کد خبر: 619988
تاریخ انتشار :

مسکو تعداد موشک‌های بالستیک و جنگنده‌های روسیه و آمریکا را اعلام کرد

ایسنا/ وزرات امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای در چارچوب پیمان «استارت‌نو» معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک دو جانبه با ایالات متحده آمریکا آخرین آمار مربوط به تعداد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما، بالستیک زیردریایی و تعداد جنگنده‌های دو کشور را به اشتراک گذاشت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از آناتولی، بر این اساس تعداد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما و بالستیک زیردریایی و جنگنده‌های استقرار یافته روسیه تا تاریخ یکم مارس ۵۱۷ و آمریکا ۶۵۱ مورد بوده است.

مطابق این بیانیه روسیه دارای ۱۴۵۶ موشک‌ بالستیک قاره‌پیما، بالستیک زیردریایی و موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای و آمریکا نیز در مجموع دارای ۱۳۵۷ عدد از این نوع موشک هستند.

همچنین روسیه دارای ۷۶۷ و آمریکا نیز دارای ۸۰۰ سامانه پرتاب موشک‌ بالستیک زیردریایی بالستیک مستقر و استقرار نیافته هساند.

دراین بیانیه همچنین تاکید شده است که آمریکا نامگذاری‌های برخی از این سامانه‌ها را تغییر داده و قرار گرفتن آن در این فهرست را نمی‌پذیرد.

گفتنی است پیمان استارت نو آخرین قرارداد هسته‌ای میان واشنگتن و مسکو است که اعمال محدودیت در تولید و استفاده از موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک‌ هسته‌ای را پیشنهاد می‌کند.

این معامله در ۵ فوریه ۲۰۱۱ لازم‌الاجرا شده و قرار بود ۵ فوریه ۲۰۲۱ منقضی شود.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پس از اینکه در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ وارد کاخ سفید شد، از تمایل خود برای ارائه پیشنهاد تمدید پیمان استارت نو به مسکو خبر داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز در ۲۹ ژانویه فرمان تمدید پیمان استارت نو را امضا کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما