کد خبر: 605812
تاریخ انتشار :

حذف خودرو‌های بنزینی از خیابان‌های ژاپن

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرد که قصد دارد در ۱۵ سال آینده در قالب طرحی برای رسیدن به انتشار صفر گاز‌های کربنی، خودرو‌های بنزینی را حذف کند.

ژاپن همچنین در قالب این طرح قصد دارد تا سال ۲۰۵۰ سالانه به رشد اقتصادی سبز (غیرآلاینده) نزدیک به ۲ تریلیون دلاری برسد. "راهبرد رشد سبز" به عنوان یک طرح اقدام به منظور تحقق تعهد اعلام شده یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در ماه اکتبر (مهر) برای از میان برداشتن انتشار گاز‌های آلاینده تا اواسط قرن جاری مطرح شده است.

سوگا سرمایه‌گذاری‌های سبز به منظور کمک به احیای اقتصاد ضربه خورده از شیوع کرونا و هماهنگ ساختن ژاپن با اتحادیه اروپا، چین و سایر اقتصاد‌هایی که هدف‌های بلندپروازانه‌ای در خصوص (کاهش) انتشار گاز‌های آلاینده تعیین کرده‌اند را به یکی از اولویت‌های مهم دولت خود تبدیل کرده است.

دولت ژاپن مشوق مالیاتی و سایر حمایت‌های مالی تا سقف ۹۰ تریلیون ین (۸۷۰ میلیارد دلار) در سال در قالب رشد اقتصادی بیشتر از طریق سرمایه‌گذاری‌های سبز تا سال ۲۰۳۰ و ۱۹۰ تریلیون ین (۱.۸ تریلیون دلار) تا سال ۲۰۵۰ در اختیار شرکت‌ها قرار خواهد داد. یک صندوق سبز ۲ تریلیون ینی نیز از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در فناوری‌های سبز حمایت خواهد کرد.

این طرح به دنبال آن است که تا اواسط دهه ۲۰۳۰ خودرو‌های با سوخت بنزین را با خودرو‌های برقی جایگزین کند. مطابق این طرح قرار است مصرف هیدروژن از ۲۰۰ تن در سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۳۰ به ۳ میلیون تن و تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۲۰ میلیون تن در حوزه‌هایی مانند تولید برق و حمل‌ونقل افزایش یابد. راه اندازی ظرفیت تولید تا سقف ۴۵ گیگاوات برق از نیروگا‌های بادی دریایی هم در این طرح پیش بینی شده است. سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق ژاپن در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد است که قرار است تا سال ۲۰۵۰ به ۵۰ تا ۶۰ درصد افزایش یابد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما