کد خبر: 613242
تاریخ انتشار :

نشانه های مثبت برای بورس امروز / روند نزولی بازار متوقف می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، روز دوشنبه شاخص کل بورس ۳ هزار و ۹۴۴ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۱۸۱ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز ۹۷۴ واحد نزول کرد و در رقم ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ واحد ایستاد. اما شاخص کل فرابورس ۶۶ واحد رشد کرد و به رقم ۱۶ هزار و ۹۲۵ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۵۸ نماد رشد قیمت و ۳۷۱ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۱۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۷۳ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت‌های فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)، سرمایه‌گذاری توسعه ملی (وتوسم)، و سیمان غرب (سغرب)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پتروشیمی قائدبصیر (شبصیر)، پتروشیمی غدیر (شغدیر) و سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای برکت (شرکت دارویی برکت)، غبشهر (شرکت صنعتی بهشهر) و والبر (شرکت سرمایه گذاری البرز) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنایع غذایی مینو (غمینو)، نفت ایرانول (شرانل) و ذوب آهن اصفهان (ذوب) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه ۳ هزار و ۵۵۴ میلیارد تومانی بسته شد. هرچند که رقم مازاد عرضه بازار قابل توجه است اما کاهش ۳۳ درصدی آن نسبت به روز یکشنبه می‌تواند نشانه مثبتی باشد.

کاهش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات دوشنبه ۳۵۹ نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید ۱۵ بود. دیروز ارزش صف‌های فروش ۳۰ درصد کاهش یافت و ۳ هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به روز گذشته ۲۷ درصد افزایش یافت و به رقم ۳۱۹ میلیارد تومان رسید.

بیشترین تقاضاها

در روز دوشنبه شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید ۱۶۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از اپال، رافزا (رایان هم افزا) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

دیروز بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۵۰ میلیارد تومانی داشت. پس از دی، برکت (شرکت دارویی برکت) و شفارس (صنایع شیمیایی فارس) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

معاملات دیروز بورس ۳ علامت مثبت داشت. هرچند که شاخص کل بورس افت کرد اما شاخص کل فرابورس اندکی رشد کرد. نمادهای بزرگ فرابورس مانند شغدیر، آریا، زاگرس، شگویا، وسپهر، هرمز، مارون و کزغال رشد قیمت داشتند. همچنین دیروز ارزش معاملات کل بازار سهام با رشد ۱۶۱ درصدی به رقم ۲۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان رسید که ۷۸ درصد از ارزش آن به فرابورس تعلق داشت که ارزش معاملات آن ۱۹ هزار و ۸۸۹ میلیارد تومان بود. ارزش معاملات خرد نیز ۱۰۹ درصد افزایش یافت و به رقم ۳ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان رسید. رشد ارزش معاملات بازار خصوصا رشد قابل توجه ارزش معاملات خرد دومین نشانه مثبت در بازار است.

سومین نشانه مثبت کاهش ۳۳ درصدی مازاد عرضه است. هرچند که بازار هنوز با مازاد عرضه مواجه است، اما کاهش ارزش صف‌های فروش و رشد ارزش صف‌های خرید نشانه‌ای مثبت برای بازار محسوب می‌شود.

در نتیجه با اینکه افت شاخص کل بورس متوقف نشده است اما دیروز کورسوی امیدی در بازار دیده شد، نشانه‌های ضعیفی که در صورت تداومْ امروز می‌تواند روند نزولی بازار را متوقف کند.

منبع: اقتصاد نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما