کد خبر: 238249
تاریخ انتشار :

آسیا، بازار اصلی صادرات نفت ایران می شود /آغاز صادرات به اروپا پس از تحریم ها

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز محسن قمصری اظهار داشت: هرچند به دنبال فروش نفت ایران در همه بازارهای مصرف هستیم، اما پس از رفع تحریم ها، قاره آسیا همچنان به عنوان بازار اصلی صادرات نفت خام ایران باقی خواهند ماند.
وی با اشاره به تمایل کشورهای اروپایی برای واردات نفت از ایران، افزود: البته بازگشت میزان صادرات نفت به دوران پیش از تحریم، به میزان آمادگی اروپایی ها برای پذیرش نفت ایران بستگی دارد.
وی با تشریح شرایط بازار نفت، خاطرنشان کرد: پالایشگاه ها معمولا، قراردادهای خرید نفت خود را به طور سالانه امضا می کنند، بنابراین، برای از سرگیری واردات نفت توسط پالایشگاه ها باید مدتی منتظر ماند تا آنها قراردادهای فروش خود را تجدید کنند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه بلافاصله پس از تحریم می توان نیمی از بازار نفت ایران در اروپا را احیا کرد، افزود: برای دوره زمانی کوتاه و میان مدت، می توان محموله های نفتی را به فروش رساند و از این طریق بخش قابل توجهی از بازار نفت در اروپا را در اختیار گرفت.
قمصری پیشتر در خصوص مذاکره با خریداران سنتی نفت ایران برای صادرات دوباره نفت به ایرنا، گفته بود: در بازار جهانی نفت، مذاکرات به طور عادی جریان دارد و ما با همه مشتریان قدیمی و سنتی در تماس هستیم و اطلاعات را تبادل می کنیم.
وی اظهار داشته بود: ایران قادر است پس از رفع تحریم ها در طی یک دوره معقول به جایگاه سابق در بازار جهانی نفت بازگردد که میزان آن به روند مذاکرات بستگی دارد.
تا پیش از تشدید تحریم ها کشورهای اروپایی خریدار عمده نفت خام ایران بودند که فعلا قراردادی برای خرید نفت خام از ایران ندارند.
در تاریخ 23 ژانویه، اتحادیه اروپا تصمیم به تحریم نفت ایران گرفت و بدین ترتیب با پایان یافتن قراردادهای سالانه شرکتهای نفتی اروپایی با ایران، این شرکت ها قراردادهای خود را تمدید نکردند.
یونان و اسپانیا دو خریدار اصلی اروپایی نفت خام ایران بودند که پس از تحریم به سراغ سایر تولیدکنندگان نفت رفتند.
سریلانکا نیز که تا پیش از تحریم، نزدیک به 90 درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کرد و پالایشگاه های این کشور با نفت صادراتی ایران سازگار بودند نیز مجبور به قطع واردات نفت خام از ایران شد.
آفریقای جنوبی و مالزی نیز از دیگر خریداران نفت ایران بودند که در سال های اخیر، واردات نفت از ایران را قطع کرده اند.
در حال حاضر چین، هند، ترکیه، ژاپن و کره جنوبی همچنان بر اساس توافق ژنو به خرید نفت از ایران ادامه می دهند.
منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets