کد خبر: 665231
تاریخ انتشار :

کاربرد گیج فشار دیجیتالی

کاربرد گیج فشار دیجیتالی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

گیج فشار دیجیتال چیست؟ دستگاه تست گیج فشار دیجیتال یا مانومتر، مبدل فشار ورودی به سیگنال الکتریکی است. پس از آن سیگنال را به‌شکل عدد نشان می‌دهد. این وسیله را با حسگرهای متفاوتی طراحی می‌کنند که هر کدام نکات مثبت و منفی خود را دارد. در ادامه درباره ساخت دستگاه گیج فشار و کاربردهای آن توضیحاتی ارائه می‌کنیم.

 

 

 

فرآیند ساخت تست گیج فشار

این وسیله از دستگاه‌های پرکاربرد بوده و با شیوه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود. گیج فشار دارای دو دسته آنالوگ و دیجیتال است. در فشارسنج مدل آنالوگ، از یک المنت الاستیک یا دارای انعطاف مانند دیافراگم که به‌خوبی نوسانات فشار را نشان می‌دهد، برای اندازه‌گیری فشار استفاده می‌شود.

فشارسنج‌های دیجیتال را با حسگرهای متفاوتی طراحی و تولید می‌کنند. عمدتا از مدار پل برای ساخت اغلب گیج‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. در فشارسنج دیجیتال دیافراگم تعبیه شده‌است تا تغییرهای موجود در ظرفیت را نمایش دهد.

استرین گیج یا مقاومت متغیر حساس به فشار در المان مدار پل وتسون برای سنجش میزان نوسانات  در بیشتر مانومترهای دیجیتال به‌کار می‌رود. از نشانه‌های ارتعاشی، فیلم نازک یا دستگاه الکترومکانیکی برای محاسبه تغییرات در تست گیج‌های دیجیتال استفاده می‌شود. پیزو الکتریک از دیگر عوامل اندازه‌گیری فشار ساکن و دینامیک است.

چگونگی عملکرد تست گیج فشار

برای محاسبه و اندازه‌گیری تغییرات فشار در گیج فشار عقربه‌ای، اغلب از تکنولوژی بوردون تیوپ یا دیافراگم استفاده می‌کنند. حسگرهای خازنی یا سرامیکی در طراحی و ساخت مانومتر دیجیتال به‌کار برده می‌شود. سنسورهای قشارسنج دیجیتال دارای دو مدل هستند: شارژی و ولتاژی. مدل اول تولیدکننده امپدانس بالای شارژی است و مدل ولتاژی با استفاده از تقویت‌کننده، امپدانس بالای شارژی را به امپدانس پایین ولتاژ خروجی تبدیل می‌کند.

امکان دارد از دیافراگم در پل وتسون گیج دیجیتال برای محاسبه و اندازه‌گیری تغییرات در ظرفیت خازن به‌کاررفته در ساخت گیج فشار استفاده شود. گیج فشار دیجیتال ویژگی‌های برتری نسبت‌به گیج فشار عقربه‌ای دارد، مانند دقت بالا در اندازه‌گیری و نشان‌دادن مقدار فشار به‌صورت عددی.

 

2

 

سنجش و نمایش انواع در دستگاه گیج فشار چگونه است؟

این دستگاه، اندازه‌ فشارهای متفاوت و مقادیر آن را به‌وسیله واحدهای مختلف تعیین کرده و نشان می­دهد. انواع فشارها:

 • فشار خلاء از فشار اتمسفر معمولا کمتر است.
 • فشار‌ مطلق را نسبت‌به خلاء کامل اندازه می‌گیرند. مقدار فشار مطلق را نسبت‌به فشار سطح دریا محاسبه می‌کنند.
 • فشار‌ گیج را در مقایسه با فشار اتمسفر محلی اندازه می‌گیرند که رایج‌ترین روش برای سنجش فشار است.
 • فشار تفاضلی نشانگر اختلاف فشار بین دو ورودی می‌باشد.

کاربردهای گیج فشار دیجیتال

 • حیطه صنایع مانند خودکار، غذایی، دارویی
 • ابزارآلات مکانیکی
 • تجهیزات پزشکی
 • اندازه‌گیری، سنجش و کالیبراسیون
 • وسیله‌ای مناسب و مطلوب برای جانشینی گیج فشار عقربه‌ای

نشانه‌های فنی تست گیج فشار دیجیتال

 • ساخت بدنه و کانکشن از متریال استیل 304
 • صفحه LCD چهار رقمی
 • عایق آب
 • نشان‌دادن و سنجش فشار به‌صورت لحظه‌ای
 • مصرف بهینه و پایین و دوام باتری به‌مدت 12 ماه
 • نشان‌دادن مقادیر و فرستادن سیگنال 4…20 میلی‌آمپر به مرکز کنترل
 • دارای تاییدنامه

کاربرد تست گیج فشار دیجیتالی در صنعت

دقت و ظرافت تست گیج فشار دیجیتال نسبت‌به تست گیج فشار عقربه‌ای بالاتر بوده، به‌همین‌دلیل این دستگاه را در آزمایشگاه‌های کالیبراسیون نیز می‌توان به‌کار برد. اگر کار اندازه‌گیری بسیار حساس است و به دقت بالایی نیاز دارد، توصیه می‌شود از گیج فشار دیجیتالی استفاده کنید تا سنجش و اندازه‌گیری به‌صورت دقیق و با ریزبینی انجام شود.

این دستگاه از دقت، کیفیت و ظرافت بالایی برخوردار است، بنابراین از آن می‌توان برای سنجش و محاسبه مقادیر فشار در دستگاه‌های آزمایشگاهی و پزشکی نیز بهره برد.

 

مشخصات فنی تست گیج فشار دیجیتالی صنعتی

با استفاده از متریال استنلس استیل 304 بدنه و اتصالات این مدل را می‌سازند. این دستگاه LCD تقریبا بزرگی داشته و به‌وسیله دو باتری AAA کار می‌کند. این وسیله با دقت بسیار بالا طراحی و ساخته شده و در هر ثانیه، میزان فشار را با دقیق‌ترین حالت ممکن نشان می‌دهد. این دستگاه امکانات و ویژگی‌های دیگری را مانند دکمه ON/OFF، دکمه راه‌اندازی، تنظیم نور نمایشگر، اندازه‌گیری با واحدهای مختلف، آلارم ولتاژ پایین، نصب و تنظیمات سریع و آسان دارد.

از کاربردهای آن می‌توان به اندازه‌گیری فشار گازها، مایعات و دیگر عناصر غیر جامد و سیال که با استنلس استیل مطابق و سازگار هستند، اشاره کرد‌. میزان دقت، عمر، نرخ نمونه‌برداری و دیگر ویژگی‌های آن را به‌صورت عددی بیان می‌کنیم:

این دستگاه دارای دقت ±0.4% FS بوده و باتری آن 8 الی 12 ماه ماندگاری دارد. نرخ نمونه‌برداری آن 3 times/second و رنج اندازه‌گیری آن Bar 1000...1- می‌باشد. ویژگی‌های دیگر آن شامل نمایشگر LCD چهار رقمی، دمای کاری -20… 70 ˚C، متریال استنلس استیل 304 بوده و با واحدهای Pa و Bar اندازه‌گیری می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر از گیج دما و مقالات مرتبط می‌توانید به سایت ای شاپ صنعت مراجعه کنید.

 

3

 

مزایای نصب و استفاده از گیج فشار دیجیتال

 • مشاهده و کنترل مقدار فشار به‌صورت لحظه‌ای
 • کلید ON و OFF
 • 4...20 میلی‌آمپر سیگنال خروجی برای ارسال به بخش کنترل
 • سطوح فشار مختلف

جمع‌بندی

دستگاه تست گیج فشار وسیله‌ای تخصصی و بسیار دقیق برای اندازه‌گیری انواع فشار در زمینه‌های متفاوت است. از این‌وسیله در بسیاری از صنایع مانند مکانیک، حمل‌ونقل، هوایی، غذا و دارو، پزشکی، آزمایشگاه، تست تجهیزات، تولید برق و انرژی و ‌‌... استفاده می‌کنند. استفاده از این‌وسیله به‌دلیل دقت و ظرافت بالا، داشتن کیفیت و امکانات مطلوب توصیه می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها