعلا بانکهای مرکزی بزرگ را نادیده گرفته است زیرا سرمایه گذاران در غبار جنگ گم شده اند و داشتن دیدگاه کلان یا بنیادین جامع در این نوع بازار بسیار دشوار شده است.

طلا معمولا به عنوان پناهگاه امن دارایی در برابر منازعات ژئوپلیتیکی دیده می شود و با وخامت بحران پیرامون اوکراین، بهای معاملات نقدی اونس طلا از ۳۱ ژانویه حدود پنج درصد رشد کرده و در مسیر دهمین رشد روزانه در ۱۲ روز معامله گذشته است.

عامل دیگری که از افزایش قیمت طلا پشتیبانی کرد، کاهش بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا بود که هزینه نگهداری طلا را کمتر کرد. همچنین افت ارزش دلار آمریکا، طلا را برای خریداران غیرآمریکایی جذابتر کرد.

بر اساس گزارش رویترز، دیوید میچل، مدیرکل شرکت فلزات ارزشمند ایندیگو گفت: اگر روسیه عرضه گاز به اروپا را کاهش دهد و به قیمتهای بالاتر انرژی به صورت سراسری منتهی شود، اتفاق مثبتی برای طلا خواهد بود و اونس طلا به حدود ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ دلار می رسد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۲۳ دلار و ۷۹ سنت معامله شد. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، در ۱۰۲۶ دلار و ۸۶ سنت ایستاد. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۲۳۴۹ دلار و ۸۲ سنت بود.

نوسانات شدید در بازارهای بورس و افزایش قابل توجه سوددهی اوراق قرضه دولتی سبب شده تا آمارهای این هفته تورم آمریکا از اهمیتی دوچندان برخوردار شود. آمارهای شاخص قیمت مصرف کننده در ماه ژانویه قرار است روز پنجشنبه منتشر شود و انتظار می رود با رشد نیم درصدی تورم سالانه آمریکا را به ۷.۳ درصد برساند که بیشترین رشد تورم از سال ۱۹۸۲ خواهد بود.

هنگام افزایش نرخ تورم معمولا طلا به محلی امن جهت سرمایه گذاری تبدیل می شود، اما رشد نرخ بهره در آمریکا می تواند هزینه فرصت سرمایه گذاری در این بازار را بالا ببرد.

دو مقام ارشد دولت آمریکا روز شنبه گفتند، روسیه حدود ۷۰ درصد نیروی رزمی ای را که برای حمله به اوکراین مورد نیاز است به میدان آورده است. این در حالی است که به گفته مقام های روسی این کشور قصدی برای حمله به اوکراین ندارد.

ادوارد مویا تحلیلگر بازار طلا در موسسه اوآندا گفت: «فضای فعلی بازار خیلی به ضرر طلاست. سرمایه گذاران در حال مد نظر قرار دادن انقباضی شدن سیاست پولی فدرال رزرو هستند و قیمت طلا از رقم ۱۸۰۰ دلار پایین تر آمده است.»

بالا رفتن نرخ بهره در آمریکا هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا را افزایش می دهد. انتظارها برای افزایش نرخ بهره همچنین سبب شده تا دلار در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی طی ۷ ماه گذشته قرار گیرد و موجب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.

اما به گفته اوله هانسن تحلیلگر ساکسو بانک، با توجه به افزایش نوسانات در بازارهای بورس و در حالی که بازار در حال وفق دادن خود با فضای جدید افزایش نرخ بهره است، بازار طلا به عنوان محل امنی جهت در امان نگه داشتن دارایی ها از نرخ بالای تورم مجددا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

شورای جهانی طلا پیش بینی کرده تقاضا برای طلا، شمش های کوچک و سکه های طلا در سال ۲۰۲۲ بالا باقی خواهد ماند و این افت قیمت طلا را محدود تر خواهد کرد. این شورا انتظار دارد بانک های مرکزی جهان با شتابی آهسته تر به خرید طلا ادامه دهند.

همچنین هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۲.۹۸ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱,۲۷۶,۵۰۰ (یک میلیون و دویست و هفتاد و شش هزار و پانصد ) تومان معامله شد.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت (تومان)

مقدار تغییر

درصد تغییر

تاریخ

۱,۲۷۶,۵۰۰

۳۸,۱۰۰

۲.۹۸

۱۱:۲۷

۱,۲۳۸,۴۰۰

-۷,۱۰۰.۰۰

-۰.۵۸

روز قبل

۱,۲۴۵,۵۰۰

۱۵,۲۰۰

۱.۲۲

۲ روز پیش

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

هم‌اکنون در بازار آزاد، قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۲۴۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۲ میلیون و ۲۵۰هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم‌اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۸۲۰هزار تومان و سکه یک‌گرمی ۲ میلیون و ۳۰۰هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای ۲۴عیار در هر گرم یک میلیون و ۶۵۴ هزار تومان و هر مثقال طلا، ۵ میلیون و۳۷۵ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

قیمت اونس جهانی طلا امروز سوم بهمن ۱۸۴۱ دلار اعلام شد. طلای ۱۸ عیار نیز در بالاترین قیمت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تعیین شد.قیمت اونس جهانی طلا امروز دوشنبه چهارم بهمن‌ماه در بالاترین نرخ با روندی افزایشی ۱۸۴۱ و در پایین‌ترین نرخ ۱۸۳۶ دلار اعلام شد.

قیمت طلا ۱۸ عیار در بالاترین نرخ بازار نیز امروز در بالاترین قیمت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و در پایین‌ترین نرخ یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان ثبت شده است.

اورت میلمان، کارشناس فلزات ارزشمند شرکت گینزویل کوینز اظهار کرد: این حرکت طلا بعضی از تحلیلگران را متعجب کرد زیرا به سرعت اتفاق افتاد. بازار طلا ماههاست که حرکت قیمت محدود و رو به پایین داشته است. افزایش قیمت‌های نفت و تقاضای قوی خرده فروشی هم به بالا رفتن قیمت طلا کمک کرده است. افزایش قیمت نفت، هزینه استخراج طلا را افزایش می‌دهد. ممکن است محدودیت بیشتر در روند استخراج طلا مشاهده شود. همچنین تقاضای واقعی برای طلا همچنان قوی است. ضرابخانه آمریکا بزرگترین فروش طلا در ۱۲ سال گذشته را تجربه کرده و ضرابخانه پرث مینت استرالیا شاهد شکسته شدن رکورد فروش ۱۰ ساله بوده است. سرمایه گذاران متوسط با سریعترین روند در ۱۰ سال اخیر طلا خریداری می‌کنند.

همه نگاه‌ها به نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا دوخته شده که بعدازظهر روز چهارشنبه به پایان می‌رسد. چالی پیش بینی کرد موضع بانک مرکزی آمریکا همچون سابق موافق تحکیم سیاست پولی خواهد بود و این امر باعث ریزش سنگین بازار سهام آمریکا می‌شود. ممکن است اصلاح قیمت معناداری در بازارهای سهام روی دهد. عملکرد طلا در هفته جاری به نزول بازارهای سهام و تخصیص دوباره سرمایه به فلزات ارزشمند بستگی خواهد داشت. حتی نقره هم ممکن است در رشد قیمت پیشتاز شود. وی افزود: اگر بالای سطح ۱۸۵۰ دلار شکسته شود، راه برای صعود طلا به محدوده ۱۸۷۰ تا ۱۸۸۰ دلار و نهایتا سطح ۱۹۰۰ دلار هموار می شود.

نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا که بلافاصله با کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول، رییس بانک مرکزی دنبال می‌شود، مهمترین رویداد هفته جاری محسوب می‌شود. تحلیلگران انتظار دارند نشانه های بیشتری درباره نخستین دور افزایش نرخ‌های بهره در مارس دریافت کنند و شفافیت بیشتری درباره تعدیل محرک‌های مالی فدرال رزرو ایجاد شود. بازارها در حال حاضر روی چهار دور افزایش نرخ‌های بهره آمریکا در سال ۲۰۲۲ حساب می‌کنند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در این باره گفت: افت بازده اوراق قرضه به شکسته شدن قیمت بالاتر طلا کمک کرد اما در مجموع طلا ممکن است تا زمان نشست سیاست پولی هفته آینده بانک مرکزی آمریکا همچنان در محدوده ۱۸۰۰ تا ۱۸۴۰ دلار معامله شود.

انتظاراتی که برای آغاز تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در مارس وجود دارد، سال میلادی جاری قیمت طلا را تحت فشار کاهشی قرار داده است زیرا افزایش نرخهای بهره، هزینه نگهداری این فلز ارزشمند را بالا می برد.

به گفته مویا، طلا ممکن است از تنشهای ژئوپلیتیکی در اوکراین و خاورمیانه پشتیبانی شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: روسیه ممکن است در مدت کوتاهی به حمله جدیدی علیه اوکراین دست بزند اما واشنگتن تا زمانی که بتواند دیپلماسی را دنبال می کند.

طلا همچنین از افزایش قیمتهای نفت که نگرانیها نسبت به تشدید فشارهای تورمی را برانگیخته و جایگاه این فلز ارزشمند به عنوان پناهگاه امن دارایی در برابر تورم را تقویت می کند، سود برده است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۴.۴ درصد افزایش یافت و به ۱۰۲۴ دلار و ۵۰ سنت رسید. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۲.۷ درصد افزایش، ۲۴ دلار و هشت سنت بود.

هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز با کاهش ۰.۸۵ درصدی، از ۱۱۹۸۹۰۰ (یک میلیون و یکصد و نود و هشت هزار و نهصد ) تومان به ۱۱۸۸۷۰۰ (یک میلیون و یکصد و هشتاد و هشت هزار و هفتصد ) تومان رسید.

جدول قیمت طلا  ۱۸ عیار

قیمت (تومان)

مقدار تغییر

درصد تغییر

تاریخ

۱۱۸۸۷۰۰

-۱۰۲۰۰.۰۰

-۰.۸۵ 

۱۱: ۲۴

۱۱۹۸۹۰۰

-۴۰۰.۰۰

-۰.۰۴

روز قبل

۱۱۹۹۳۰۰

-۳۰۱۰۰.۰۰

-۲.۵۱

۲ روز پیش

در هفته سوم دی‌ماه، سکه با ثبت بازدهی منفی ۳.۷درصدی بیشترین بازدهی منفی را در بین بازارهای مختلف ثبت کرد.قیمت سکه ۳.۷ درصد و طلا ۲.۶ درصد در این هفته کاهش داشتند.

پس از آن طلا نیز با کاهش ارزش ۲.۶درصدی مواجه شد. بورس نیز کاهش ۲.۱۱ درصدی را تجربه کرد. دلار و یورو در صرافی ملی نسبت به سایر بازارها کاهش کمتری را تجربه کردند.به این ترتیب دلار بازدهی منفی ۱درصدی و یورو بازدهی منفی ۰.۸۸درصدی را ثبت کردند.

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۲۳۰هزار تومان است.هم‌اکنون در بازار آزاد، قیمت طلای 18عیار هر گرم یک میلیون و 223 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 12 میلیون و230  هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز 12 میلیون و  50 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم‌اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 550 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 630 هزار تومان و سکه یک‌گرمی 2 میلیون و 250 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای 24عیار در هر گرم یک میلیون و 636 هزار تومان و هر مثقال طلا، 5 میلیون و 300 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار 26 هزار و 717 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 26 هزار و188 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 303 تومان و قیمت خرید یورو نیز 29 هزار و 703 تومان اعلام شده است.در بازار آزاد هر دلار آمریکا 28 هزار و 40 تومان و درهم امارات 7 هزار و 670 تومان معامله می شود.

نوع

قیمت لحظه (تومان)

قیمت دلار (صرافی بانکی)

26 هزار و 717

قیمت دلار (بازار آزاد)

28 هزار و 40

قیمت یورو (صرافی بانکی)

30 هزار و303

قیمت یورو (بازار آزاد)

قیمت درهم

7 هزار و 670

قیمت پوند

نوع

قیمت لحظه (تومان)

قیمت سکه بهارآزادی

12میلیون و 50 هزار

قیمت سکه بهارآزادی(طرح جدید)

12میلیون و 230 هزار

قیمت نیم سکه بهارآزادی

6میلیون و 550 هزار

قیمت ربع سکه بهارآزادی

3 میلیون و 630 هزار

قیمت سکه گرمی

2 میلیون و 250 هزار

نوع

قیمت لحظه (تومان)

گرم طلای 18 عیار

یک میلیون و223هزار

گرم طلای 24 عیار

یک میلیون و 636 هزار

مثقال طلا

5 میلیون و 300هزار

انس طلا(دلار)

1820

امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته قیمت یک میلیون و ۲۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان مبادله شد.

در معاملات صبح روز ‌چهارشنبه ۲۲ دی، قیمت سکه در نیمه روز ۱۲ میلیون و ۴۸۵ هزار تومان تومان ثبت شد که نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه ۳۰ هزار تومان افزایش داشته است.امروز قیمت نیم سکه ۴۵ هزار تومان افزایش یافت و به قیمت ۶ میلیون و ۶۴۵ هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز به قیمت ۳ میلیون و ۶۲۸ هزار تومان مبادله شد و قیمت سکه گرمی به ۲ میلیون و ۲۵۲ هزار تومان رسید.همچنین امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار با افزایش ۳ هزار و ۹۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته قیمت یک میلیون و ۲۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان مبادله شد.

هر گرم طلا ۱۸ عیار امروز با کاهش ۰.۷۱ درصدی، از ۱،۲۶۶،۱۰۰ (یک میلیون و دویست و شصت و شش هزار و یکصد ) تومان به ۱،۲۵۷،۱۰۰ (یک میلیون و دویست و پنجاه و هفت هزار و یکصد ) تومان رسید.

قیمت (تومان)                   مقدار تغییر                           درصد تغییر                   تاریخ

۱،۲۵۷،۱۰۰                             -۹،۰۰۰.۰۰                                    -۰.۷۱                        ۱۱: ۱۸

۱،۲۶۶،۱۰۰                           -۱۴،۵۰۰.۰۰                                  -۱.۱۵                        روز قبل

۱،۲۸۰،۶۰۰                            -۹،۷۰۰.۰۰                                   -۰.۷۶                   ۲ روز پیش

قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ میلادی و تحت تاثیر ترمیم اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری در این بازار شاهد کاهش بیش از ۴ درصدی بود در حالی که طی دو سال گذشته ۴۸ درصد افزایش یافته بود.

 در حالی که ترمیم اقتصاد جهانی موجب شده تا سرمایه گذاری امن در بازار طلا کاهش یابد و در شرایطی که بانک های مرکزی خود را برای افزایش نرخ بهره جهت مقابله با رشد تورم آماده می کنند قیمت طلا علیرغم رشد در جلسه، سال 2021 را با بدترین عملکرد طی 6 سال گذشته به پایان رساند.

 قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات واپسین روز سال 2021 با 0.80 درصد افزایش به 1829 دلار و 20 سنت رسید. قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی دیروز برای تحویل در ماه فوریه هم با 0.80 درصد رشد به 1828 دلار و 60 سنت رسید.

جعفری هالی تحلیلگر ارشد موسسه اوآندا در این باره گفت: «علیرغم تقویت نسبی ارزش دلار، خودداری از ریسک پذیری در پایان سال سبب شد تا قیمت طلا در جلسه قبل افزایش یابد.»

تقویت دلار سبب گرانتر شدن طلا برای خریدارانی می شود که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.

قیمت طلا در سال 2021 میلادی و تحت تاثیر ترمیم اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای سرمایه گذاری در این بازار شاهد کاهش بیش از 4 درصدی بود در حالی که طی دو سال گذشته 48 درصد افزایش یافته بود.

در این سال دامنه نوسان قیمت طلا قابل توجه و بین 1676 و 1959 دلار بود. این در حالی بود که سال 2020 قیمت طلا بهترین عملکرد 10 سال گذشته خود را تجربه کرده و بالاترین رقم تاریخی خود یعنی 2072 دلار و 50 سنت را به ثبت رسانده بود.

دومینیک اشنایدار تحلیلگر بازار طلا در هنگ کنگ گفت: «اگر موضوع تورم مطرح نبود قیمت طلا بسیار کمتر از این می بود. اما تورم بالا سبب شده تا قیمت طلا علیرغم تحولات مربوط به تقویت رشد اقتصادی و عادی سازی سیاست های پولی کشورهای توسعه یافته همچنان بالا باقی بماند.»

به صورت کلی انس جهانی طلا و قیمت بازار ارز بر قیمت طلا و سکه تأثیرگذار است. زمانی که انس جهانی و بازار ارز نوسان داشته باشند، طبیعتاً بازار طلا و سکه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود، در هفته پیش رو انس جهانی کمتر نوسان داشته باشد. اگر چه روز گذشته انس جهانی نسبت به روزهای قبل روند کاهشی داشت اما بازار ارز نوسان زیادی داشت و بر روند قیمت طلا و سکه اثر گذاشت. داد و ستد درون بازار طلا به کندی انجام می‌شود. این نوسان بر تقاضا و خرید مردم اثر منفی می‌گذارد و به صورت معمول در این شرایط مردم از خرید منصرف می‌شوند و در روزهای کم نوسان بازار خرید می‌کنند.

آرامش بازار طلا و سکه داد و ستد را افزایش خواهد داد. زمانی که تقاضا در بازار افزایش یابد، تصمیم‌گیری‌ها بهتر و صحیح‌تر می‌شود. از سویی فروشنده صنعت طلا برای فروش یا خرید طلا تصمیم‌گیری بهتری خواهد داشت. در بازار سکه نیز عرضه و تقاضا مکمل یکدیگر هستند و اگر یک روز یا یک هفته عرضه نشود و از سویی تقاضا زیاد شود، روند کلی بازار تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

اگر نگاهی تاریخی داشته باشیم، بودجه موضوعی نیست که تأثیرگذار شدید بر بازار طلا و سکه داشته باشد و بازار به واسطه بودجه ملتهب نخواهد شد. همچنین بر روند داد و ستد بازار هم تأثیرگذار نیست. بعد از تصویب بودجه پیشنهادی دولت، توسط مجلس شورای اسلامی شاهد تأثیرات اندک بر بازار طلا و سکه خواهیم بود. نباید فراموش کنیم که بودجه موضوعی نیست، بتواند تأثیر منفی و ملموس بر بازار طلا و سکه ایجاد کند. امیدواریم امسال هم همین روند ادامه داشته باشد و اثر التهاب آور بر بازار نداشته باشد.

در تمامی کشورها مذاکرات مشابه برجام بر بازارهای مالی تأثیرگذار خواهد بود. اگر شکل مدیریت اقتصادی ایجاد شود، التهاب و نوسان بازار طلا و سکه نیز کم خواهد شد. نتیجه منفی مذاکرات بر بازار طلا، سکه و اقتصاد کلان ایران اثرگذار است و حتی تأثیرگذار بر اقتصاد جهانی نیز خواهد بود. مسئولین اقتصادی جمهوری اسلامی ایران باید این روند را مدیریت کنند تا آرامش در بازار شکل بگیرد. اگر روند مذاکرات و نتیجه نهایی نشسته‌های برجامی مثبت باشد، به نفع کشورهای مسلمان و ایران خواهد بود. بیش از ۳۵ سال است که جمهوری اسلامی ایران گرفتار تحریم‌های خارجی است. خوشبختانه با مدیریت ایجاد شده، این تحریم‌ها خیلی آزاردهنده نبودند. امیدوار هستیم، بعد از این نیز نتیجه نشسته‌ای برجامی مثبت باشد تا بازار در مسیر منطقی خود حرکت کند. اگر نتیجه مذاکرات منفی باشد، نیازمند مدیریت صحیح هستیم تا اقتصاد بازار از نظر قیمتی دگرگون نشود.

در بازار امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار نسبت به روز قبل ، با ۳۹۰۰ تومان کاهش، ۱,۲۷۹,۵۰۰ (یک میلیون و دویست و هفتاد و نه هزار و پانصد ) تومان نرخ گذاری شد.​

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت (تومان)

مقدار تغییر

درصد تغییر

تاریخ

۱,۲۷۹,۵۰۰

-۳,۹۰۰.۰۰

-۰.۳۱

۱۱:۳۰

۱,۲۸۳,۴۰۰

-۱۲,۲۰۰.۰۰

-۰.۹۶

روز قبل

۱,۲۹۵,۶۰۰

۴۰۰

۰.۰۳

۲ روز پیش

پس از انتشار آمار تورم روز جمعه همه نگاه‌ها به نشست هفته جاری بانک مرکزی آمریکا دوخته شده و تحلیلگران می‌گویند طلا در موقعیت خوبی برای سوپرایز کردن سرمایه گذاران و صعود به سطح بالاتر قرار دارد.

آماری که روز جمعه منتشر شد، نشان داد قیمت مصرف کننده آمریکا در نوامبر با سریع‌ترین روند سالانه در حدود ۴۰ سال اخیر افزایش پیدا کرده و ۶.۸ درصد رشد کرده است. واکنش به این آمار گوناگون بود، زیرا بخش‌هایی از این گزارش، از به اوج رسیدن فشار‌های قیمت حکایت داشت.

آمار تورم، عامل تعیین کننده در موضع بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته جاری پیرامون تحکیم سیاست پولی خواهد بود؛ و از آنجا که موضع موافق جروم پاول، رییس فدرال رزرو از سوی بازار‌ها به حساب آمده است، بازار‌ها به مواضع دیگر و پیش بینی‌های اقتصادی چشم دوخته اند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت "تی دی سکیوریتیز" اظهار کرد: پیش بینی بازار‌ها از افزایش سریعتر نرخ‌های بهره ممکن است پیش از حد زودهنگام باشد، زیرا بانک مرکزی آمریکا تا حد زیادی نمی‌تواند اقدامی انجام دهد. واقعیت این است که طلا پیشتر به اظهارات پاول درباره تعدیل سریعتر خرید ماهانه اوراق قرضه واکنش نشان داده است. وی دیگر به راحتی از عبارت موقتی بودن تورم استفاده نمی‌کند. اما با این حال بانک مرکزی آمریکا بیشتر از قبل در موضع تسهیلی مانده است به خصوص پس از این که پاول در سمت خود ابقا شد و لائل برینارد به عنوان نایب رییس بانک مرکزی آمریکا انتخاب شد.

پاول بر این باور است که تورم به مدت اندکی طولانی‌تر ادامه خواهد داشت، اما ملایمتر می‌شود. برای طلا مهم است که به خاطر سپرده شود تنها به دلیل این که بانک مرکزی آمریکا آماده است اندکی سریعتر خرید اوراق قرضه را تعدیل کند، لزوما به معنای آن نیست که آماده است نرخ‌های بهره را افزایش دهد.

ابزار دیده بان فدرال CME نشان می‌دهد که احتمال نخستین افزایش نرخ‌های بهره در ژوئن ۴۳.۳ درصد است، اما میلک هشدار داد ممکن است خیلی زود باشد و نرخ‌ها در ژوئن افزایش پیدا نکند. به نظر می‌رسد روند رشد تورم آهسته می‌شود و تا چند ماه دیگر قیمت بنزین به اندازه ماه گذشته افزایش نخواهد داشت. همچنین ممکن است شاهد کاهش استفاده از خودرو‌ها باشیم. در چنین صورتی تورم به اوج می‌رسد و بازار طلا هم به این باور می‌رسد. خویشتن داری بانک مرکزی آمریکا اتفاق خوبی برای طلاست و به همین دلیل میلک انتظار دارد طلا هفته جاری به سطح بالاتری صعود کند.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار شرکت OANDA پیش بینی کرد بازه معاملات اخیر ۱۷۶۰ تا ۱۸۰۰ دلار طلا در هفته جاری حفظ می‌شود. وی گفت: تورم چسبنده‌تر از انتظارات خواهد بود و این وضعیت دورنمای میان مدت و بلندمدت طلا را مثبت می‌کند. تسریع چرخه افزایش نرخ‌های بهره ریسک بزرگی برای طلاست که ممکن است باعث فروش گسترده در کوتاه مدت شود، اما بعید است چنین اتفاقی بیافتد.

میلک گفت: ریسک قیمت هفته جاری برای طلا در جهت صعودی است و بازه ۱۷۹۰ تا ۱۷۹۵ دلار، سطح قیمت معقولی خواهد بود.

هفته جاری علاوه بر نشست بانک مرکزی آمریکا که مهمترین رویداد هفته خواهد بود، آماری شامل خرده فروشی و تولید صنعتی آمریکا منتشر می‌شود. تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی اروپا هم روز پنج شنبه اعلام می‌شود. شاخص قیمت تولیدکننده آمریکا روز سه شنبه، شاخص تولید ایمپایر استیت نیویورک روز چهارشنبه و مجوز‌های ساخت و آغاز ساخت خانه، متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص تولید فدرال رزرو فیلادلفیا روز پنج شنبه منتشر خواهد شد.

در صورتی که قیمت سکه به سوی مرز ۱۳ میلیون تومانی برود، احتمال نوسان نزولی در بازار سکه تقویت می شود.سکه امامی در آخرین روز هفته توانست بالای محدوده حساس ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار بگیرد. تحلیل گران فنی باور دارند تا زمانی که سکه بالای محدوده یاد شده قرار دارد، احتمال ورود تقاضای بیشتر به بازار وجود دارد. دیشب در بازار پشت خطی نیز فلز گران بهای داخلی توانست تا محدوده ۱۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رشد کند. با این حال، سکه از سوی اونس طلا برای رشد بیشتر حمایت نمی شود و ماندن طلای جهانی زیر مرز هزار و ۸۰۰ دلار موجب شده است که توان صعودی سکه محدودتر شود.

اگر امروز فلز گران بهای داخلی بتواند خود را بالای محدوده تعیین کننده ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نگه دارد، می تواند حتی تا سطح ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رشد پیدا کند. با این حال، در صورتی که سکه به سوی مرز ۱۳ میلیون تومانی برود، شانس های افزایشی سکه بازان بسیار کاهش خواهد یافت.

سکه امامی در هفته گذشته به کمک افزایش قیمت دلار توانست از مرز ۱۳ میلیون تومانی عبور کند. در مقطعی حتی سکه امامی تا نقطه ۱۳ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان پیش روی کرد. با توجه به اینکه اونس طلا در هفته گذشته روند صعودی نداشت، دلیل اصلی افزایش سکه را می توان به رشد ۵ درصدی دلار نسبت داد.

در روز جاری نیز روند دلار برای سکه اهمیت زیادی دارد. عبور دلار از مرز ۳۱ هزار تومانی می تواند سکه را به بالای محدوده ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی برساند. برگشت دلار به سوی مرز ۳۰ هزار تومانی می تواند سکه را به زیر ۱۳ میلیون تومان بازگرداند. با تمام این تفاسیر دشوار است با توجه به احتیاط مذاکراتی، سکه از محدوده ۱۲ میلیون و ۹۰۰ الی ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خارج شود.

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک میلیون و ۲۵۴ هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۷ هزار و ۹۳۱تومان است.

هم‌اکنون در بازار داخلی، قیمت طلای 18 عیار هر گرم یک میلیون و 254 هزار تومان، قیمت دلار 27 هزار و 931 تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 12 میلیون و 570 هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم نیز 12 میلیون و 350 هزار تومان است.

در بازار سبزه‌میدان هم‌اکنون، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 6 میلیون و 500 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 3 میلیون و 750 هزار تومان و سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

مشاهده آنلاین قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت دلار

قیمت طلای 24 عیار در هر گرم یک میلیون و 674هزار تومان و هر مثقال طلا، 5 میلیون و 435 هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

به گزارش تسنیم،‌ در بازار ارز هم‌‌اکنون،‌ قیمت دلار 27 هزار و 931 تومان، قیمت یورو 31 هزار و 647 تومان، پوند انگلیس 39 هزار و 12 تومان و درهم امارات 7 هزار و 612 تومان اعلام شده است.

علاوه بر این، در صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار 26 هزار و 715 تومان و قیمت خرید دلار از مردم 26 هزار و 186 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو نیز معادل 30 هزار و 804تومان و قیمت خرید یورو نیز 30 هزار و 194 تومان اعلام شده است.

طلا یک بار دیگر به پایین مرز ۱۸۰۰ دلار سقوط کرد و تحلیلگران وال استریت را نسبت به روند قیمت این فلز ارزشمند در هفته جاری بدبین کرداونس جهانی طلا در بالاترین نرخ ۱۸۵۷ دلار و در پایین‌ترین قیمت ۱۸۴۹ دلار را ثبت کرد. قیمت طلا ۱۸ عیار در کمترین نرخ بازار امروز یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و در بالاترین قیمت به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

قیمت سکه در بازار امروز با یک نوسان نسبی همراه بود و به قیمت ۱۲ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان رسید. قیمت نیم‌سکه در سایت اتحادیه طلا تهران شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد. قیمت ربع سکه سه میلیون و ۷۷۰ هزار تومان اعلام شد.

طلا هفته پیچیده ای داشت و آمار اقتصادی مختلف و موضع موافق تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی کانادا نیروی صعودی را از این فلز ارزشمند دور کرد.

بهای معاملات هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا آخرین بار ۱۸ دلار و ۷۰ سنت معادل یک درصد کاهش یافت و در ۱۷۸۳ دلار و ۹۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود یک درصد کاهش نشان داد اما رشد ماهانه یک درصدی داشت.

بازارها سرگرم هضم کندی شدید اقتصاد آمریکا بودند که برای سه ماهه سوم گزارش شد. همچنین شاخص قیمت مخارج مصرف شخصی که معیار محبوب بانک مرکزی آمریکا برای سنجش تورم است، در سپتامبر در نرخ بالای ۳.۶ درصد ماند. بانک مرکزی کانادا هفته گذشته با پایان دادن به برنامه تسهیل پولی و جلو بردن زمان افزایش نرخهای بهره همه را غافلگیر کرد.

در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۵۳.۸ درصد نسبت به روند قیمت طلا بدبین بودند در حالی که ۳۰.۸ درصد نظر خنثی داشتند و ۱۵.۴ درصد به افزایش قیمت خوش بین بودند.

سرمایه گذاران خُرد همچنان نسبت به طلا خوش بین ماندند. از میان ۷۴۵ نفری که در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند، ۶۰.۵ درصد به قیمت طلا خوش بین، ۲۲.۵ درصد بدبین و ۱۷ درصد نظر خنثی داشتند.

مارک چندلر، مدیرکل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس به کیتکونیوز گفت: حساب باز کردن بازار روی افزایش زودتر از موعد نرخهای بهره و تحکیم سریعتر سیاست پولی روی قیمت طلا تاثیر گذاشته است. طلا هفته گذشته بالاترین سطح محدوده معاملاتی اخیرش را تست کرد اما در آستانه تعطیلات پایان هفته ریزش کرد و به قیمت پایین جدیدی نزولی کرد. به نظر می رسد پیشروی اکتبر به پایان رسیده باشد. هدف قیمت طلا در هفته جاری ۱۷۶۸ دلار و سپس ۱۷۵۷ دلار است.

دلار قویتر عامل دیگری است که باعث شده است تحلیلگران نسبت به روند قیمت طلا در کوتاه مدت بدبین باشند.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA در این باره گفت: من به دلار آمریکا در هفته جاری خوش بین هستم. با تداوم رشد فشارهای تورمی، تصور می کنم بانک مرکزی آمریکا لحن موافق افزایش نرخهای بهره را در نشست آتی خود داشته باشد و به آغاز تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه اشاره کند.

نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا بعدازظهر روز چهارشنبه اعلام می شود و مهمترین رویداد هفته خواهد بود. رویداد مهم بعدی انتشار آمار اشتغال ماهانه آمریکا در روز جمعه است.

تحلیلگرانی که نظر خنثی دارند، تاکید می کنند تا زمانی که طلا نتواند مرز ۱۸۰۰ دلار را با موفقیت بشکند، در بازه معاملات وسیعی که گرفتار شده است، خواهد ماند.

جیم ویکاف، تحلیلگر ارشد کیتکونیوز گفت: روند طلا در نمودار روزانه افزایشی است اما روز جمعه خریداران ضعیف شدند و طلا باید نیروی جدیدی را نشان دهد تا روند صعودی را زنده نگه دارد.

دارین نیوسام، رییس شرکت دارین نیوسام آنالایز اظهار کرد: در کوتاه مدت طلا باید هدف ۱۷۶۰ دلار را حفظ کند که سطح حمایتی مهم بعدی محسوب می شود.

قیمت طلا امروز در بازار

 به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، قیمت جهانی طلا در معاملات امروز پنجشنبه، تحت تأثیر عقب‌گرد سود اوراق قرضه آمریکا، تقویت شد و قیمت‌ها به مرز ۱٫۸۰۰ دلار بازگشت.سرمایه‌گذاران منتظر نتایج اجلاس‌های سیاست‌گذاری امروز بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن هستند تا ببینند آیا افزایش زودتر از موعد نرخ بهره در دستور کار آنها قرار دارد یا خیر.

قیمت طلا حساسیت بالایی به افزایش نرخ بهره دارد و در صورت این افزایش سقوط خواهد کرد. از سوی دیگر بالا نبردن نرخ بهره در صورتی که به تورم دامن بزند می‌تواند موجب خرید بیشتر طلا و تقویت قیمت آن شود.

تا ساعت ۷:۲۴ روز پنجشنبه به وقت تهران، قیمت خرید نقدی هر اونس طلا، اسپات‌گلد، ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱٫۷۹۹.۱۳ دلار رسید.قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا هم تا این لحظه با رشدی ۰.۰۸ درصدی به ۱٫۸۰۰.۲۰ دلار رسید.

عامل اصلی افزایش قیمت امروز طلا افت سود اوراق قرضه آمریکا بود که باعث شد تقاضا برای خرید سرمایه‌های غیر سوددهی مانند طلا، بالا برود.سود اوراق ۱۰ ساله آمریکا که این هفته همیشه بالای ۱.۶۰ درصد بود، در معاملات امروز تا ۱.۵۵۶ درصد پایین آمد که این کمترین نرخ آن در دو هفته اخیر است.

 بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۸ دلار و ۴۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از رکورد بالاترین قیمت یک ماه اخیر که اواخر هفته گذشته ثبت کرد، ۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، بهای هر اونس طلا با ۰.۲ درصد کاهش، به ۱۷۸۹ دلار و ۳۰ سنت رسیده است. بهای معاملات این بازار شب گذشته با ۰.۷ درصد کاهش، در ۱۷۹۳ دلار و ۴۰ سنت بسته شده بود.

بهای بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا افزایش یافت و هزینه نگهداری طلا که بازدهی ندارد را بالا برد. دلار همچنان نزدیک به بالاترین رکورد یک هفته اخیر که روز سه شنبه صعود کرده بود، ماند و جذابیت خرید طلا برای سرمایه گذاران خارجی را کمتر کرد.

فعالان بازار اکنون منتظر نتیجه نشست سیاست پولی روز پنج شنبه بانک مرکزی ژاپن و بانک مرکزی اروپا و دیدار کمیته بازار آزاد فدرال آمریکا در سوم نوامبر هستند.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، تقریبا قطعی است که آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا اعلام خواهد شد و بازده اوراق قرضه آمریکا بالاتر می‌رود در حالی که طلا برای ماندن در نزدیکی مرز ۱۸۰۰ دلار به سختی تقلا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد بازده واقعی پایین‌تر برای این که مانع ازسرگیری روند نزولی طلا شود، کافی است هر چند که نیروی کافی صعودی برای شکسته شدن مقاومت طلا در سطح ۱۸۳۵ دلار فراهم نمی‌کند.

در حالی که بانک مرکزی ژاپن آماده حفظ برنامه محرک مالی عظیم خود و کاهش پیش بینی تورم امسال می‌شود، رشد انتظارات تورمی در منطقه یورو می‌تواند چالشی برای بانک مرکزی اروپا ایجاد کند.

طلا اغلب پناهگاه مطمئن دارایی در برابر تورم حاصل از اجرای محرکهای مالی بانکهای مرکزی شناخته می‌شود با این حال افزایش نرخهای بهره و تعدیل تدابیر محرک مالی، بازده اوراق قرضه دولتی را بالاتر می‌برد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۲۴ دلار و یک سنت رسید. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۱۰۲۳ دلار و ۴۸ سنت بود. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، در ۲۰۰۷ دلار و ۶۵ سنت ایستاد.

قیمت طلا امروز

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها