کد خبر: 645500
تاریخ انتشار :

سقوط سنگین قیمت دلار امروز 30 بهمن 1400 | هجوم مردم برای فروش دلار + پیش بینی قیمت دلار

شواهد نشان می دهد که خبر رویترز مبنی بر رسیدن به یک پیش نویس برای احیای توافق هسته ای موجب شد که از غروب پنج شنبه فروش های ارزی بسیار زیاد شود و در روز جمعه در بازار پشت خطی ادامه پیدا کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت دلار این روزها دچار نوسانات بسیاری شده است..متوسط هفتگی قیمت دلار که در حال افزایش است با این مساله مواجه شده که در آینده نزدیک ممکن است قیمت بالاتری به خود بگیرد.طبیعتا افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیم بر بازار  خواهد داشت.مسئولان مربوطه حتما باید مقابل افزایش قیمت دلار بایستند و برای این بحران چاره ای کنند.

شواهد نشان می دهد که خبر رویترز مبنی بر رسیدن به یک پیش نویس برای احیای توافق هسته ای موجب شد که از غروب پنج شنبه فروش های ارزی بسیار زیاد شود و در روز جمعه در بازار پشت خطی ادامه پیدا کند.

اسکناس آمریکایی در انتهای هفته با هجوم بازیگران کاهشی مواجه شد. این هجوم به اندازه ای شدید بود که دلار در مقطع کوتاهی در معاملات پشت خطی وارد کانال ۲۵ هزار تومانی شد و در محدوده ۲۵ هزار و ۹۸۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

شواهد نشان می دهد که خبر رویترز مبنی بر رسیدن به یک پیش نویس برای احیای توافق هسته ای موجب شد که از غروب پنج شنبه فروش های ارزی بسیار زیاد شود و در روز جمعه در بازار پشت خطی ادامه پیدا کند. در شرایطی که بازار هیجانی شده است،‌ احتمال می رود که حداقل در ابتدای روز جاری نیز افت قیمت ادامه پیدا کند. با این حال، احتمال دارد بازار تا زمانی که از شرایط احیای برجام به طور کامل مطلع نشود،‌ تن به از دست دادن کانال ۲۵ هزار تومانی ندهد.

در شرایط فعلی به نظر می رسد که دارندگان اسکناس آمریکایی تلاش دارند که ارز خود را در بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند و آماده خرید در قیمت های پایین تر شوند. در این میان آنچه انتظارات کاهشی را بیشتر تقویت کرده است، سفر وزیر امور خارجه ایران به مونیخ آلمان است. برخی از معامله گران ارزی عنوان می کنند که ممکن است امیرعبداللهیان پس از مونیخ رهسپار وین شود و توافق جدید هسته ای را امضا کند.

اگر در روز جاری دلار بتواند خود را بالای محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان حفظ کند، احتمال نزول بیشتر این ارز محدود خواهد شد. شکست محدوده ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومانی،‌ فروشندگان بیشتری را وارد بازار ارز خواهد کرد.

تحلیلگران بازار ارز تهران بر این باورند که با توجه به شروع مجدد دور هشتم مذاکرات وین پس از یک وقفه کوتاه و با افزایش احتمالات حصول توافق جدید هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در این دور از مذاکرات، متقاضیان ارز در انتظار سطوح قیمتی پایین‌تر فعلا از معاملات خود دست کشیده و حاضر به خرید دلار نیستند.

قیمت دلار می‌ریزد؟

رسیدن ایران و آمریکا به توافق همان خبری است که بازار ارز مدت‌هاست منتظر آن است. اما آیا قیمت دلار با انتشار چنین خبری می‌ریزد؟ کارشناسان می‌گویند قیمت دلار نمی‌تواند از محدوده مشخصی پایین‌تر بیاید. چون نه دولت طرفدار دلار ارزان است و نه اقتصاد ایران. کارشناسان معتقدند قیمت دلار در صورت رسیدن به توافق هسته‌ای به زیر ۲۰ هزار تومان نمی‌رسد.

تنها اختلافی که وجود دارد این است که در صورت توافق هسته‌ای، قیمت دلار چقدر ارزان می‌شود؟ برخی معتقدند که قیمت دلار نهایتا ۲۴ هزار تومان می‌شود و برخی دیگر معتقدند قیمت دلار در محدوده ۲۶ هزار تومان می‌ماند و کمتر نمی‌شود. به خصوص در این روزها که شاخص کل بورس تازه سبز شده است./ تجارت نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها