کد خبر: 637981
تاریخ انتشار :

استفاده اشتباه از بتن کن به جای چکش تخریب

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ابزار های گوناگونی برای کمک به صنعت ساخت و ساز تولید شده اند و سوراخکاری و تخریب از دیرباز تا به امروز از مهم ترین بخش ها به شمار رفته است. به گونه ای که از زمان پیدایش انسان آنها از تکه سنگی برای سوراخکاری و چکش و سنگ برای تخریب استفاده میکردند تا به امروز که به لطف تکنولوژی، بتن کن های مختلف و البته چکش تخریب های گوناگون پا به عرصه وجود نهادند.

اما تا به حال اندیشیده اید که اگر به جای استفاده از چکش تخریب، از بتن کن استفاده کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ و آیا بتن کن میتواند از پس کار چکش تخریب بر آید؟ برای بررسی بیشتر این موضوع به بررسی بتن کن و چکش تخریب و ویژگی های آنها میپردازیم.

بتن کن چیست

بتن کن ها ابزار برقی بسیار قدرتمندی هستند که میتوان گفت به طور تخصصی برای کار هایی مانند باز سازی ساختمان طراحی شده است. بتن کن ها تفاوت چندانی با چکش تخریب ندارند اما میتوان آنها را نوعی دریل چکشی بسیار قدرتمند نیز دانست. به گونه ای که بتن کن به لطف وجود حالت چرخشی میتواند با سرعتی مناسب بچرخد. بتن کن را نیز میتوان به عنوان یک مته نیز استفاده نمایید و با استفاده از بتن کن نقاط مختلفی را سوراخکاری کنید.

حالت چرخشی بتن کن این امکان را به شما میدهد که کاملا همانند یک دریل قدرتمند از آن استفاده کنید و البته که این تمام قابلیت بتن کن نیست. بتن کن دارای قابلیت چرخشی و چکشی میباشد و حالت چکشی به تنهایی در نمونه های قدرتمند آن به چشم می آید. بتن کن ها به طور گسترده از نوع قلم گیر به 3 نوع تقسیم میشوند که به آنها چهار شیار، پنج شیار و شش گوش گفته میشود. در واقع این بخش سه نظام نام دارد که قطعه ای از بتن کن است که مته در آن قرار میگیرد.

بتن کن 4 شیار و 5 شیار چه تفاوتی دارند؟

بتن کن های 4 شیار، قلم های نازک تر و ظریف تری نسبت به بتن کن های پنچ شیار دارد و به طبع از قدرت و توانایی کمتری نسبت به سه نظام های 5 شیار برخوردار اند. بتن کن های پنج شیار قدرت و توانایی سوراخکاری بالاتری نسبت به بتن کن های چهار شیار دارند و میتوان به کمک آنها مصالحی همچون بتن، سیمان، آجر و گچ را سوراخکاری نمود.

همچنین در بتن کن های 5 شیار از مته های با قطر بیش از 32 میلی متر استفاده میشود که در مقایسه با بتن کن های چهار شیار، قطر بیشتری دارند. همچنین بتن کن های 5 شیار به دلیل قدرت سوراخکاری بیشتر، از وزن بیشتری نیز برخوردار است و میتواند در حین انجام عملیات ضربه های قدرتمند تری را به محل وارد کند. به دلیل این ضربات، دریل های 5 شیار دارای سیستم ضد لرزش نیز هستند تا مانع انتقال ضربات به کاربر شوند که این امر سبب میشود تا کاربر در طول کار طولانی مدت با دستگاه کمتر خسته شود.

بتن کن های شش گوش نیز نوعی بتن کن سنگین به شمار میروند و از وزن بیشتری نسبت به دو گونه قبلی برخوردار اند. وزن این بتن کن ها این امکان را به آنها میدهد تا ضرباتی شدید را بر جسم و سطح فرود آوردند. بتن کن های شش گوش در 4 وزن 15، 17، 18 و 30 کیلو یافت میشوند.

چکش تخریب چیست؟

همانطور که از نام این ابزار پیداست، این ابزار برای تخریبب به وجود آمده است. در گذشته برای تخریب سازه هایی همانند دیوار از ابزار هایی ابتداییی نظیر چکش استفاده میشد. استفاده از چکش نیاز به قدرت بدنی قابل قبولی از سمت کاربر داشت و همچنین کار با سرعت کمی پیش میرفت. این عمل که خیلی زود منجر به خستگی کاربر میشد امروزه دستخوش تغییراتی مثبت شده است. با ظهور تکنولوژی، شرکت ها و کمپانی های ساخت ابزار به این فکر افتادند که فرآیند های سنتی را به واسطه از تکنولوژی تسهیل نمایند.

چکش تخریب و یا هیلتی که بسیار نام آن را شنیده اید از 6 تا 29.5 کیلو گرم وزن دارد و به صورت تخصصی در تخریب نقش دارند. در واقع به کمک چکش تخریب میتوانید هر سطح جامدی را تخریب نمایید. البته هنگام خرید چکش تخریب توجه کنید که چکش تخریب مناسب کاربری شما باشد و استفاده از چکش تخریب های سنگین تر تنها سبب خسته شدن کاربر خواهد شد.

بتن کن به جای چکش تخریب؟

حال اگر به جای استفاده از چکش تخریب، در پروژه ای از بتن کن استفاده نماییم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پاسخ ساده است. هرکس که قصد استفاده از چکش تخریب را داشته باشد قطعا انتظار گردش مته را نخواهد داشت. زمانی که به جای چکش تخریب از بتن کن 5 شیار استفاده میکنید، ممکن است نتواند سطح انتخابی شما را تخریب نماید و همچنین اگر هم بتواند فشار زیادی را متحمل خواهد شد.

اما چکش تخریب به صورت تخصصی برای تخریب طراحی و ساخته شده است و به سادگی میتواند سطوح جامد مورد نظر شما را برایتان تخریب نماید. پس همانطور که نمیتوانیم از چکش تخریب در سوراخکاری ظریف مصالح بهره بگیریم، استفاده از بتن کن نیز نمیتواند نیازمان را در تخریب رفع نماید و در مدت کوتاهی موتور بتن کن به مشکل خواهد خورد.

سخن نهایی

حال که با ویژگی های مربوط به بتن کن و چکش تخریب آشنا شدید بهتر است با توجه به محل استفاده و کار درخواستی خود از این ابزار ها یکی را برگزینید. در صورتی که در انتخاب و تصمیم گیری برای خرید مشکل دارید پیشنهاد ما به شما فروشگاه ابزار توسن است که با دیدگاهی تخصصی به مشکلات و نیاز شما خواهد نگریست و دستگاه هایی مناسب و با کیفیت را به شما ارائه خواهد نمود.

به یاد داشته باشید خرید یک دستگاه با کیفیت هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای آینده است تا بتوانید پروژه های اجرایی خود را در کمترین زمان و با بهترین کیفیت تحویل دهید و دیگر دغدغه خرابی تجهیزات خود را نداشته باشید. بدون شک فروشگاه ابزار توسن 29 فروشگاهی کم نظیر در ارائه مشاوره و فروش تجهیزات به شمار میرود و اکنون به صورت آنلاین نیز میتوانید از خدمات این فروشگاه بی نظیر بهره مند شوید و به تجهیزات ایده آل خود برسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید