کد خبر: 641518
تاریخ انتشار :

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: مذاکرات وین پیشرفت هایی داشته است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ برای رفع تحریم های یکجانبه ظالمانه علیه ایران و بازگشت واشنگتن به برجام پیشرفت هایی داشته است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نخستین نشست خبری در سال جدید میلادی ۲۰۲۲ که بصورت تلفنی با برخی خبرنگاران رسانه های بین المللی در واشنگتن برگزار شد، افزود که مذاکرات هسته ای با ایران در وین پیشرفت کمی داشته اند  و آمریکا امیدوار است در این هفته این پیشرفت گسترش یابد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اضافه کرد که لغو تحریم‌ها و گام‌هایی که آمریکا باید بردارد، همراه با گام‌های هسته‌ای که ایران باید انجام دهد، در صورتی که بخواهیم به پایبندی متقابل به برجام برسیم، در قلب مذاکرات کنونی در وین است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا بار دیگر در تداوم فضاسازی ها و هراس از پیشرفت های هسته ای ایران، از تاکتیک محدود بودن زمان برای بازگشت به برجام برای فشار بر تهران در میز مذاکره بهره برد و مدعی شد که زمانی که کارشناسان به این نتیجه برسند که پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران مزایای بازگشت به توافق هسته‌ای را کاهش داده است، زمان به پایان می رسد.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی است که اخیرا یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با نشریه نیویورکر  با اعتراف به اینکه از تمام گزینه های تحریم استفاده شده ، به ناکارآمدی تحریم ها علیه ایران اعتراف کرده است.

اذعان این مقام آمریکایی که نامش بیان نشده، در گفت و گو با نشریه نیویورکر همزمان با مذاکرات وین، نشان می دهد که دستان مقامات آمریکایی بیشتر از هر زمان دیگری در قبال ایران و مقاومتش در برابر کارزار شکست خورده فشار حداکثری، خالی است و از این رو به بهره گیری از تاکتیک هایی همچون تهدید به بی اثر شدن برجام برای فشار بر ایران در میز مذاکره و نیز ائتلاف سازی به منظور امتیاز گیری بیشتر و انداختن توپ در زمین ایران روی آورده اند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اذعان کرده تحریم ها به وضوح نتیجه ای را که ما می خواستیم به همراه نداشته است.

رابین رایت تحلیلگر مشهور آمریکایی و نویسنده نیویورکر با اذعان به پیشرفت های فنی برنامه های دفاعی بازدارندگی و صلح آمیز هسته ای ایران نوشته است: تهران به جای عقب نشینی تحت فشار ترامپ، برنامه های هسته ای و موشکی خود را سرعت بخشید.

او به رغم فضاسازی های مقامات آمریکایی در هفته های اخیر بر روی استفاده از "گزینه های دیگر" و تحرکات مقامات رژیم صهیونیستی و لفاظی های آنها اذعان کرده است که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به غیر از دیپلماسی، ابزارهای بازدارنده و پیشگیرانه کمی در مقابل ایران دارد و حتی گزینه ارعاب، گزینه ای جذاب یا موثر در درازمدت نیست.

خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش داد که چوی چونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی برای ملاقات با نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات وین، عازم اتریش شده است.

به گزارش ایرنا؛ تارنمای وزارت امور خارجه کره جنوبی نیز هدف از دیدار هیات نمایندگی این کشور از وین را یافتن راه هایی برای حل مسائل مربوط به دارایی های مسدود شده ایران در کره در حاشیه مذاکرات برجام از طریق مشاوره با ایران و همچنین هماهنگی و تماس نزدیک با ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی شامل فرانسه، آلمان و انگلیس اعلام کرد.

تارنمای وزارت امورخارجه کره جنوبی نوشت: دولت کره جنوبی برای حل و فصل مسائل باقیمانده میان این کشور و ایران، با کشورهای اصلی حاضر در این مذاکرات در تماس و مشاوره قرار داشته است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی با اعلام دیدار چوی یونگ کان از چهارم تا ۹ ژانویه (۱۴ – ۱۹ دی ماه) افزود که وی قصد دارد با مقامات هیئت های نمایندگی حاضر در مذاکرات وین ملاقات کند.

دور هشتم مذاکرات وین از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده و جلسات در سطوح و قالب‌های مختلف در جریان است. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که رمز موفقیت مذاکرات وین دستیابی به توافق در زمینه لغو موثر تحریم های ظالمانه علیه ایران است.

باقری چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: هرچقدر طرف مقابل ما آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش سازوکارهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها داشته باشد  به ویژه در دو موضوع راستی آزمایی و تضمین در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانیم به توافق دست پیدا کنیم.

این درحالیست که مذاکره کننده ارشد روسیه هم امروز در گفت‌وگویی خاطر نشان کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران همچنان مانعی در مذاکرات است. وی افزود: ما در مذاکرات وین باید بر مساله رفع تحریم های آمریکا متمرکز باشیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما