کد خبر: 121325
تاریخ انتشار :

آخوندی: مسکن اجتماعی بعد از مسکن مهر شروع می‌شود/ چهار دولت بعدی هم از اتمام مسکن مهر عاجزند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، عباس آخوندی وزیر مسکن، راه و شهرسازی در گفت‌وگویی با روزنامه شرق با اشاره به برنامه بلندمدت خود در این حوزه اظهار داشت: ما از یک ماه گذشته گروهی را برای بررسی طرح رفاه اجتماعی مأمور کردیم و برنامه‌هایی که برای مسکن از قبیل طرح مسکن اجتماعی در صندوق پس‌انداز قرار است اجرا شود، در قالب طرح جامع مسکن دیده خواهد شد.
آخوندی با بیان اینکه ما فعلاً تا یک سال و نیم آینده با طرح مسکن مهر درگیر هستیم گفت: مسکن اجتماعی قاعدتاً بعد از مسکن مهر باید شروع شود اما منابعی وجود ندارد که بخواهیم این دو طرح را به صورت همزمان پیش ببریم لذا گمان می‌کنم تا اواخر بهار که اجزای برنامه طرح جامع مسکن روشن‌تر شود، حرف‌های ملموس‌تری داشته باشیم.
آخوندی در پاسخ به این سؤال که شما با چه مکانیسمی می‌خواهید در بخش مسکن اجتماعی عمل کنید خاطرنشان کرد: شناسایی اغنیاء از طریق سیستم مالیاتی و شناسایی فقرا از طریق سیستم تأمین اجتماعی امکانپذیر است اما متأسفانه در ایران هر دو سیستم ناقص است اما به نظر بنده برای اجرای طرح رفاه اجتماعی باید از طریق سیستم تأمین اجتماعی وارد عمل شد بنابراین در این زمینه با وزارت رفاه و تأمین اجتماعی هماهنگ خواهم کرد.
وزیر مسکن، راه و شهرسازی ادامه داد: در بحث مسکن مهر دو موضوع اساسی مطرح است؛ موضوع اول عملیات اجرایی خانه‌سازی است که ما گمان می‌کنیم بخش اعظم آن در یک سال و نیم آینده به اتمام برسد.
وی افزود: موضوع دوم که گفته بودم 4 دولت دیگر هم از اتمام آن عاجزند، بحث خدمات و امکانات شهری است چرا که تا زمانی که مسکن مهر بخواهد به محل‌هایی جاذب برای سکونت تبدیل شود حتی بیش از 4 دولت زمان خواهد برد.
آخوندی یکی از اشکالات این طرح را برخورد با انسان‌ها مانند کالا برشمرد و یادآور شد: دولت قبل گمان می‌کرد اگر 50 هزار نفر را کنار هم قرار دهد، شهر تشکیل شده است در حالی که شهر یک سابقه، تاریخ و هویت اجتماعی و فرهنگی دارد.
وزیر مسکن، راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که آیا شما در مسکن اجتماعی سری‌سازی و شهرک‌سازی ندارید گفت: در این طرح به هیچ وجه این حجم انبوه مسکن در یک جا دیده نمی‌شود چرا که محلی با چند هزار واحد مسکونی که همه یک تیپ معماری دارند در عمل پادگان است نه شهر.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets

دیگر رسانه ها