کد خبر: 672008
تاریخ انتشار :

دستگاه سبزی و میوه خشک کن صنعتی

تولید میوه و سبزیجات خشک در حجم بالا نیاز به دستگاه میوه و سبزی خشک کن صنعتی دارد. خشک کن های صنعتی که عموما در دو مدل کابینی و تونلی ساخته می شوند، توانایی خشک کردن انواع میوه، لواشک، سبزی و گیاهان دارویی، گوشت، کشک و ... را دارند. یکدست خشک شدن محصولات و حفظ طعم و ظاهر آن ها انتظاری است که تولید کنندگان از این دستگاه دارند، به همین دلیل هنگام خرید دستگاه های خشک کن باید به کیفیت و کارایی آنها توجه ویژه داشت. آراد ماشین سازنده انواع دستگاه خشک کن صنعتی کابینی و تونلی است. برای تولید میوه خشک در ظرفیت های صنعتی (کارگاه ها و کارخانه ها) خرید میوه خشک کن صنعتی مناسب، یکی از دغدغه های مهم تولیدکنندگان است. قیمت دستگاه میوه خشک کن صنعتی با توجه به ظرفیت، ابعاد و نوع دستگاه مشخص می شود. با توجه به فاکتور های گفته شده و سرمایه ای که تولید کننده در اختیار دارد می توان مدل های مختلف این دستگاه را خریداری کرد. یکی از سوالات پرتکرار افرادی که قصد ورود به حوزه تولید چیپس میوه و سبزی خشک را دارند این است که آیا با دستگاه میوه خشک کن صنعتی می توان سبزی را نیز خشک کرد یا خیر؟ در ادامه مقاله انواع خشک کن های صنعتی میوه و سبزیجات را معرفی خواهیم کرد و به سوالات پرتکرار خریداران نیز پاسخ خواهیم داد.

دستگاه سبزی و میوه خشک کن صنعتی
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

انواع دستگاه میوه خشک کن صنعتی

بطور کلی در خط تولید میوه خشک در وزن های بالا از دستگاه میوه خشک کن صنعتی در انواع زیر استفاده می شود:

 • دستگاه خشک کن کابینی
 • دستگاه خشک کن تونلی
 • دستگاه خشک کن انجمادی
 • دستگاه خشک کن خورشیدی

استفاده از خشک کن های انجمادی به دلیل قیمت بالا معمولا در ایران رایج نیستند. خشک کن های خورشیدی نیز فقط در برخی از مناطق ایران قابل استفاده هستند. در واقع دو خشک کن تونلی و کابینی جزو پرکاربردترین دستگاه های خشک کن بحساب می آیند.

13

دستگاه های خشک کن تونلی معمولا ظرفیت تولید بالاتری نسبت به خشک کن های کابینی دارند، بنابراین برای تولید میوه خشک در ظرفیت های متوسط و تا یک تن در روز میتوان از این نوع خشک کن های کابینی استفاده نمود. برای تناژهای بالا باید خشک کن های تونلی استفاده کرد.

مشخصات دستگاه خشک کن میوه صنعتی

دستگاه های خشک کن میوه صنعتی قابل سفارشی سازی هستند. البته این مورد به شرکت سازنده بستگی دارد که تا چه حد بتواند این کار را انجام دهد.

 • ظرفیت ورودی
 • نوع سوخت (برقی، گازی، گازوئیلی و ...)
 • عایق مورد استفاده در دستگاه خشک کن
 • جنس بدنه دستگاه (استیل یا آهن)
 • کنترلرهای هوشمند
 • ابعاد دستگاه خشک کن

با توجه به نیاز مشتری، نوع محصول و میزان تولید میتوان موارد گفته شده در بالا قابل سفارشی سازی هستند.

دستگاه سبزی خشک کن صنعتی

خشک کردن سبزیجات نیز هم با دستگاه خشک کن تونلی و هم کابینی قابل انجام است. سوالی که برای برخی از افراد مطرح می شود این است که آیا با دستگاه خشک کن میوه می توان سبزیجات را نیز خشک کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، با این تفاوت که سبزیجات رطوبت کمتری نسبت به میوه ها دارند و برای خشک کردن آن نیاز است تا تنظیمات دستگاه خشک کن متفاوت باشد.

14

مشخصات دستگاه خشک کن سبزی صنعتی

با توجه به نکات گفته شده در بالا، مشخصات دستگاه سبزی خشک کن صنعتی و کابینی یکی بوده و با توجه به ظرفیت ورودی و نیاز مشتری قابل سفارشی سازی است.

نحوه کار با دستگاه میوه خشک کن صنعتی

برای کار با دستگاه میوه خشک کن صنعتی دستور کار مشخصی وجود ندارد و دلیل آن هم متفاوت ساخته شدن این دستگاه در شرکت های مختلف است. ما در اینجا به عنوان یک مرجع معتبر یکی از شرکت های سازنده برتر در ایران را در نظر میگیریم و نحوه کار با دستگاه ها ی خشک کن آراد ماشین را شرح می دهیم.

دستگاه خشک کن آراد ماشین بصورت هوشمند کار میکنند. روی این دستگاه تابلو برق های مخصوص این شرکت نصب شده است که پس از قرار دادن محصول در دستگاه، تنها کافی است تا دمای مورد نظر و رطوبت نهایی دلخواه را تنظیم کنید. دستگاه بصورت خودکار عملیات خشک کردن محصولات را انجام  می دهد. در انتها پس از رسیدن میوه و سبزی و یا هر محصول دیگری به رطوبت تنطیم شده، خنک کاری انجام شده و دستگاه خاموش می شود.

در انتها می توان میوه و سبزیجاتی که کاملا یکدست خشک شده اند را از دستگاه خارج کرد.

زمان خشک شدن میوه و سبزی در دستگاه خشک کن صنعتی

در پاسخ به این سوال باید گفت که کاملا بستگی به نوع محصول، رطوبت آن و نحوه برش دادن آن دارد. همچنین تنظیمات دستگاه خشک کن نیز می تواند بر این زمان اثر گذار باشد.

در صورتی که دمای دستگاه افزایش پیدا کند سرعت خروج رطوبت از محصول بالا رفته و در نتیجه سریع تر خشک خواهد شد اما اگر دما بیش از حد بالا باشد خروجی کیفیت مطلوب را نخواهد داشت.

دستگاه میوه خشک کن صنعتی گازی یا برقی

برای انتخاب نوع سوخت دستگاه خشک به این نکته باید توجه نمود که از نظر اقتصادی کدام نوع برای تولید کننده به صرفه است. بطور معمول در ایران گاز ارزان تر بوده و دستگاه های خشک کن گازی از نظر اقتصادی منطقی تر است.

دستگاه ها و تجهیزات تولید میوه خشک شده

برای خشک کردن میوه و سبزیجات در ظرفیت های بالا نیاز به دستگاه ها و تجهیزات صنعتی است. در خط تولید میوه خشک از مرحله شستشو تا بسته بندی به تجهیزات زیر نیاز داریم:

 • دستگاه شستشوی اتومات
 • نوار نقاله آبگیر
 • دستگاه اسلایسر میوه صنعتی
 • دستگاه پوست گیر میوه
 • دستگاه هسته گیر
 • دستگاه میوه خشک کن صنعتی
 • دستگاه های بسته بندی میوه خشک

برای فروش میوه خشک، ظاهر محصول بسیار اهمیت دارد. از این جهت مرحله اسلایس جزو مراحل مهم محسوب می شود. برای میوه های نرم معمولا از اسلایسر های دستی استفاده می شود اما در تناژهای بالا این کار بسیار زمان بر است و احتیاج به نیروی انسانی زیادی دارد. اسلایسر های برقی موجود در بازار سرعت خردن کردن را بالا می برند اما برای میوه های نرم مناسب نیستند و باعث له شدن آن می شوند. شرکت آراد ماشین نوع جدیدی از دستگاه اسلایسر میوه صنعتی (اسلایسر پنوماتیک) را طراحی کرده است که این مشکل تولید کنندگان را کاملا حل کرده است.

دستگاه ها و تجهیزات تولید سبزی خشک شده

در خط تولید صنعتی سبزیجات خشک شده، ماشین آلات و تجهیزات زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • دستگاه شستشوی سبزیجات
 • دستگاه خشک کن سانتریفیوژ
 • دستگاه سبزی خرد کن
 • دستگاه سبزی خشک کن صنعتی
 • دستگاه آسیاب (درصورت ارائه سبزیجات بصورت پودری)
 • دستگاه بسته بندی سبزیجات

سبزیجات را هم با چوب و هم بصورت خرد شده می توان در دستگاه خشک کن قرار داد. با خرد کردن سبزیجات زمان خشک شدن آن کوتاه تر خواهد شد.

15

قیمت دستگاه میوه خشک کن صنعتی

به این دلیل که خشک کن های صنعتی معمولا بصورت سفارشی ساخته می شوند قیمت مشخصی ندارند و بر اساس ویژگی ها و آپشن های دستگاه قیمت گذاری می شوند.

لیست قیمت دستگاه سبزی و میوه خشک کن صنعتی را با مراجعه به سایت machinsaz.com در دسترس هستند، همچنین با برقراری ارتباط با کارشناسان، مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها