کد خبر: 682394
تاریخ انتشار :

تاکید دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره دالان شمال - جنوب و همکاری ایران با روسیه

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار دستیار ویژه ولادیمیر پوتین گفت: شرایط ایجاب می‌کند دو کشور تمامی مسیرهای کریدور شمال - جنوب، مسیر غربی، مسیر دریایی و مسیر شرقی هرچه سریعتر فعال نمایند.

تاکید دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره دالان شمال - جنوب و همکاری ایران با روسیه
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، «ایگور لویتین»، دستیار ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بعدازظهر امروز سه‌شنبه با علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و پیرامون توافقات دو کشور در حوزه‌های مختلف  اقتصادی و مالی با او گفتگو کرد.

احمدیان در این دیدار با اشاره به اهتمام خاص دولت سیزدهم برای توسعه روابط با همسایگان به ویژه روسیه، حمایت از ابتکارات منطقه‌ای و همکارهای دو و چندجانبه را به عنوان رویکرد موثر در تحقق منافع ملی دو کشور مورد تأکید قرار داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، با اشاره به تحولات جهانی و تأثیر آن بر معادلات ژئوپلتیک و ژئو استراتژیک تصریح کرد، این شرایط ایجاب می‌کند دو کشور تمامی مسیرهای کریدور شمال - جنوب، مسیر غربی، مسیردریایی و مسیر شرقی هرچه سریعتر فعال نمایند.

 احمدیان گفت: سرعت دادن به اجرای پروژه‌های مورد توافق از جمله تکمیل کریدور شمال - جنوب و تفاهم نامه‌های امضاء شده در حوزه نفت و گاز از مهمترین اولویت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه همکاری‌های دو جانبه با روسیه است.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان، موافقت نامه‌ی احداث راه آهن رشت - آستارا که در اواخر اردیبهشت ماه سال جاری با حضور رؤسای جمهور دو کشور به امضاء رسید را گام بلندی در تحکیم روابط اقتصادی و کمک به پویایی اقتصاد کشور توصیف کرد.

 ایگور لویتین، دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار با تبریک انتصاب احمدیان به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از آخرین تحولات مربوط به مناسبات تجاری، بانکی و پروژه‌های مشترک اقتصادی را ارائه کرد.

او با ابراز خرسندی نسبت به پیشرفت در اجرای  قراردادهای دو کشور گفت: دولت فدراسیون روسیه تمام تلاش خود را برای اجرای هرچه سریعتر توافقات دو کشور و رفع موانع موجود به کار خواهد گرفت. 

دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه، همکاری‌های گسترده تهران - مسکو در سال‌های اخیر را ناشی از  اراده رهبران دو کشور دانست و تصریح کرد، اجرای زمانبندی شده توافقات میان روسای جمهور دو کشور از جمله در حوزه‌های حمل و نقل و  ترانزیت، انرژی، پزشکی و علمی ضمن آن که جهش قابل توجهی در سطح مناسبات اقتصادی میان دو کشور خواهد داشت، در توسعه ظرفیت‌های ترانزیتی و تجاری منطقه نیز تأثیرات بسیار مثبت و مهمی خواهد گذاشت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها