کد خبر: 613405
تاریخ انتشار :

چه زمانی لاستیک خودروی خود را تعویض کنیم؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

استفاده از لاستیک ماشین در جادههای مختلف و شرایط آب و هوایی گوناگون باعث افزایش سن و فرسودگی لاستیک ماشین می شود. از اینرو, یکی از متداول ترین سوالاتی که دارندگان خودرو از خود می پرسند و دوست دارند تا جوابی برای آن داشته باشند, اینست که بهترین زمان برای تعویض لاستیک و خرید لاستیک جدید چه زمانی می باشد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به معرفی 4 نشانه ای که در لاستیک خود باید بدان توجه کنید می پردازیم. بروز هر یک از نشانه های زیر به شما نشان می دهد که عمر مفید لاستیک شما در حال اتمام می باشد و شما باید هر چه سریعتر برای خودروی خود لاستیک جدید تهیه کنید.

متاسفانه, در این میان بعضی از رانندگان فقط از خودوری خود انتظار حرکت به هر قیمتی دارند و نمی دانند که چشم پوشی از سلامت لاستیک چه صدمات زیانباری به خودرو و شاید به خود راننده وارد نماید. یکی از این دلایل بی توجهی رانندگان شاید قیمت لاستیک می باشد, اما عدم آگاهی از این مسئله, بی توجهی به لاستیک ماشین, ممکن است هزینه های بیشتری بروی دست شما بگذارد.

در خوشبینانه ترین حالت عدم رسیدگی به لاستیک ماشین, باعث خرابی در جلوبندی ماشین می شود که خود این مسئله باعث بروزه هزینه های بیشتری برای دارنده خودرو می شود و در بدترین حالت ترکیدن لاستیک ممکن است که صدمات جبران ناپذیری به شما و خودروی شما وارد نماید. لذا, اکیدا توصیه می شود که 4 علامت زیر را در صورت بروز بروی لاستیک ماشین را حتما جدی بگیرید. این 4 نشانه عبارتند است:

1- عمق آج لاستیکها

آج لاستیکهای خودرو هرگز نباید کوتاهتر از ۱٫۶ میلیمتر باشد. اگر منطقه محل زندگی شما دارای جاده‌هایی ناهموار و اکثراً بارانی و برفی است، بهتر است این میزان را دو برابر در نظر بگیرید. از اینرو بهتر است که عمق آج لاستیک خود را در فواصل زمانی معین اندازه بگیرید.

اگر اندازه گیری عمق آج لاستیک برای شما دشوار می باشد, می توانید به نوار شاخص لاستیک مراجعه کنید. نوار شاخصی بر روی لاستیکها وجود دارد که هنگامی ‌که لاستیک نو باشد، نامرئی هستند و یا به سختی می‌توان آنها را دید، اما به مرور زمان، با فرسوده شدن لاستیک، قابل مشاهده خواهند شد. این نوارها به صورت نشانگر صاف که عمود بر جهت آج ها هستند، مشاهده می‌شوند. اگر بیش از یک یا دو تا از اینها بر روی لاستیک قابل مشاهده هستند، مطمئن باشید لاستیک خودرو باید تعویض شود.

چه زمانی لاستیک خودروی خود را تعویض کنیم؟

2- بروز ترک و یا پوسته شدن دیواره لاستیک

همه مشکلات لاستیک به آج خودرو مربوط نمی‌شود بلکه شما همواره به دیوارههای لاستیک خوردروی خود نیز توجه داشته باشید. خوشبختانه خیلی راحت می‌توان نگاهی به کناره ‌های لاستیک انداخت و از مشکلات احتمالی روی دیواره لاستیک مطمئن شد. شیارهایی که قابل دیدن با چشم غیرمسلح هستند خطرناکند. این علائم نشان دهنده آن است که ممکن است لاستیک شما به زودی پنچر شود (یا ازآن بدتر ممکن است لاستیک خودرو شما بترکد) بنابر این اگر مشکل لاستیک شما در قسمت کناری جدی است، به یک فروشگاه لاستیک فروشی مراجعه کنید و لاستیک خودرو را تعویض کنید.

چه زمانی لاستیک خودروی خود را تعویض کنیم؟

3- ایجاد تورم در قسمتهای کناری یا روی لاستیک

گاهی اوقات سطح بیرونی لاستیک به مرور زمان ضعیف می‌شود. نتیجه این امر، بالا آمدن لاستیک در آن نقطه به گونه ای متمایز از سطح صاف لاستیک خواهد بود. این ضعیف شدن سطح لاستیک در یک نقطه می‌تواند منجر به ترکیدگی ناگهانی لاستیک خودرو شود و اگر قبل از بروز مشکل، لاستیک خودرو را تعویض نکنید، ممکن است با خسارتهای جبران ناپذیری مواجه شوید.

چه زمانی لاستیک خودروی خود را تعویض کنیم؟

4- لرزشهای زیاد

وجود لرزش در خودرو درهنگام رانندگی، تا حدودی غیر قابل اجتناب است، مخصوصاً اگر بر روی جاده‌هایی با آسفالت بد رانندگی کنید، اما بعد از چند وقت که با خودرویتان رانندگی کنید، می‌توانید میزان طبیعی لرزش را تشخیص دهید. در صورتی که لرزش خودرو زیاد است، عوامل زیادی می‌توانند علت آن باشند. یکی از این عوامل می‌تواند بالانس نبودن لاستیکهای خودرو باشد، یا اینکه مشکلی درکمک فنر خودروی شما وجود داشته باشد. اما این لرزش می‌تواند در نتیجه وجود مشکلی در داخل لاستیک شما هم باشد. حتی اگر لاستیک خودرو منشا این مشکل نباشد، لرزشهای مداوم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در لاستیک خودرو شود. بنابراین اگر خودروی شما به ویژه در جاده‌های بد لرزشهای شدیدی دارد حتما خودرو را به یک مکانیک ماهر نشان دهید.

سخن آخر

در نظر داشتن و توجه به نشانه های ذکر شده در بالا به ایمنی شما در زمان رانندگی کمک شایانی خواهد نمود. فروشگاه رینگ و لاستیک تهران تایر با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش رینگ و لاستیک و ارائه خدمات مرتبط با آن نظیر تعویض و بالانس لاستیک, آماده ارائه مشاوره رایگان در زمینه تعیین عمر لاستیک شما می باشد. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی تهران تایر از بروزترین قیمت لاستیک ماشینهای ایرانی و خارجی و از برندهای مختلف ایرانی و خارجی نظیر لاستیک بارز , لاستیک کویر تایر و لاستیک یزد تایر و غیره مطلع شوید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما