کد خبر: 487843
تاریخ انتشار :

ترمینال سلام به زودی بهره برداری می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

عباس آخوندی در مراسم معرفی ایده های برتر ترمینال ایرانشهر فرودگاه امام خمینی گفت: امروز شروع یک پروژه را با مشارکت دادن علاقه مندان به توسعه ایران اعلام می کنیم. مدتهاست درباره فرودگاه امام و نارسایی های آن بحث های بسیاری بر سر زبان هاست.
به گزارش نامه نیوز وی افزود: واقعیت این است که در این شرایط سخت اقتصادی علاقه مند بودیم مطالب را زمانی وارد اجتماع کنیم که کار مقدمات آن بر ای شروع به درستی طی شده باشد و امیدوار باشیم یک ریال از جمهوری اسلامی در جای درستی هزینه شود.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: فرودگاه امام خمینی قانونی برای خلق ارزش افزوده برای ایران می تواند باشد مشروط به اینکه مقدمات کار سنجیده و بر اساس خرد و دانش باشد.
آخوندی ادامه داد: بارها بحثی شد که برای فرودگاه امام سریعتر کاری انجام شود ولی تا وقتی که طرح جامع نداریم و نمی دانیم که چگونه قرار است از فرودگاه ۵ میلیون نفری به فرودگاه صد میلیون نفری تبدیل شود یک اقدام فوری فقط مشکل برای ما ایجاد می کرد در حالی که قرار است این فرودگاه در سطح جهان رقابت کند.
وی گفت: این فرودگاه از جهت اقتصادی و برنامه ریزی حمل و نقلی به یک فکر منسجم نیاز داشت که ترمینال ایرانشهر در نتیجه این تفکر بود. ساحت ترمینالی به وسعت ۱۰۰ میلیون مسافر کار بسیار پیچیده و بزرگی است.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این فرودگاه و ترمینال جدید آن باید بتواند همزمان با قطار سریع السیر تهران - قم- اصفهان ترکیب شود. همچنین این فرودگاه باید بتواند نظام حمل و نقل تهران را مجددا بازبینی کند. بیش از هزار هکتار انبار و بارانداز در تهران پراکنده است که نه تنها کمکی به ترافیک تهران نمی کند بلکه گره ترافیکی ایجاد کرده و آلودگی زیست محیطی دارد بنابراین فرودگاه امام باید مرکز لجستیکی تهران باشد که هم به هوا و هم ریل و هم جاده متصل شود.
به گفته آخوندی، فرودگاه امام باید مستقیما به بنادر جنوبی ایران متصل و کالا به طور مستقیم بین بندر و فرودگاه جابجا شود. این فرودگاه باید از اول به عنوان خشک طراحی می شد.
وی با اشاره به اتصال فرودگاه امام به منطقه آزاد و ویژه فرودگاهی امام خمینی گفت: قرار نیست به عنوان مرکز واردات کالاهای مصرفی باشد بلکه جای توسعه صنعت با ارزش افزوده و با فناوری بالا خواهد بود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فرودگاه امام قرار است عرشه پل فیروزه تهران و به مرکزی به عنوان قلب تپنده ایران باشد یادآور شد: گام یک ما در حال حاضر ساخت خود ترمینال ایرانشهر است و ساخت این ترمینال را به چند مرحله تبدیل کرده ایم که در گام نخست ترمینال ایرانشهر با ۲۵ میلیون نفر جمعیت احداث می‌شود. علت این نامگذاری نیز وجود نشانی از هویت، خرد و فرهنگ ایرانی و در عین حال ساخت ترمینال مدرن و معاصر باشد که با فناوری های نوین جهان مطابق است.
آخوندی تصریح کرد: در گام دوم قرار است جنبه های اجتماعی را در احداث ترمینال ایرانشهر لحاظ کنیم ضمن اینکه تلاش می کنیم از لحاظ مهندسی نیز چیزی کم نگذاریم. گام دوم برگزاری مسابقه میان اندیشمندان است که در چند هفته آینده آغاز می شودو همزمان گام سوم آن را که طراحی نظام تامین مالی ساخت ترمینال ایرانشهر از سطوح جهانی است به صورت موازی با مرحله دوم آغاز خواهیم کرد.
وی یادآور شد: ساخت ترمینال سلام فرودگاه امام نیز در مرحله نهایی قرار دارد و به زودی این ترمینال برابر با ظرفیت ترمینال شماره یک به ترمینال موجود اضافه خواهد شد.
منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets