کد خبر: 667702
تاریخ انتشار :

انجام تست خواب در روند بهبود خواب چه کمکی می کند؟

انجام تست خواب در روند بهبود خواب چه کمکی می کند؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

پزشک شما، ممکن است تست خواب برای شما تجویز کند. هدف از تست خواب، به دست آوردن اطلاعاتی است که به پزشک کمک می‌کند تا مراحل بعدی مراقبت از شما را تعیین کند. شایع‌ترین نوع مشکل خواب، آپنه خواب، مشکلی است که در این اختلال، خواب شما نامنظم است.

 مشکلاتی نظیر دیر به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر، خروپف کردن یا سایر مشکلات خواب ممکن است شما را نیازمند تست خواب سازد. البته گاهی اوقات، پزشکان از بیماران خود می‌خواهند که یک «خودگزارشی» بنویسند که در مورد کیفیت خواب، دفعات بیدار شدن از خواب، میزان احساس آرامش و سایر مسائل را بررسی کند. این گزارش‌ها ممکن است تا حدی مفید باشند، اما ارزیابی کاملی ارائه نمی‌دهند. تست خواب می‌تواند اطلاعات کامل‌تری از کیفیت محیط شما و آنچه ممکن است در بدن شما تاثیر بگذارد را بررسی کند.

2

چرا تست خواب انجام می‌دهیم؟

شایع‌ترین دلیل برای انجام مطالعه خواب این است که اگر اختلال خواب دارید، زندگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این باعث می‌شود همیشه احساس خستگی، فرسودگی و خواب‌آلودگی داشته باشید، بیشتر مستعد افسردگی و نوسانات خلقی باشید و آن‌طور که باید از زندگی لذت نمی‌برید.

چنانچه مدتی است که این وضعیت را دارید، احتمالا احساس فرسودگی، تحریک پذیری و حتی شاید افسردگی می‌کنید. اینجاست که یک تست خواب مطرح می‌شود که می‌تواند تعیین کند که آیا از اختلال خواب رنج می‌برید تا بتوانید درمان مورد نیاز خود را دریافت کنید.  یک تست خواب، تشخیصی یک شبه برای تعیین و ثبت اتفاقاتی است که در هنگام خواب بیمار در بدن اتفاق می‌افتد. این مطالعه در یک آزمایشگاه خواب در یک بیمارستان یا مطب پزشک انجام می‌شود. اتاق تست خواب شباهت زیادی به اتاق هتل دارد که دارای تخت، ملحفه، لامپ و میز انتهایی است. همچنین بعضی از مراکز انجام تست خواب در منزل را نیز پیشنهاد می کنند که به روند بهبود شما نیز بسیار کمک می کند

3

آیا میتوان با تست خواب بیماری آپنه خواب را تشخیص داد؟

 شایع‌ترین نوع مشکل خواب آپنه خواب است. آپنه خواب، مشکلی است که در آن خواب نامنظم است. این عامل، باعث ایجاد فشار بر روی قلب شما می‌شود که می‌تواند به فشار خون بالا و مشکلات ریتم قلب شود. همچنین ممکن است باعث افزایش پلاک در شریان‌های قلب و مغز شود و خطر سکته مغزی و حمله قلبی را افزایش دهد. چند نوع آپنه خواب وجود دارد :

 • آپنه انسدادی خواب؛ زمانی که هوا نمی‌تواند به داخل یا خارج از بینی یا دهان جریان یابد، اگرچه تلاش برای تنفس ادامه دارد. این شایع ترین اختلال خواب است.
 • آپنه خواب مرکزی؛ زمانی که مغز نمی‌تواند سیگنال‌های مناسبی را برای شروع تنفس به ماهیچه‌ها ارسال کند.
 • آپنه خواب پیچیده ؛ ترکیبی از علائم که در آپنه خواب مرکزی و انسدادی یافت می‌شود.
 • سایر شرایطی که می‌توان تشخیص داد عبارتند از:
 • نارکولپسی؛ بیماری سیستم عصبی مرکزی که باعث خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و در نتیجه حملات خواب در زمان‌ها و مکان‌های نامناسب می‌شود.
 • پاراسومنیا؛ یک اختلال خواب رایج است که با رفتارهای عجیب در هنگام خواب مشخص می‌شود و ممکن است شامل کابوس، وحشت خواب، راه رفتن در خواب و شب ادراری باشد.
 • بی خوابی؛ یکی از شایع ترین اختلالات خواب است که بر توانایی شما در به خواب رفتن، خواب ماندن یا هر دو تأثیر می‌گذارد.

تست خواب، همچنین ممکن است به پزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که آیا فرد سندرم پای بیقرار دارد. اگر تست خواب به طور کلی برای اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری استفاده نشود، نتایج ممکن است تفاوت‌هایی را نشان دهد که نشان دهنده ریتم غیر طبیعی خواب است. به طور معمول، پزشکان ممکن است تست خواب را برای کمک به تشخیص دندان قروچه در خواب یا پاراسومنیا مانند راه حل مشابه در خواب تجویز کنند، حتی اگر تست خواب از نظر فنی در این موارد نیاز نباشد. همه افراد مبتلا به آپنه خواب در روز یا بی خوابی در شب ندارند. برخی از افراد ممکن است علائم دیگری مانند سردرد صبحگاهی، افزایش وزن یا بدتر شدن حافظه داشته باشند. حتی اگر از مشکلاتی بی‌اطلاع باشید، اگر خوب نخوابید ممکن است همچنان آپنه خواب داشته باشید. آپنه خواب  خواب، زمانی که درمان نشود، می‌تواند منجر به خطر بسیار بالاتری مانند موارد زیر شود:

 • سکته
 • حمله قلبی
 • فشار خون بالا
 • ریتم غیر طبیعی قلب

این عامل می‌تواند شما را در مراحل بعدی زندگی ضعیف کند و در کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد.

با انجام تست خواب چه بیماری‌های را می‌توان تشخیص داد؟

در بالا اشاره شد که برای کسانی که علائمی مانند خواب‌آلودگی در طول روز، خروپف، یا موارد عجیب و غریب در طول خواب دارند، ممکن است پزشک یک مطالعه خواب را پیشنهاد دهد. در طول یک مطالعه خواب، پزشکان از روند به نام پلی سومنوگرافی برای جمع آوری اطلاعات در مورد عملکرد بدن فرد مرتبط با خواب استفاده می‌کنند. پلی سومنوگرافی معمولا در طول شب در کلینیک خواب انجام می‌شود، ممکن است برخی از آزمایشات در خانه فرد انجام شود.کلینیک‌ها با تجهیزات با کیفیت رسمد تست خواب را انجام می‌دهند.

دانستن اینکه از تست خواب چه انتظاری باید داشته باشد میتواند این روند را آسان تر کند. بنابراین اینکه بدانید چه بیماری‌هایی با تست خواب قابل تشخیص است مهم است. در هنگام خواب، فیزیولوژی بدن شما با زمانی که بیدار هستید متفاوت است. در نتیجه، ما باید اندازه گیری‌های مختلف را در طول مطالعه خواب انجام دهیم، از جمله ضربان قلب، تنفس، سطح خواب (که توسط EEG روی پوست سر اندازه گیری می‌شود)،  این اندازه گیری‌ها به ما کمک می‌کند تا مشکل خواب شما مشخص شود.

 به عنوان مثال، برخی ممکن است در طول خواب، فعالیت مغزی غیرعادی وجود داشته باشد که مانع از رسیدن آنها به انواع انتظار از مراحل خواب می شود. مغزی ممکن است تحت تأثیر حرکت قرار گیرد که به نوبه خود ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. شاخص مهم هر یک از این عوامل بسیار متفاوت است. تست خواب می‌تواند اختلالات زیر را که معمولا نیاز به درمان دارند را شناسایی کند:

 • آپنه خواب (زمانی که یک بزرگسال مکرراً در طول خواب نفس خود را متوقف می‌کند)
 • بیخوابی
 • تشنج‌های شبانه
 • مشکلات مربوط به مراحل خواب (REM در مقابل خواب غیر REM)
 • نارکولپسی (مشکل بیدار ماندن)
 • اختلال حرکتی دوره ای اندام (انقباض عضلانی در پاها، پاها یا بازوها)
 • راه رفتن در خواب

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها