کد خبر: 613279
تاریخ انتشار :

رگلاتور

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

از رگلاتور اکسیژن در صنایع مختلف از جمله پزشکی، برش و جوش و ... استفاده می شود. همچنین در ورودی گاز تجهیزات گازسوز در موتورخانه ساختمان های اداری، هتل، بیمارستان، صنایع نفت و گاز و معدن کاربرد فراوانی دارد. متریالی که در ساخت رگلاتور اکسیژن مورد استفاده قرار می گیرد از جنس برنج و استیل است. میان رگلاتور اکسیژن برنجی و استیل تفاوت چندانی در دوام آن ها وجود ندارد. می توان گفت رگلاتور برنجی در عمر خود قطعات را چندان کاهش نمی دهد. رگلاتور اکسیژن به پنج دسته تقسیم می شوند که برای اندازه گیری و تنظیم گاز اکسیژن اندازه گیری می شوند. اولین دسته آن ها برای تنظیم گاز اکسیژن بیماران کاربرد دارد. دسته دوم در صنعت جوش و برش کاربرد فروانی دارد. دسته سوم در صنایع پتروشیمی در کارخانه های بسیار بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل بزرگی تجهیزات، قرار گرفتن این رگلاتور ها روی کپسول سخت است و می توان گفت نمی توانند روی کپسول ها قرار گیرند بنابراین باید روی کنتر نصب شوند. دسته چهارم در آزمایشگاه ها مورد استفاذه قرار می گیرند و دسته پنجم که دسته آخر هستند رگلاتورهای تک مرحله ای و دو مرحله ای محسوب می شوند که برای کاهش فشار اکسیژن روی کپسول ها و محل های ورودی و خروجی گاز نصب می شوند.

به عبارت دیگر رگلاتور ابزاری است برای کاهش فشار جریان گاز و ثابت نگه داشتن آن. در صورتی که جریان گاز به طور ناگهانی تغییر می کند فشار گاز را در حد معینی کنترل می کند و همین موضوع باعث می شود که بتواند آن را به حالت تعادل برساند. در واقع وظیفه رگلاتور این است که فشار زیاد را به فشار کمتر تبدیل کند و باعث کاهش فشار ورودی و خروجی شود. بهتر است بگوییم در صنعت از رگلاتورهای صنعتی استفاده می شود و در منازل نیز از رگلاتور های خانگی.

رگلاتور

انواع رگلاتور

مانومتر تک مرحله ای ( معمولی )

این نوع از مانومتر ها بهترین انتخاب برای کارهایی که در روزمره انجام می شوند هستند و همچنین برای کاهش های کوچک فشار نیز مناسب هستند. به عنوان مثال کمپرسور هوا در اکثر کارخانه ها وجود دارد و خروجی آن بین 6 الی 10 بار است. در واقع این فشار به وسیله لوله کشی در محیط کارخانه ها توزیع می شود و با رگلاتور تک مرحله ای به فشار کمتر کاهش پیدا می کند. اگر در فشار یا حجم ورودی نوسان بالایی داشته باشیم این نوع رگلاتور تک مرحله ای مناسب نیست.

مانومتر دومرحله ای ( دبل استیج )

در مواردی که تغییرات در حجم یا فشار گاز وجود داشته باشد این نوع رگلاتور بهترین گزینه است. همچنین می توان گفت گزینه خوبی برای استفاده در کپسول و مخازن می باشد. در بیشتر رگلاتور های تک مرحله ای با افت فشار ورودی نیز فشار خروجی هم بیشتر می شود به جز آن هایی که از مکانیزم جبران فشار استفاده می کنند. به دلیل تغییرات در فشار ورودی به فنر داخلی رگلاتور که در ابتدای عملیات تنظیم شده بود این اتفاق رخ می دهد. زیرا ورودی مرحله دوم نیز خروجی مرحله اول است که نیاز به تغییرات زیادی ندارد. با توجه به این مسئله تغییرات در خروجی رگلاتور قابل توجه نیست و فشار خروجی پایدار نیز ایجاد می گردد.

مانومتر سه مرحله ای

در رگلاتور سه مرحله ای نیز فشار خروجی پایدار وجود دارد درست مانند رگلاتور دو مرحله ای. تنها تفاوت آن ها این است که در این نوع از رگلاتور توانایی تحمل فشار ورودی حداکثر وجود دارد. به عنوان مثال برخی تولید کنندگان مانومترهای سه مرحله ای برای محصولاتی را دارند که توان ورودی 250 بار را با خروجی پایدار نیز تولید می کند. این رگلاتور ها در سلول های سوخت هیدروژن، پرکردن سیلندر جهت ذخیره کردن فشار بالا در ماشین آلات و همچنین تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

شما در حال حاضر می توانید مانوتر مناسب با نیاز خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب رگلاتور مناسب خود باید آن را نصب و تنظیم نمایید تا بتوانید عملکرد مورد نیاز خود را از آن اخذ کنید.

شرکت ای شاپ صنعت یکی از تامین کننده های تجهیزات ابزار دقیق و مشاور پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی است که می توانید جهت خرید رگلاتور با کارشناسان مجرب این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما