کد خبر: 672389
تاریخ انتشار :

آیا خواندن کتاب درسی برای قبولی در کنکور کافیست؟

آیا می توان بدون مطالعه کتاب کمک آموزشی و صرفا با خواندن کتاب درسی در کنکور موفق شد؟ پاسخ به این سوال مستقیما به رشته ای که شما قصد قبولی در آن را دارید بستگی دارد. همواره حدود 20 درصد از سوالات کنکور را سوالات آسان تشکیل می دهند. پس شما صرفا با مطالعه کتاب درسی به راحتی می توانید به درصد 20 در تمام دروس دست پیدا کنید. رسیدن به میانگین درصد 20 در دروس مختلف در کنکور به این معناست که شما می توانید از بین رشته هایی که متقاضی زیادی ندارند و قبولی در آن ها راحت است یکی را انتخاب کرده و وارد دانشگاه شوید. اما نکته ای که وجود دارد آن است که اگر شما قصد دارید در رشته های پرطرفدار مانند پزشکی و دندانپزشکی یا حقوق و مهندسی های تاپ قبول شوید نیاز به درصد های بالاتری دارید.

آیا خواندن کتاب درسی برای قبولی در کنکور کافیست؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

اهمیت مطالعه کتاب های کمک درسی در کنکور

با توجه به اینکه در سال های اخیر رقابت داوطلبین برای قبولی در رشته های تاپ بسیار زیاد شده است طراحان سوالات کنکور نیز سعی در پیچیده کردن سوالات دارند. استفاده از سوالات ترکیبی، مقایسه ای و مفهومی با سطح بالا در کنکور کار داوطلبین را به شدت سخت کرده است. این مسئله سبب شده که دیگر نتوان صرفا با مطالعه کتاب درسی به درصدهای بالا در کنکور دست یافت. در نتیجه مطالعه کتاب های کمک درسی و آشنایی با سوالات چالشی و ترکیبی پیش از جلسه کنکور ضروری به نظر می رسد.

آیا کتاب های کمک درسی کل مطالب را پوشش می دهند؟

پاسخ به این سوال نیز دقیقا به این بستگی دارد که شما چه کتابی را تهیه می کنید. کتاب های کمک درسی موجود در بازار ممکن است هدف های متفاوتی را دنبال کنند.

 به عنوان مثال کتاب های زیست پایه به پایه از انتشارات خیلی سبز تمام مطالب کتاب درسی را به شکل دقیق و موشکافانه در خود گنجانده و با تست های فراوان سعی کرده است دانش آموزان را با سوالات کنکور آشنا کند. در واقع این کتاب به شکل کامل می تواند نیاز شما را پاسخ دهد.

اما برخی دیگر از کتاب ها مانند کتاب زیست جامع آی کیو از انتشارات گاج بیشتر جنبه تستی دارند و صرفا با ارائه تست هایی با سطح بالا سعی کرده بدون استفاده از درسنامه در جهت افزایش سرعت تست زنی دانش آموزان در درس زیست گام بردارد.

مطالعه کتاب درسی یک ضرورت مهم

اما با تمام این تفاسیر هیچ یک از کتاب های کمک درسی نمی توانند نیاز شما به خواندن کتاب درسی را برطرف کنند. کتاب درسی به خصوص در روزهای پیش از کنکور می تواند برای تورق سریع و مرور و جمع بندی با سرعت بالا برای شما مثمر ثمر واقع شود. پس حتی اگر تا کنون کتاب درسی خود را کنار گذاشته اید حتما نسبت به تهیه و مطالعه آن اقدام کنید.

برای خرید کتاب درسی می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://medabook.com/brand/کتاب-درسی/

بهترین روش خواندن کتاب درسی و کمک درسی

2

بطور کلی بهتر است مطالعه خود را با کتاب درسی شروع کنید. به عنوان مثال در درس زیست بصورت کاملا دقیق متن کتاب درسی را مطالعه کرده و سعی کنید قید ها و جملات را به صورت دقیق در حافظه خود ثبت کنید. البته اگر نتوانستید متن را به طور کامل یاد بگیرید می توانید از فیلم های آموزشی نیز کمک گرفته یا به سراغ قسمت درسنامه کتاب های کمک درسی بروید.

در مرحله بعد باید شروع به زدن تست از کتاب های کمک درسی کنید. هنگام حل تست سعی کنید خودتان به پاسخ سوال برسید اما اگر نتوانستید به آن تست پاسخ بدهید می توانید قسمتی از پاسخ نامه را مشاهده کرده و از آن کمک بگیرید و سپس سعی کنید ادامه حل تست را خودتان انجام دهید.

آیا باید تمام متن کتاب درسی را مطالعه کنیم؟

طراحان کنکور نشان داده اند که می توانند از هر جای کتاب و به خصوص تصاویر سوال طرح کنند. پس اگر قصد دارید در کنکور به درصد بالایی دست پیدا کنید باید همه مطالب کتاب درسی به جز مواردی که هر ساله تحت عنوان حذفیات کنکور توسط سازمان سنجش منتشر می شود را مطالعه کنید.

بهترین کتاب های کمک درسی چیست؟

3

حال که با اهمیت مطالعه کتاب های درسی آشنا شدیم می خواهیم در خصوص بهترین کتاب های کمک آموزشی که برای تست زنی کنکور یا آموزش دروس مورد استفاده قرار می گیرند صحبت کنیم.

انتشارات زیادی در حوزه کتاب های درسی فعال هستند. انتشاراتی مانند گاج، خیلی سبز، مهروماه و نشر الگو.

کتاب های خیلی سبز

خیلی سبز به عنوان یکی از بهترین ناشران کمک درسی در سال های اخیر توانسته است به یک رقیب پر قدرت برای انتشارات گاج تبدیل شود. از بهترین کتاب های خیلی سبز می توان کتاب های پرسش های چهار گزینه ای را نام برد که برای آمادگی دانش آموزان در زمینه تست های کنکور به کار می روند مانند کتاب های تست زیست خیلی سبز.

از طرفی کتاب های ماجراهای من و درسام انتشارات خیلی سبز که بیشتر مبنای آموزشی دارند و در آن ها سعی شده مفاهیم کتاب درسی به طور کامل به دانش آموزان بیان شده و برای کسب نمره بیست در امتحانات کاربرد دارند.

کتاب های گاج

گاج به عنوان یکی از قدیمی ترین ناشران کمک آموزشی توانسته است با کتاب های مانند میکروطبقه بندی نیاز بسیاری از دانش آموزان برای آشنایی با تست های کنکور را برطرف کند. کتاب های میکروطبقه بندی دارای آموزش های کامل و تست های فراوان متناسب با سطح تست های کنکور هستند و با ارائه پاسخ های تشریحی کامل می توانند آمادگی کامل دانش آموزان برای پاسخ به سوالات کنکور را رقم بزنند.

از دیگر کتاب های پرفروش این انتشارات می توان کتاب های سیر تا پیاز را نام برد که تقریبا محتوایی شبیه به کتاب ماجراهای من و درسام انتشارات خیلی سبز دارند.

کتاب های مهروماه

از سری کتاب های انتشارات مهر و ماه که با اقبال دانش آموزان مواجه شده می توان به کتاب های کنکوریوم اشاره کرد. در کتاب های کنکوریوم مهروماه سوالات کنکورهای سراسری در قالب دفترچه کنکور گرداوری شده و به عنوان یک شبیه ساز قبل از کنکور مورد استفاده دانش آموزان قرار می گیرد.

همچنین کتاب های لقمه طلایی مهروماه که در قطع جیبی به چاپ می رسند نیز از کتاب های پرفروش این انتشارات به شمار می روند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها

نیازمندی ها