کد خبر: 665941
تاریخ انتشار :

نحوه عملکرد فن کویل و انواع آن

نحوه عملکرد فن کویل و انواع آن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

 

فن کویل از سری سیستم های تهویه مطبوع بشمار می رود که علیرغم ساختار ساده ای که دارد، قابلیت تامین گرمایش و سرمایش همزمان چند اتاق را بطور مجزا داشته و به دلیل کارکرد دوگانه سرمایشی/گرمایشی در هر چهار فصل سال کاربرد دارد و موجب آسایش افراد می شود. برای اینکه بدانیم فن کویل چیست و چگونه کار می کند و با مدلهای مختلف آن آشنا شویم، در این مقاله به بررسی انواع مدل ها و نحوه کارکرد سیستم گرمایشی و سرمایشی این سیستم تهویه مطبوع خواهیم پرداخت.  

فن کویل چیست

فن کویل یک سیستم تهویه هوای مطبوع است که در اشکال و ابعاد مختلف، متناسب با ساختمان با متراژ مختلف تولید می شود. این دستگاه از یک فن دمنده هوا، مبدل حرارتی کویل و یک مدار کنترلی ساده ساخته شده که با چرخش فن هوا از سطح گرم (در زمستان) یا سرد (در تابستان) کویل می گذرد و هوایی مطلوب به محیط وزش می کند. بخاطر قدمت استفاده از این سیستم تهویه مطبوع، فن کویل بخصوص در مدل های زمینی برای بسیار از کاربران نوستالژیک است و بخاطر کاربرد دوگانه سرمایشی/گرمایشی آن مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار می گیرد. این سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، مدارس و بیمارستان ها کاربرد دارد.

از مزایای فن کوئل می توان به قابلیت زون بندی یا طبقه بندی ساختمان اشاره کرد که با توجه به آن می توان دمای هر بخش را به صورت مستقل تنظیم کرد. به این صورت که هر اتاق را در آپارتمان یک زون در نظر گرفته و یک ترموستات جهت کنترل دما در آن قرار می دهند. افراد در اتاق های مختلف می توانند بصورت مجزا دستگاه را روشن کرده و از آن استفاده نمایند. همچنین دور موتور هر بخش به صورت جداگانه قابل تنظیم است. از دیگر مزایای این محصولات مجهز بودن به فیلترهای قوی چند لایه است که هوا را تصفیه کرده و تازه نگه می دارند. در نتیجه با توجه به مزایای این سیستم تهویه مطبوع، و بی نیاز شدن از دیگر سیستم های گرمایشی و سرمایشی قیمت فن کویل مناسب است.

نحوه کارکرد فن کویل

کارکرد فن کویل ها به این ترتیب است که در سیستم سرمادهی، باد گرم توسط فن از محیط گرفته شده و با گذشتن از سطح خنک کویل فضا را خنک می کند. لازم به توضیح است که این دستگاه ها برای سرمادهی از چیلر تغذیه می کنند. بدین طریق که چیلر طی یک فرایندی دمای آب را به صفر رسانده و این آب سرد توسط پمپ به سمت کویل داخل دستگاه هدایت می شود. بدین صورت کویل سرد شده و باد گرم با گذشتن از سطح سرد کویل خنک شده و هوای خنک را به فضای اتاق می دمد.

در سیستم گرمایشی، کویل دستگاه به پکیج یا موتورخانه نصب شده و آب گرم از داخل کویل رد می شود. فن موجود در دستگاه هوای سرد داخل اتاق را گرفته و با عبور آن از سطح گرم کویل، باد گرم به فضا می دمد. بخاطر سیستم گرمایشی پرقدرت این سیستم تهویه مطبوع می توانید در زمستان گرمای مطبوعی را در محیط تان تجربه کنید.

انواع فن کویل بر اساس محل نصب

همانطور که در بالاتر اشاره شد، فن کویل یک نوع سیستم تهویه هوای مطبوع است که دارای دو جزء فن و کویل می باشد. کویل یک مبدل حرارتی سرمایشی و گرمایشی است که باعث خنک شدن یا گرم شدن محیط می شود. این دستگاه از لحاظ مکان باددهی و شکل ظاهری دارای مدل های متنوعی هستند که هر کدام برای نصب در محل خاصی طراحی شده اند.

فن کویل بر اساس نوع نصب و شکل ظاهری انواع مختلفی دارند:

  •  زمینی
  •  سقفی
  • دیواری
  • کاستی

فن کویل زمینی

فن کویل های زمینی در دو نوع بالا زننده و روبرو زننده تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند. فن کوئل های زمینی بخاطر شکل ظاهری و فضاگیر بودن، بیشتر در اداره جات و یا در در راهروهای سالن ها و مدارس مورد استفاده قرار می گیرند. در مدل های قدیمی تر این مدل دستگاهها جاگیرتر بوده اما در مدل های جدیدتر در اشکال زیباتر و با حجم کم تولید می شوند. مدل های زمینی با ظرفیت 200 تا 1000 CFM  (سی اف ام) در بازار موجودند و بدیهی است که قیمت فن کویل به مدل نصب و ظرفیت آن بستگی دارد.

فن کویل سقفی

مدل های سقفی به صورت توکار در سقف کاذب نصب شده و فضای کمتری را اشغال می کنند. این مدل ها در حجم های مختلف و همچنین با ظرفیت های متفاوت تولید می شوند. در نتیجه ضروری است که برای خرید فن کویل سقفی مناسب با فضای خود، متراژ ساختمان را در نظر بگیرید. پیش از نصب مدل های سقفی توکار، باید کانال کشی انجام شود. کانال کشی باعث می شود هوای تازه با اکسیژن از بیرون گرفته شده و بعد از گذشتن از فیلتر به داخل ساختمان دمیده شود. این فن کوئل ها با ظرفیت 300 تا 800  CFM تولید شده و برای متراژ اتاق از 20 متر تا 60 متر بر حسب مقدار ظرفیت موجود هستند.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری همانطور که از نامش پیداست، به دیوار نصب شده و فضای کمی اشغال می کند. این مدل ها روبرو زن بوده و بخاطر حجم و ظرفیت پایین شان در فضاهای کوچک نصب می شوند. شکل ظاهری آنها شبیه به اسپلیت بوده و از زیبایی برخوردارند. این فن کوئل ها در ظرفیت های 200 تا 800 CFM تولید شده و متناسب با اتاق های کوچک و مدت زمان استفاده کوتاه هستند.

فن کویل کاستی

فن کویل کاستی  cassette از جذاب ترین نوع این سیستم تهویه مطبوع محسوب می شود که بطور توکار در سقف کاذب تعبیه شده و قسمت هوا بیرون دمنده آنها در سقف نمایان اند. کاستی ها از لحاظ هوادهی روبرو زن یک طرفه و چهارطرفه هستند که بخاطر نصب ساده مورد استقبال قرار می گیرند. ظرفیت کاستی ها از 300 تا 1400 CFM در بازار موجودند.

مدل کاستی چهار طرفه هوا را از چهار جهت خارج و وزش می کند. اگر در ساختمانی نیاز به تهویه دائم و طولانی مدت باشد مدل کاستی گزینه مناسبی است. در این مدل در کوتاه ترین زمان ممکن، کل محیط به صورت هماهنگ به درجه دلخواه کاربران آن خواهد رسید. مدل کاستی یک طرفه بیشتر در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار گرفته و در هنگام نصب فضای کمتری اشغال می کند. فن کوئل های کاستی چهارطرفه بخاطر باددهی از چهارطرف فضای بیشتری را در نصب اشغال کرده و از لحاظ اشغال فضا و شکل ظاهری چندان مناسب ساختمان های مسکونی نبوده و در ساختمان های اداری و تجاری قابل نصب اند.

خرید فن کویل مناسب

بدیهی است که خرید فن کویل مناسب شما با متراژ فضا و موقعیت ساختمان مرتبط است. در نتیجه بهتر است در هنگام خرید موارد ذکر شده را مد نظر داشته باشید و همچنین در اعتبار و کیفیت برند و گارانتی محصول دقت کنید. این دستگاه در ظرفیت هوادهی 200 الی 2000 CFM   توسط برندهای مختلف تولید می گردد. با میزان آفتاب گیر بودن، جنس دیوارها، موقعیت جغرافیایی و متراژ ساختمان می توانید مدل مناسب نیازتان را انتخاب نمایید.

برای مثال دستگاه با ظرفیت 200 CFM برای اتاق با متراژ 12 متر و فن کویل با ظرفیت 1200 CFM برای اتاق با متراژ 80 متر که در معرض تابش شدید نور آفتاب نیستند، مناسبند. نیاز و سلیقه شما نیز در انتخاب برند و مدل دستگاه روبرو زن یا بالازن موثر است.

نصب فن کویل

نصب فن کویل خریداری شده به مدل آن بستگی دارد. در نتیجه نیاز است بعد از تهیه دستگاه موارد نصب محصول را در دفترچه راهنما مطالعه فرمایید. قبل از نصب همچنین باید لوله کشی انجام گیرد و بدیهی است که ابتدا لازم است محل نصب دستگاه مشخص گردد. فاصله و جهت فن کوئل با سیستم لوله کشی باید تراز شود. لوله های خروجی آب سرد و گرم باید بررسی شده و به درستی مهار شوند. در صورت بسته بودن لوله های خروجی، تخلیه آب به درستی انجام نشده و عملکرد دستگاه با مشکل مواجه می گردد. لوله تخلیه باید از لوله یا شلنگ با قطر 20mm باشد و با شیب 2% نصب گردد.

در صورتیکه دسترسی به دستگاه آسان نباشد، تعمیر دستگاه (در صورت نیاز) دشوار خواهد بود. جهت ایمنی و بازدهی مناسب دستگاه باید از نصب آن در کنار وسایل گرمایشی، رادیاتور و همچنین در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید. در رابطه با مدل های کاستی نیز باید دقت داشت که مدل های چهار طرفه آن در مرکز اتاق نصب می شود و مدل یک طرفه را باید نزدیک به درب، پنجره یا گوشه های محیط نصب کرد. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، باید در نگهداری و تعویض به موقع فیلتر هوا دقت داشت تا طول عمر دستگاه و کیفیت عملکرد آن افزایش پیدا کند. توجه داشته باشید که بعد از نصب باید باید تست کارکرد دستگاه و نشتی احتمالی آب مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

منبع: گروه فنی مهندسی دماپویا

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها