کد خبر: 609132
تاریخ انتشار :

رییس اتحادیه مشاوران املاک پیش‌بینی کرد / کاهش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت مسکن

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، در یک ماه گذشته بر تعداد فایل‌های فروش افزوده شده و در مقابل خریداران تحت تاثیر انتظارات کاهش بیشتر قیمت ها، ترجیح داده اند، بیشتر صبر کنند.

این در حالی است که بازار مسکن از ابتدای آذر تحت تاثیر تعطیلی اصناف قرار گرفته و عملا معاملات در بنگاه‌های املاک انجام نمی‌شود و آگهی‌ها به دنیای مجازی کوچ کرده است.

در روز‌های گذشته بر میزان آگهی‌های فروش املاک افزوده شده هرچند در صورت به نتیجه رسیدن، رسمیت قرارداد‌ها به پس از اتمام تطعیلات موکول شده است. ییس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرآنلاین درباره وضعیت معاملات در ۹ماهه امسال اظهار کرد: از تاریخ اول فروردین ۹۹ تا ۴ آذرماه جاری تعداد کل قرارداد‌های تهران ۲۲۷ هزار و ۵۹۸ مورد بوده که تعداد ۸۶ هزار و ۶۰۷ مبایعه نامه و ۱۳۹ هزار و ۸۹۸ مورد را اجاره نامه تشکیل داده است.

مصطفی قلی خسروی گفت: شاهد کاهش ۳۴ درصدی تعداد کل قرارداد‌ها نسبت به سال گذشته هستیم و باید گفت ۶۰ درصد از تعداد مبایعه نامه و ۲۳ درصد از اجاره نامه‌ها کاسته شده است.

وی تصریح کرد: در مورد کاهش تعداد اجاره نامه‌ها باید گفت؛ به دلیل شیوع کرونا خوشبختانه تعدادی از صاحبخانه‌ها و مالکان قرارداد‌ها را تمدید کردند.

کاهش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت مسکن

وی درباره کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن توضیح داد: حدود ۱۰ تا ۱۵درصد قیمت‌ها کاهش یافته در حالی که انتظار ما این است که میزان کاهش نرخ‌ها بیشتر شود. ‌ نمی‌توانم به مردم توصیه کنم که برای خرید اقدام کنند یا خیر، زیرا مردم جلوتر از مسوولان حرکت می‌کنند و خودشان شرایط را تشخیص می‌دهند.

وی تاکید کرد: تا زمان بر سرکار آمدن رییس جمهور جدید آمریکا و همچنین برگزاری انتخابات شاهد کاهش تدریجی قیمت‌ها در بازار مسکن خواهیم بود.

معامله ملک نمی‌تواند بدون واسطه و به صورت مجازی انجام شود

افزایش ساخت و ساز زیر سایه خرید و فروش کلنگی‌ها

رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره رونق بازار املاک کلنگی به خبرآنلاین گفت: امیدوارم این اتفاق بیافتد، زیرا اگر متقاضی خرید املاک کلنگی بیشتر شده باشد، خبری خوشحال کننده است.

قلی خسروی افزود: افزایش عرضه املاک کلنگی در سامانه املاک نشان دهنده این است که رونق بازار در آینده بهتر خواهد شد.

وی توضیح داد: در این‌صورت می‌توان انتظار داشت که ساخت و ساز‌ها افزایش یابد.

معاملات نمی‌تواند به صورت مجازی انجام شود

رییس اتحادیه املاک درباره رونق معاملات مسکن در دنیای مجازی تاکید کرد: اصلا این‌گونه نیست و نمی‌توان گفت که معاملات در دنیای مجازی رونق یافته است. معامله ملک نمی‌تواند بدون واسطه و به صورت مجازی انجام شود.

وی درباره چگونگی بستن قرارداد در زمان تعطیل بودن اصناف و نحوه نظارت توضیح داد: حتما باید واسطه مبایعه نامه را امضا کرده و کد رهگیری صادر کند. با توجه به تعطیلی اصناف، همکاران ما سعی می‌کنند معاملات را به پس از اتمام تعطیلات موکول کنند.

منبع: خبرآنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما