کد خبر: 614531
تاریخ انتشار :

چگونه از سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده شکایت کنیم؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده

امروزه همه شرکت های تولیدی و افرادی که به طور سنتی در زمینه تولید محصول فعالیت می نمایند به جهت اینکه بتوانند در عرصه رقابت با سایرین باقی بمانند، نیازمند این امر هستند که خلاقیت و نبوغ در تولید محصولات خویش داشته باشند، به همین جهت تلاش دارند که همواره طرحی نو ارائه داده و مشتریان حوزه مورد نظر را مجاب کنند تا به سراغ کالاهای تولیدی آن شرکت یا تولیدی مورد نظر حرکت کنند اما مشکلی که در این زمینه همواره وجود داشته است، نبود حاشیه امنیت مناسب برای افرادی است که با نبوغ و نوآوری خویش محصولی تولید می کنند اما نمی توانند به صورت انحصاری از این محصول استفاده کنند و بلافاصله پس از تولید از سوی افرادی سودجو کپی شده و با قیمت و کیفیتی به مراتب پایین تر به بازار عرضه می شود و موجبات ضررهای مالی فراوان را برای این افراد یا شرکت ها به وجود می اورد لذا امروزه بیشتر افراد به سمت ثبت طرح های صنعتی خویش گرایش پیدا کرده اند و با ثبت طرح صنعتی مورد نظر تلاش می نمایند تا از سو استفاده افراد سود جو جلوگیری نمایند، در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه طرح شکایت و مرجع رسیدگی و در نهایت ضمانت اجرایی که قانون برای سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده در نظر گرفته است آشنا نماییم.

طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی در ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری بدین نحو تعریف شده است:

" از نظر این قانون‌، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگها و هر گونه شکل سه‌ بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌ گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌ باشد"

ثبت طرح صنعتی چه مزایایی دارد؟

ثبت طرح صنعتی به زبان ساده این مزیت را دارد که شما در یک نهاد دولتی و رسمی ایده و خلاقیت خود در تولید محصولی را ثبت نموده اید و این موجب می شود که حق الویت نسبت به کسانی داشته باشید که پس از شما می خواند کالای مورد نظر را تولید نمایید. اما در ماده 28 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مزایای ثبت طرح به شرح ذیل بیان شده است:

حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی‌ به شرح زیر است‌:

الف ـ بهره‌ برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص‌، مشروط به موافقت مالک آن است‌.

ب ـ بهره‌ برداری از یک طرح صنعتی ثبت شده عبارت است از: ساخت‌، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی‌.

ج ـ مالک طرح صنعتی ثبت شده‌، می‌تواند علیه شخصی که بدون موافقت او افعال مذکور در بند (ب‌) این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد، در دادگاه اقامه دعوی نماید.

طرح صنعتی ثبت شده چند سال اعتبارد ارد؟

طرح صنعتی ثبت شده ابتدائا دارای یک اعتبار پنج ساله می باشد که این مدت دو مرتبه با پرداخت هزینه مربوطه قابل تمدید می باشد، یعنی مجموعا طرح ابدائی شما تا پانزده سال دارای اعتبار می باشد.

چگونه از سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده شکایت کنیم؟

چه زمانی می توان از فرد سو استفاده کننده طرح شکایت نمود؟

در مدت اعتبار طرح صنعتی ثبت شده شما می توانید از هر فردی که محصول حاوی طرح شما را تولید می کند یا به فروش می رساند یا به کشور وارد کند، شخصا یا توسط وکیل طرح صنعتی، با طرح دعوا از اینکار جلوگیری نمایید و خسارت های وارده را جبران نمایید.

چه دادگاهی به این جرم رسیدگی می کند؟

تمامی دعاوی مربوط به مالکیت فکری با توجه به تخصصی بودن این زمینه در تهران و دادگاه های خاصی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است مورد رسیدگی قرار می گیرد.

چه دعاوی می توان برای این موضوع طرح کرد؟

زمانی که از طرح صنعتی ثبت شده شما سو استفاده می شود، شما می توانید دو نوع دعوای حقوقی و کیفری مطرح نمایید که هر یک از این دعاوی دارای شرایط خاص خود می باشد که وکیل طرح صنعتی متخصص در این دعاوی با توجه به شرایط حاکم بر دعوا تصمیمات لازم را در خصوص طرح یکی از این دعاوی اتخاذ می نماید.برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقالات تخصصی سایت موسسه حقوقی امین عدالت مراجعه نمایید.

فرد مرتکب به چه مجازاتی محکوم می شود؟

قانونگذار در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری برای افرادی که از طرح صنعتی دیگران سو استفاده می کنند دو نوع مجازات حبس و یا جزای نقدی را در نظر گرفته است که با توجه به نظر قاضی و شرایط متهم یکی از این مجازات ها و یا هر دو آنها اعمال خواهد شد.

چگونه از سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده شکایت کنیم؟

وکیل در این دعاوی چه نقشی دارد؟

با توجه به اینکه عرصه مالکیت فکری در کشور ما بسیار نوظهور می باشد و بسیاری از وکلا در این زمینه تجربه کافی را در اختیار ندارند، شما برای دفاع در این پرونده ها نیازمند وکیل متخصص می باشید تا موفق به کسب نتایج مثبت گردید. برای مشاوره با وکیل متخصص در زمینه شکایت سو استفاده از طرح صنعتی ثبت شده میتوانید با موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا تماس بگیرید. این موسسه با کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما