کد خبر: 682896
تاریخ انتشار :

برگزاری نشست آدیس آبابا بدون حضور ارتش سودان

نشست سازمان توسعه بین دولتی شرق آفریقا « ایگاد » برای بررسی راه‌های پایان دادن به درگیری نظامی در سودان بدون حضور هیئت نمایندگی ارتش این کشور در پایتخت اتیوپی برگزار شد.

برگزاری نشست آدیس آبابا بدون حضور ارتش سودان
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، کنیا، سودان جنوبی ، جیبوتی و اتیوپی که عضو سازمان بین دولتی شرق آفریقا « ایگاد» هستند، تصمیم گرفتند در سطح رهبران این دولت‌ها نشستی در آدیس آبابا برگزار کنند تا طی آن راه‌های پایان دادن به درگیری میان ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان را بررسی و گذرگاه‌هایی برای کمک به شهروندان ایجاد کنند.

این نشست امروز به ریاست کنیا و با حضور نخست وزیر اتیوپی و دیپلمات‌هایی از سازمان ملل ، اتحادیه آفریقا و آمریکا و عربستان در آدیس آبابا برگزار شد.

به نوشته روزنامه سودان تریبون، هیئت نمایندگی ارتش و نیروهای واکنش سریع به اتیوپی رفته بودند اما هیئت نمایندگی ارتش سودان در اعتراض به ریاست کنیا بر ایگاد از شرکت در نشست آدیس آبابا خود داری کرد.

ارتش سودان معتقد است کنیا در تحولات داخلی سودان بی طرف نیست و از نیروهای واکنش سریع حمایت می‌کند و با آن روابط اقتصادی گسترده‌ای دارد.

بیشتر بخوانید

خارطوم: ژنرال برهان در نشست آدیس آبابا شرکت نمی‌کند

در نشست امروز آدیس آبابا رئیس جمهوران جیبوتی و سودان جنوبی شرکت نداشتند و به جای آنان وزیر خارجه جیبوتی و مشاور رئیس جمهور سودان جنوبی به همراه شماری از سیاستمداران سودان شرکت کردند.

در آستانه نشست آدیس آبابا وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان خواست هرچه سریع تر به درگیری نظامی پایان دهند و به میز مذاکره بازگردند.

در این بیانیه با رد هرگونه حمایت نظامی از ارتش و نیروهای واکنش سریع آمده‌ است: به شرکای آفریقایی و بین‌المللی خود اطلاع داده‌ایم که بحران سودان راه حل نظامی ندارد.

در بیانیه مزبور آمده‌ است: معاون آفریقایی وزیر امور خارجه آمریکا طی هفته جاری به اتیوپی سفر می‌کند تا با مقامات این کشور درباره توقف درگیری‌ها در سودان به گفت‌وگو بنشیند.

بیانیه پایانی «ایگاد» درباره سودان

کمیته چهارجانبه «ایگاد» در پایان نشست خود در بیانیه‌ای،  دو طرف درگیر در سودان یعنی ارتش و واکنش سریع را به توقف درگیری و گفتگو دعوت کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار بین‌الملل سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما