کد خبر: 534419
تاریخ انتشار :

افزایش قیمت برنج به بهانه سیل/ دبیر انجمن حمایت: سوداگران به دنبال افزایش واردات برنج هستند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، کشاورزان محلی که در حادثه سیل خسارت دیده‌اند، می‌گویند رقم خسارت اعلام شده سیل به بخش کشاورزی مازندران دقیق نیست؛ ارزیابی‌ها سطحی است و میزان خسارت محصولات کشاورزی و احیای آن نیازمند محاسبات دقیق دارد.
به گفته ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس برای گندم مشکلاتی وجود دارد و برآورد می‌شود نزدیک یک میلیون تن گندم خسارت دیده باشد اما در مورد برنج جای نگرانی وجود ندارد. این در حالی است که فعالان این حوزه معتقدند در مورد برنج نیز نگرانی وجود دارد چرا که از هفته پس از سیل سودجویان قیمت برنج را دستکاری کرده‌اند و باعث افزایش قیمت این محصول غذایی شده‌اند.
آنگونه که دبیر انجمن حمایت از برنج ایران گفته در حال حاضر گران‌ترین و معطرترین برنج با دو بار الک در شمال کشور با نرخ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد و کمترین نرخ برای برنج‌های خرده و با ناخالصی در شمال حدود ۵ هزار و ۵۵۰ تومان نرخ گذاری شده‌اند، اما به بهانه سیل برخی از افراد نرخ‌ها را تا ۱۲ هزار تومان هم بالا بردند.
جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن حمایت از برنج ایران به رویداد۲۴ گفته در فروردین ماه در استان‌های گیلان و مازندران، خزانه‌گیری برنج صورت نمی‌گیرد و در صورتی که در این ماه سیل و یا سرمازدگی بوجود بیاید، کشاورز فرصت خزانه گیری برنج را دارد. ضمن آنکه در گمیشان استان گلستان کاشت برنج هنوز انجام نشده بود و بیشتر به محصولات باغی منطقه خسارت وارد شد و تنها در منطقه کردکوی کاشت برنج بود که میزان آن هم زیاد نبوده است.
دبیر انجمن حمایت از برنج ایران می‌گوید: برخی از سوداگران در این شرایط با ایجاد جو روانی به دنبال واردت برنج هستند و علاقمندند از این فرصت سوءاستفاده کنند.
دبیر انجمن حمایت از برنج ایران در مورد قیمت برنج می‌گوید: هر ساله تا شهریور ماه کمبودی برای برنج نیست، اما از شهریورماه مصرف برنج همچنان بالاست، اما تولید آن کم است و قیمت‌ها بالا می‌رود ضمن آنکه در حال حاضر قیمت همه اقلام چند برابر شده است و مسلما برنج هم افزایش قیمت خواهد داشت.
منبع: رویداد 24

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما