کد خبر: 670814
تاریخ انتشار :

پروفیل سبک و فرآیند تولید پایه کابینت از آن

پروفیل سبک و فرآیند تولید پایه کابینت از آن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در ظاهر بدنه اصلی شاید مهم ترین قسمت کابینت باشد اما در واقع یراق آلاتی که برای ساخت مورد استفاده قرار می گیرد اگر مهم تر نباشند قطعا اهمیت کمتری هم ندارند. یراق آلاتی چون پیچ و بست ها که برای اتصال دیواره ها به هم استفاده می شود، آرام بند و لولا که امکان باز و بسته کردن درب ها را به سادگی فراهم می کند و از همه مهتر پایه ها که با تغییر ارتفاع هم بر زیبایی و هم طول عمر کابینت ها تاثیر مستقیم دارد. از مواد اولیه ی گوناگونی چون فولاد، استیل، چوب و پلاستیک برای ساخت پایه ی کابینت استفاده می شود. بین تمامی آن ها پروفیل سبک یکی از متداول ترین و کاربردی ترین هاست. در ادامه در مورد انواع این پایه ها و به طور خاص نمونه های تولید شده از پروفیل سبک توضیح خواهیم داد و به بررسی خواص و ویژگی ها همچنین نقاط ضعف و قوت هریک خواهیم پرداخت.

پایه کابینت فولادی:

برای تولید پایه کابینت های فولادی از لوله و پروفیل های سبک استفاده می شود. نه تمامی خواص اما اغلب ویژگی های آن برای تولید پایه کابینت مناسب و کاربردی است.

1.ارزان قیمت است:

قیمت پروفیل سبک در مقایسه با سایر فلزات ارزان و مقرون به صرفه تر است. هم قیمت پایه ی این مقاطع کم است. هم خود مقاطع وزن بسیار کمی دارند که با توجه به نحوه ی محاسبه ی قیمتشان که بر اساس وزن آن ها در شاخه است به پایین تر آمدن قیمت ها کمک می کند.

2.سطح زیبایی دارد:

همان طور که می دانید برای ساخت پروفیل سبک از ورق روغنی استفاده می شود. فرآیند تولید این نوع ورق فولادی باعث شده پروفیل سبک سطح براق، خاکستری رنگ و زیبایی داشته باشد. بی شک زیبایی اقلام مصرفی در آشپزخانه با توجه به این که در معرض دید قرار دارند ویژگی بسیار مهم و تعیین کننده است.

3.مقاوم است:

وزن بدنه ی کابینت به علاوه ی تمامی محتویات آن ها از طریق این پایه ها به زمین منتقل می شود. در صورتی که این پایه ها به حد کافی مقاوم نباشند قطعا تحت این فشار بالای وزن خورد شده و از بین می روند. اما پروفیل سبک علی رغم ضخامت کم و ابعاد نسبتا کوچک مقاومت بسیار زیادی دارد که به راحتی زیر این فشار مقاومت می کند.

4.با هزینه کم ضدزنگ می شود:

پروفیل سبک خام به سرعت در معرض رطوبت و هوا با اکسیزن واکنش داده و اصطلاحا زنگ می زند. همان طور که می دانید زنگ زدگی به سرعت باعث پوسیدگی و خوردگی فولاد می شود. برای پایه کابینت که احتمال تماس آن با آب بسیار زیاد است این نقطه ضعف بسیار بزرگی خواهد بود.

به لطف کیفیت سطحی بالای پروفیل سبک امکان آبکاری آن وجود دارد. آبکاری نیکل-کروم و گالوانیزاسیون مقاومت بسیار خوبی در این مقاطع در برابر زنگ زدگی ایجاد می کند و به واسطه ی این مقاومت طول عمر آن را چندین برابر می کند. آبکاری هزینه ی بسیار کمی دارد و نهایتا با انجام این فرآیند اختلاف قیمت زیادی در قیمت پروفیل سبک شادآباد ایجاد نمی شود اما برای مدت زمان طولانی تری بدون آسیب قابل استفاده خواهد بود.  

پایه کابینت چوبی:

پایه کابینت چوبی به اندازه ی نمونه های فولادی پرطرفدار نیست چرا که عمر مفید کوتاه تری دارد و به راحتی هم شسته و ضدعفونی نمی شود. اما این نوع پایه ها نیز مزایا و ویزگی های مثبت خاص خود را دارند.

یکی از مهم ترین آن ها زیبایی این مقاطع است. بافت طبیعی چوب جلوه ی خاصی در پایه ها ایجاد میکند و با توجه به این که امروزه در طراحی مدرن بیشتر از چوب برای ساخت کابینت استفاده می شود پایه های چوبی سنخیت بیشتری با بدنه ی کابینت دارد.

شاید عمر مفید این مقاطع در مقایسه با پایه های فولادی کمتر باشد اما به طور کلی برای طولانی مدت قابل استفاده هستند و مقاومت خوبی در برابر نیروی وزن وارده دارند.

60

پایه کابینت پلاستیکی:

پایه کابینت پلاستیکی شاید جایگزین ارزان قیمتی برای دو نمونه ی قبلی باشد اما قطعا از لحاظ زیبایی بسیار متفاوت هستند. در نمونه های پلاستیکی دست تولید کننده برای انتخاب طراحی ساخت محصول بسیار باز است. همچنین به راحتی می توان قابلیت های مختلفی به آن افزود. برای مثال پایه های پلاستیکی می توانند تنظیم شونده باشند و تا حدی تغییر ارتفاع در آن ها ایجاد کرد.

سخن پایانی:

به طور خاص در مورد پایه های فولادی کیفیت لوله و پروفیل مصرفی بسیار مهم است چرا که نیروی وزن زیادی به پایه ها وارد می شود. در نتیجه خرید محصول با کیفیت چون محصولات گروه صنعتی صبا می تواند تضمینی برای کیفیت و اطمینان خاطر در مورد مقاومت و طول عمر مقاطع باشد.

ساختار کلی این پایه ها فارغ از نوع طراحی  و ماده ای که برای تولیدشان استفاده می شود، یکسان و مشابه است. تمامی آن ها از سه بخش اصلی تشکیل شده است. قسمت بالایی که محل اتصال بدنه ی کابینت با پایه است. قسمت میانی که بدنه ی اصلی پایه هاست. در واقع این بدنه ی اصلی است که سبک طراحی پایه را تعیین می کند. و قسمت انتهایی که محل تماس پایه با زمین است. در بعضی نمونه ها این قسمت قابلیت تنظیم شوندگی دارد. به کمک این پایه های تنظیم شونده در صورت تراز نبودن کف می توان کابینت ها را کاملا صاف و تراز روی زمین قرار داد. یا در مواقعی شاید نیاز به کاهش یا افزایش ارتفاع کلی کابینت باشد که به لطف این پایه ها امکان پذیر می شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها

نیازمندی ها