کد خبر: 617051
تاریخ انتشار :

شورش در سومالی/ نظامیان به موگادیشو یورش بردند

ایسنا/ رسانه‌ها اعلام کردند، مگادیشو، پایتخت سومالی امروز، یکشنبه شاهد درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی مخالف تمدید دوره ریاست جمهوری محمد عبدالله فرماجو و نیز نیروهای طرفدار او بود. نیروهای ارتش سومالی در اعتراض به تمدید دوره ریاست جمهوری در سومالی از پایگاه‌های خود در بخش‌های مختلف منطقه «شبیلی» در مجاورت موگادیشو خارج شدند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سایت شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از سایت خبری «جوهر» سومالی گزارش داد، این نیروها در حالی که در تعداد زیادی از خودروهای جنگی سوار بودند، به نواحی شمالی موگادیشو رسیدند.

منابع اعلام کردند، فرماندهی این «نیروهای شورشی» تصمیم دارد با صدور بیانیه‌هایی موضع مخالف خود را با تمدید دوره ریاست جمهوری محمد عبدالله فرماجو در رسانه‌ها اعلام کند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد، صدای تیراندازی در شهر شنیده‌ شده است که حکایت از درگیری دو طرف حامیان و مخالفان رئیس‌جمهوری فعلی این کشور دارد.

نیروهای وابسته به ارتش ملی سومالی مخالف تمدید ریاست‌جمهوری فرماجو پایگاه‌های خود در استان شبیلی مرکزی در جنوب شرقی کشور ترک کرده و وارد پایتخت شدند.

درگیری‌هایی در حال حاضر بین نظامیان شورشی و نیروهای "دوفان" طرفدار آژانس اطلاعات و امنیت ملی در منطقه واگاس در مگادیشو درگرفته است اما نیروهای شورشی به پیشروی به سمت مرکز شهر ادامه می‌دهند.

طبق گزارش رسانه‌های سومالی، شورشیان تسلط خود را بر تقاطعی در نزدیکی مقر آژانس اطلاعات و امنیت ملی مستحکم کرده‌اند.

سرهنگ سنی عبدالله، فرماندهی نیروهای شورشی را برعهده دارد و اخبار حاکی هستند، ژنرال اودوا یوسف راغب، فرمانده ارتش تلاش کرد این نیروها را به بازگشت به پایگاهایشان قانع کند اما این تلاش‌ها فایده‌ای‌ نداشت.

در این راستا ریاست‌جمهوری نیز تصمیم گرفته نیروهای طرفدار خود را در تقاطع اصلی پایتخت مستقر کند.

منابع تاکید کردند، نیروهای شورشی از شریف شیخ احمد و حسن شیخ محمود که دو شخص اصلی در اردوگاه مخالفان در حال حاضر محسوب می‌شوند، سرسختانه حمایت می‌کنند.

روز ۱۲ آوریل، نمایندگان به قانونی رأی دادند که دوره ریاست جمهوری محمد عبدالله فرماجو را که ماه فوریه به پایان می‌رسید، دو سال دیگر تمدید کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما