کد خبر: 617882
تاریخ انتشار :

اسکاتلند به سوی انتخاباتی سرنوشت‌ساز

ایسنا/ مردم اسکاتلند فردا برای انتخابات پارلمانی پای صندوق‌های رای می‌روند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از اسکای نیوز، مردم اسکاتلند فردا ۱۲۹ عضو پارلمان را انتخاب خواهند کرد. حزبی که بیشترین کرسی را از آن خود کند، دولت تشکیل خواهد داد.

مهمترین احزاب شرکت کننده در انتخابات "حزب ملی اسکاتلند" (SNP) به رهبری نیکولا استورجن، "محافظه کاران اسکاتلندی" به رهبری داگلاس راس، "حزب کارگران اسکاتلند" به رهبری آناس سرور، "لیبرال دموکراتهای اسکاتلند" به رهبری ویلی رنی و "سبزهای اسکاتلندی"، به رهبری رهبران مشترک آنها پاتریک هاروی و لورنا اسلاتر هستند.

از میان این پنج حزب، دو حزب رهبر خود را از زمان انتخابات ۲۰۱۶ تغییر داده‌اند. احزاب جدیدی که از آخرین انتخابات تأسیس شده‌اند عبارتند از  "اصلاحات انگلیس" به رهبری میشل بالانتان، "حزب آلبا" به رهبری وزیر اول سابق الکس سالموند و "همه برای اتحاد" به رهبری جورج گالووی. این احزاب فقط برای کرسی‌های لیست‌های منطقه‌ای رقابت می‌کنند.

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند (اس‌ان‌پی) اعلام کرده که در صورت پیروزی در انتخابات، همه‌پرسی خروج این منطقه از بریتانیا را به رغم مخالفت لندن برگزار خواهد کرد.

او گفته است که دولت بوریس جانسون حق ندارد که مقابل انتخاب دموکراتیک مردم بایستد و کار را به دادگاه بکشاند. استورجن قصد دارد تا پیش از پایان سال ۲۰۲۴ میلادی همه‌پرسی استقلال اسکاتلند را دوباره برگزار کند.

سر وزیر اسکاتلند به نخست وزیر انگلیس توصیه کرد که در صورت پیروزی حزب اس‌ان‌پی و افزایش احساسات تجزیه طلبانه مردم، سد راه برگزاری همه‌پرسی نشود.

اولین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴ برگزار شد که در جریان آن ۵۵ درصد از رأی‌دهندگان به ماندن در بریتانیا و ۴۵ درصد به ترک انگلیس رأی دادند.

استورجن با یک پیروزی دیگر موقعیت مناسب‌تری برای پیشبرد برنامه استقلال طلبی داشته و خواهد توانست اکثریت لازم برای به رای گذاشتن همه پرسی استقلال را بدست آورد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب استورجن با اقبال بیش از ۵۰ درصد رای دهندگان روبروست.

اگرچه نظرسنجی‌ها در سال گذشته نشان دهنده حمایت اکثریت از استقلال بود، اما در نظرسنجی‌های اخیر حمایت‌ها کاهش یافته است و نتایج کاملاً به طور مساوی بین بله و نه تقسیم شده است. هفته گذشته، اسکاتسمن یک نظرسنجی را منتشر کرد که فقط ۴۲ درصد از استقلال حمایت می‌کنند که کمترین رقم از دسامبر ۲۰۱۹ است. نظرسنجی Savanta Comres  نیز نشان داد که ۴۹ درصد از  شرکت کنندگان از ماندن در بریتانیا حمایت می‌کنند.

بریتانیا شامل انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما