کد خبر: 611588
تاریخ انتشار :

وضعیت بورس و بازار‌های موازی در آینده چگونه می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، امیرتقی خان تجریشی، رئیس هیئت مدیره بورس تهران، درمورد شرایط فعلی بازار سرمایه توضیح داد: تصمیم گیری برای خرید و فروش سهام در بازار سرمایه، مستلزم داشتن اطلاعات تحلیل و آگاهی از وضعیت بازار‌ها و عوامل تاثیرگذار بر هر سهم و صنعت است. طبعا سرمایه گذارانی که اکنون می‌خواهند برای سرمایه گذاری خود در بازار سرمایه تصمیم گیری کنند و نگاه میان مدت و بلندمدت دارند، می‌توانند با توجه به رشد قیمت جهانی کالا‌های اساسی به عنوان نشانه‌ای برای افزایش سود آوری شرکت‌های فعال در صنایع فلزات اساسی، معدنی‌ها و همچنین صنایع مرتبط با کالا‌های اساسی تصمیم گیری کنند.

وی افزود: همچنین باید توجه داشت که به دلیل متعادل شدن قیمت ارز، در افق زمانی پیش رو و مسائل بودجه، نمی‌توان انتظار نوسانات سنگین در بازار‌های موازی بازار سرمایه نظیر ارز و طلا داشت. به همین دلیل به نظر می‌رسد که با این نگاه جذابترین بازار برای سرمایه گذاری، بازار سرمایه است، اصلاح نسبت پی بر‌ای در بسیاری سهم‌ها و با توجه به گزارش‌های ۹ ماهه منتشر شده از سوی شرکت‌ها که عمدتا وضعیت خوب و تکرار شونده‌ای را داشتند، می‌توان به آینده این بازار از نگاه بنیادی و میان مدت تا بلند مدت امیدوار بود.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر باید در این نکته نیز تامل کرد که ریزش ماه‌های اخیر شاخص بورس، باعث شده که هم اکنون برخی سهم‌ها در جایگاه یک سال قبل خود قرار بگیرند، اما گزارش‌ها نشان میدهد که شرکت‌ها نسبت به یک سال قبل خود، وضعیتی بهتر دارند؛ بنابراین با توجه به این نکته و همچنین اعمال سیاست‌های حمایتی از سوی مقام ناظر، مانند کاهش دامنه نوسانی منفی و افزایش دامنه نوسانی مثبت، افزایش اعتبار، بازنگری حجم مبنا و انتشار اوراق تبعی به نظر می‌رسد که کفه معاملات به نفع خریداران و کسانی که دید بلند مدت دارند نسبت به سفته بازان و فروشندگان سنگین‌تر باشد. گرچه معتقدیم که محدودیت‌ها باید کوتاه مدت باشد تا نقد شوندگی بازار تهدید نشود.

تجریشی همچنین به فعالان بازار سرمایه توصیه کرد که با چشمان باز و به دور از هیجانات تصمیم بگیرند، عوامل بنیادی را در جریان سرمایه گذاری ماه‌های آتی خود مد نظر قرار دهند، از تصمیم گیری بر اساس صحبت افرادی که در شبکه‌های اجتماعی اقدام به ارائه سیگنال‌های خرید و فروش می‌کنند، بپرهیزند و صرفا با کارشناسان، تحلیلگران و مشاوران خبره و نهاد‌های دارای مجوز این حوزه که در قالب نهاد‌های مالی اقدام به ارائه مشاوره می‌کنند، برای آینده سرمایه گذاری خود مشورت کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما