کد خبر: 620227
تاریخ انتشار :

یارانه سود تسهیلات مسکن نصیب چه کسانی میشود؟

طبق اعلام مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها در دو ماه ابتدایی امسال ۳۹۰۰ میلیارد تومان یارانه به دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی پرداخت شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

  از منابع پیش‌بینی شده در تبصره ۱۴ قانون بودجه، در کنار آنچه برای یارانه نقدی و معیشتی پیش‌بینی شده، از سال‌های گذشته منابعی هم برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی مصوب و اجرایی شده است.

در لایحه بودجه امسال مصارف هدفمندی یارانه‌ها ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد که ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن برای دستگاه‌ها و نهادهای حمایتی بود از جمله برای کاهش فقر مطلق خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، یارانه سود تسهیلات مسکن دو معلول به بالای بهزیستی، ایثارگران، کمک به سود تسهیلات رزمندگان.

این در حالی است که تازه‌ترین اعلام حاجتی - مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها-  از این حکایت دارد که بیش از ۳۹۰۰ میلیارد تومان در دو ماه ابتدایی امسال از منابع نقدی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به دستگاه‌های حمایتی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریمی موجود، این منابع جهت کاهش فقر و فاصله طبقاتی پرداخت و استکرار داشته است افزود: امیدواریم در ماه‌های آتی امسال با تامین به موقع سازمان هدفمندی یارانه‌ها این پرداخت‌ها همچنان ادامه داشته و در موعد مقرر به‌دست جامعه هدف برسد تا در شرایط موجود از فشارهای اقتصادی به وجود آمده بر دهک‌های محروم و دهک‌های پایین جلوگیری کند.

مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه‌ها این را هم گفت که در صورت تحقق کامل منابع سازمان هدفمندی یارانه‌ها این سازمان آماده است در قالب ظرفیت‌های قانونی در رابطه با زمینه‌ی تامین مسکن محرومین و توانمند‌سازی آنها اقدام کند.

 پیش از این نیز اعلام سازمان هدفمندی یارانه از این حکایت داشت که از محل مصارف هدفمندی یارانه‌ها حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان به سایر بخش‌ها از جمله تامین مسکن، برق و آب مناطق محروم، خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایثارگران اختصاص پیدا کرده است.

اما در کنار منابع مربوط به دستگاه‌های حمایتی در قانون بودجه ۴۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت نقدی و غیرنقدی خانوارها و همچنین ۳۱ هزار میلیارد تومان برای طرح حمایت معیشتی خانوارها پیش‌بینی شده است.

این در حالی است که پرداخت‌های نقدی با همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای خانوارها که حدود ۷۸ میلیون نفر برآورد می‌شوند پرداخت خواهد شد و در قانون بودجه امسال هیچ تکلیفی برای دولت برای یارانه‌بگیران وجود ندارد.

در طرح معیشتی خانوارها نیز از آبان ماه سال ۱۳۹۸ و با افزایش نرخ بنزین مابه‌التفاوت آن برای حدود ۶۰ میلیون نفر از یارانه بگیران ماهانه مبلغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان بسته به تعداد خانوار پرداخت می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets