کد خبر: 683302
تاریخ انتشار :

توطئه جدید آمریکا علیه ایران و عراق

یکی از رهبران ائتلاف پارلمانی الفتح گفت که آمریکایی‌ها به دنبال حفظ هژمونی اقتصادی خود در عراق هستند و به همین دلیل اجازه نخواهند داد توافق اخیر تهران و بغداد در زمینه گاز اجرایی شود.

توطئه جدید آمریکا علیه ایران و عراق
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، دفتر محمد السودانی نخست وزیری عراق سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که بغداد و تهران توافقنامه‌ای را امضا کردند که به موجب آن صادرات گاز ایران به عراق در ازای دریافت نفت خام و سیاه عراق از سر گرفته می‌شود.

پس از حصول این توافق، ایالات متحده آمریکا که مانع اصلی بدهی‌های گازی عراق به ایران بود، باز هم دست به کار شده است تا مانع از اجرای کامل این توافق شود. عدی عبدالهادی از رهبران ائتلاف پارلمانی الفتح عراق در این زمینه گفت که واشنگتن از اجرای این توافق جلوگیری خواهد کرد.

عبدالهادی به پایگاه خبری المعلومه گفت که این توافق ساعاتی پس از امضا، اجرایی شد و حتی میزان تولید نیز طی چند روز، به سطح قبل از بحران بازخواهد گشت، ولی «آمریکا در اجرای این توافق کارشکنی خواهد کرد؛ زیرا قصد دارد از طریق سفارت خود، پرونده برق [عراق]را مدیریت کند تا هر زمان که بخواهد، از آن به عنوان اهرم فشاری علیه دولت استفاده کند».

وی با بیان اینکه هدف آمریکا این است که به عراق فشار وارد کند تا روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی سازد، تصریح کرد: آمریکا می‌خواهد هژمونی خود را بر عراق در زمینه برق و دلار حفظ کند؛ زیرا این دو مسئله، برای اقتصاد عراق اهمیت دارد و [آمریکا]هر زمان که اراده کند، از این طریق دست به باجخواهی خواهد زد.

دفتر نخست وزیری عراق پیش از این گفت: این توافق در چارچوب تلاش دولت عراق برای رسیدگی به بحران تامین گاز نیروگاه‌ها و جلوگیری از مشکلات مالی و پیچیدگی‌های تحریم‌های آمریکاست که مانع از تداوم پرداخت گازب‌های ایران می‌شود و این توافق فرآیند تامین گاز و راه اندازی نیروگاه‌ها و ثبات تولید برق را تضمین می‌کند.

از سوی دیگر عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق نیز گفت: توافق با ایران برای مبادله گاز ایران با نفت سیاه عراق یکی از مهم‌ترین راه حل‌هایی است که دولت و هیات وزیران عراق برای پرداخت عوارض گاز وارداتی به آن متوسل شدند.

وی این توفق را راه پایان دادن به موانع قبلی ناشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواند و گفـت: این توافق طبق ساز و کار مورد توافق و بر اساس قیمت گذاری مصوب در بازارهای جهانی اجرا خواهد شد.

محمد نوری العبد ربه، رئیس کمیته برق و انرژی پارلمان عراق نیز در گفت که وزارت خارجه عراق در روزهای آینده برای حل مشکل گازب‌های ایران با آمریکا رایزنی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: ما از دولت عراق خواستیم از طریق وزارت خارجه خود و از طرق دیپلماتیک و تماس با آمریکا برای حل این مشکل تلاش کند، زیرا مبالغ پول متعلق به ایران در بانک وجود دارد و از همین رو مشکل از جانب عراق نیست.

عضو پارلمان عراق گفت: همه می‌دانند که آمریکا تحریم‌هایی را علیه بسیاری از کشورها تحمیل می‌کند و مانع تعامل با آنان می‌‍ شود که ایران از جمله این کشورهاست و ما اکنون از طریق دیپلماتیک تلاش می‌کنیم تا این مشکل را حل کنیم و به نتیجه رضایت بخشی برای همه برسیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها