کد خبر: 650538
تاریخ انتشار :

5 نکته که باید در انتخاب مرکز خدمات سرور و شبکه مناسب و مطمئن بدانید

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

زیر ساخت شبکه یکی از مهم‌ترین مولفه‌های هر سازمان و کسب‌وکاری است. به همین دلیل مهم است که همواره توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار گیرد. شرکت‌هایی که از وجود متخصصان فناوری اطلاعات بهره می‌برند، مشکلی در این زمینه ندارند، زیرا کارشناسان شبکه مسئولیت رسیدگی به این امور را بر عهده دارند. شرکت‌هایی که حوزه کاری آن‌ها ارتباطی با فناوری اطلاعات ندارد یا توانایی استخدام کارشناسان شبکه را ندارند، این وظیفه را به عهده شرکت‌هایی محول می‌کنند که خدمات سرور و شبکه را ارائه می‌دهند.

در مطلب "چه راهکارهایی برای ذخیره سازی و نگه داری اطلاعات وجود دارد؟" خواندیم که چه راهکارهایی برای ذخیره اطلاعات وجود دارد اما باید در زمینه نگهداری از سیستم‌های ذخیره سازی و سیستم‌های پردازشی مثل سرور نیز چاره‌ای اندیشید. در این زمینه می‌توان از خدمات پشتیبانی شرکت‌هایی استفاده کرد که حوزه کاری آن‌ها شبکه و سرور است. شرکت‌هایی که خدمات این مدلی را ارائه می‌کنند باید تیمی متشکل از مهندسان نرم‌افزار و سخت‌افزار مسلط به شبکه‌های کامپیوتری داشته باشند. به‌طور معمول، شرکت‌هایی که پنج شرط زیر را دارند گزینه مناسبی برای این منظور هستند.

تسلط بر نرم‌افزار

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام انتخاب یک مرکز خدمات شبکه و سرور باید به آن دقت کنید، تسلط کارشناسان این مرکز بر مفاهیم شبکه است. به‌طور معمول، در شبکه‌های متوسط تا بزرگ سازمانی، انواع مختلفی از نرم‌افزارهای تحت شبکه و سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز سرور نصب شده تا کلاینت‌های تحت شبکه بتوانند بدون مشکل با هم ارتباط برقرار کنند. گاهی اوقات تنظیمات شبکه و مولفه‌هایی مثل سامانه نام دامنه یا اکتیو دایرکتوری نیازمند رسیدگی هستند. به‌طور مثال، هنگامی که قصد پیاده‌سازی فناوری‌های مجازی‌ساز را دارید باید مولفه‌های خاصی روی سرور نصب شوند یا پورت‌هایی که موردنیاز نرم‌افزارهایی مثل VMware Vsphere هستند باز شوند تا امکان پیاده‌سازی شبکه‌های مجازی روی سرور فراهم شود.

گاهی اوقات، پیکربندی دیوارهای آتش باید تغییر کنند و خط‌مشی‌ها و قواعد جدیدی به آن افزوده شوند تا کلاینت‌ها یا ابزارهای جدید قادر به برقراری ارتباط با شبکه باشند، لایسنس‌هایی که تاریخ اعتبار آن‌ها روبه اتمام است نوسازی شوند و... در چنین شرایطی کارشناسان مرکز خدمات شبکه باید بدون مشکل این وظایف را مدیریت کنند. به‌ویژه هنگامی که قرار است دیوارهای آتش سخت‌افزاری در شبکه نصب شوند که نیازمند لایسنس‌هایی هستند تا دسترسی به قابلیت‌های جدید را امکان‌پذیر کنند.

5

تسلط بر سخت‌افزار و مفاهیم مرتبط با آن

سخت‌افزار شبکه به تجهیزات فیزیکی مثل سرورها، سوییچ‌ها، کابل‌ها، استوریج‌ها، روترها، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و.... اشاره دارد که هر یک از آن‌ها باید به دقت بررسی شوند. سرورها، استوریج‌ها و موارد این چنینی دارای طول عمر مشخصی هستند و به مرور زمان مولفه‌های داخلی آن‌ها مثل فن‌ها، منابع تغذیه یا هارددیسک‌ها مستهلک یا خراب می‌شوند و باید تعویض شوند.

گاهی اوقات باید استوریج‌های جدیدی به شبکه SAN اضافه شوند تا بتوانند جوابگوی نیازهای سازمان باشند. هنگامی که فعالیت‌های تجاری گسترده می‌شوند، شرکت‌ها مجبور به خرید تجهیزات جدید هستند. به‌طور مثال، شرکت شعب دیگری می‌زند یا در ساختمان یا طبقه مجاور دفتر دیگری تاسیس می‌کند که برای برقراری ارتباط این شعب با یکدیگر باید شبکه‌های ارتباطی ایمن و پایدار را پیاده‌سازی کرد. در چنین شرایطی کارشناسان سخت‌افزار مرکز خدمات باید توانایی خرید، طراحی و پیاده‌سازی کانال‌های ارتباطی جدید را داشته باشند. به‌طور معمول؛ شرکت‌های فعال در حوزه ارائه خدمات شبکه و سرور تیمی از کارشناسان سخت‌افزار مسلط به شبکه‌های سیمی و بی‌سیم در اختیار دارند.

تسلط بر مفاهیم ذخیره‌سازی

ذخیره‌سازی اطلاعات و سازمان‌دهی آن‌ها یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شرکت‌های مختلف و به ویژه شرکت‌هایی است که روزانه حجم زیادی از اطلاعات را تولید می‌کنند و نیازمند مدیریت ساخت یافته اطلاعات هستند. به طوری که دسترسی به داده‌ها و اشتراک‌گذاری آن‌ها به ساده‌ترین شکل انجام شود. شرکت‌ها در چنین شرایطی دو گزینه پیش‌رو دارند. گزینه اول خرید استوریج و اتصال آن به سرور است و گزینه دوم پیاده‌سازی شبکه SAN است.

برای پیاده‌سازی موثر و کارآمد هر دو راه‌حل باید از وجود شرکت‌هایی بهره ببرید که در این زمینه تجربه کافی دارند، زیرا پیاده‌سازی یک شبکه SAN که مبتنی بر پروتکل‌ها و رابط‌های مختلفی است یا حتا یک استوریج به تجربه تئوری و فنی زیاد نیاز دارد. در هر دو حالت، کارشناسان مرکز خدمات باید در مورد موضوعات زیادی تصمیم‌گیری کنند.

به‌طور مثال، چه استوریجی مناسب یک کسب‌وکار است و باید از چه رسانه‌های ذخیره‌سازی در یک استوریج استفاده کرد. استوریج بر مبنای چه راهکاری به سرور متصل شود یا شبکه SAN بر مبنای چه فناوری اترنت یا کانال فیبر و.... پیاده‌سازی شوند، ولوم‌ها بر مبنای چه راهکاری آرایش شوند تا بتوان از ظرفیت زیاد هارددیسک‌ها و سرعت بالای SSDها به شکل متوازن استفاده کرد. شرکتی که متشکل از تیمی مجرب از کارشناسان شبکه و فضای ذخیره‌سازی است بدون مشکل قادر به ارائه این‌گونه خدمات است.

تسلط بر مباحث امنیتی

یکی از مشکلات رایجی که شرکت‌ها با آن روبرو هستند، حمله‌های بدافزاری، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا کارمندانی است که قصد ارسال اطلاعات حساس سازمانی به خارج از شبکه سازمانی را دارند. شبکه‌ای که طراحی درستی داشته باشد نه تنها قادر به مقابله با حجم زیادی از حمله‌های سایبری است، بلکه مکانیزم‌های دفاعی آن به گونه‌ای پیاده‌سازی شده‌اند که هرگونه فعالیت مشکوک را شناسایی کرده و گزارشی برای مدیر شبکه ارسال می‌کنند.

6

یکی از مهم‌ترین مباحث دنیای امنیت، مبحث پشتیبان‌گیری از اطلاعات، ساخت اسنپ‌شات‌ها و آرشیو کردن اطلاعات است تا در صورت بروز اتفاقات غیرمنتظره‌ای همچون حمله‌های سایبری بتوان همه چیز را در کوتاه‌ترین زمان به شرایط اولیه بازگرداند. به طور سنتی و طبیعی یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات شبکه و سرور در زمینه مباحث امنیتی نیز اطلاعات کافی دارد و می‌داند باید از چه ابزارها و مکانیزم‌هایی برای محافظت از شبکه‌ها استفاده کند.

تسلط بر مبحث مدیریت کاربران و اعطای مجوزهای دسترسی

هنگامی که شبکه‌ای پیاده‌سازی و به درستی پیکربندی می‌شود، باید بر مبنای خط‌مشی‌های روشن و مشخصی به کارمندان اجازه داد به منابع دسترسی داشته باشند. هیچ شرکتی به کارمندان ساده و مدیران اجازه دسترسی یکسان به منابع مهمی همچون اطلاعات را نمی‌دهد. هر کاربری باید بر مبنای نقش و جایگاهی که در یک شرکت دارد به اطلاعات و منابع موردنیاز خود دسترسی داشته باشد.

مدیریت کاربران به معنای ساخت گروه‌ها و واحدهای سازمانی (OU) در سیستم‌عامل‌های سرور است تا بتوان کاربران را به عضویت گروه‌های مختلف در آورد. علاوه بر این، باید مجوزهای خاصی برای پوشه‌ها و فایل‌ها تنظیم شود و مشخص شود کاربران قادر به انجام چه کارهایی روی فایل‌ها و اسناد هستند. مدیریت کاربران و اعطای مجوزهای دسترسی از مباحث مهم سازمانی است که پیاده‌سازی درست آن‌ها نیازمند دانش فنی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها