کد خبر: 616652
تاریخ انتشار :

هدف گفتگوهای ریاض و تهران از دید رسانه فرانسوی

مهر/ با وجود آنکه ایران و عربستان گزارش های منتشر شده درباره مذاکره در عراق را تکذیب کرده اند، تحلیل رسانه های غربی درباره این گفتگوهای ادعایی همچنان ادامه دارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فرانس ۲۴ در تحلیل خود می نویسد: یک دیپلمات عراقی مذاکرات ایران و عربستان سعودی در خاک این کشو را تائید کرده است.

این رسانه غربی در ادامه می نویسد: هدف از این گفتگوها احیای روابطی است که از پنج سال قبل بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران قطع شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرده است.

یک منبع دولتی در عراق و یک دیپلمات غربی که نامشان ذکر نشده به این خبرگزاری گفتند، هیأت‌های عالی رتبه‌ای از عربستان سعودی و ایران اوایل ماه آوریل در بغداد با هم دیدار کرده اند.

بر اساس این گزارش، یک منبع دولتی عراق تأکید کرده است که ریاست هیأت سعودی را «خالد بن علی الحمیدان» رییس اطلاعات سعودی و هیأت ایرانی را نمایندگانی از سوی علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بر عهده داشتند.

از سوی دیگر یک دیپلمات غربی نیز به خبرگزاری فرانسه گفته که از این مذاکرات آگاهی داشته و هدف از آن بهبود روابط میان ایران و عربستان سعودی است.

پیش‌تر روزنامه فایننشال تایمز ادعا کرده بود که طبق گفته سه مسئول آگاه از این مذاکرات، مقامات ارشد سعودی و ایران پس از پنج سال قطع روابط دیپلماتیک در تلاش برای اصلاح روابط، مذاکره مستقیم داشته‌اند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما