کد خبر: 683753
تاریخ انتشار :

واکنش رئیس جمهور عراق به مداخله جویی واشنگتن

ریاست جمهوری عراق به اظهارات مداخله جویانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در انتقاد از عملکرد عبداللطیف رشید در لغو حکم صادره سال ۲۰۱۳ درباره اسقف کلیسای کاتولیک کلدانی واکنش نشان داد.

واکنش رئیس جمهور عراق به مداخله جویی واشنگتن
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق، ریاست جمهوری عراق در واکنش به اظهارات مداخله جویانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در انتقاد از عملکرد رئیس جمهور درخصوص لغو حکم ریاستی صادره در سال ۲۰۱۳ درباره لوئیس رافائل ساکو، اسقف کلیسای کاتولیک کلدانی، بیانیه‌ای صادر کرد.

دراین بیانیه آمده است: در پی اظهارات متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درخصوص تصمیم اخیر مبنی بر لغو حکم ریاست جمهوری صادره در ۲۰۱۳ درباره لوئیس رافائل ساکو، دفتر ریاست جمهوری عراق از اتهامات وارده به دولت و ریاست جمهوری عراق در خصوص تصمیم اتخاذ شده متاسف است و ریاست جمهوری عراق، سفیر آمریکا در بغداد را در این خصوص احضار خواهد کرد.

این بیانیه می‌افزاید: ریاست جمهوری نمی‌تواند اقداماتی را انجام دهد که مغایر با قانون اساسی عراق باشد، چراکه نقش اصلی رئیس جمهور حفاظت از قانون اساسی و چارچوب‌های قانونی آن است. دفتر ریاست جمهوری تاکید دارد که لغو حکم ریاستی به جایگاه دینی یا قانونی لوئیس ساکو لطمه‌ای وارد نمی‌کند و وی از احترام و قدردانی ریاست جمهوری به عنوان اسقف کلیسای کلدانی در عراق و جهان برخوردار است.

در این بیانیه آمده است: باید برای همه روشن شود که حکم ریاستی صادره در سال ۲۰۱۳ هم از نظر قانون اساسی نادرست است، هم هیچ چیزی بر اختیارات دینی ساکو اضافه نمی‌کند. به همین دلیل، تاکید می‌کنیم که لغو این دستور به جایگاه دینی یا قانونی وی، صرف نظر از اقدام انجام شده، لطمه‌ای وارد نمی‌کند. بار دیگر تأکید می‌کنیم که لغو این دستور برای اصلاح عمل به قانون اساسی صورت گرفت، زیرا حکم مزبور فاقد مبنای قانونی بود.

لازم به ذکر است که پیش از این، لوئیس ساکو، اسقف کلیسای کلدانی عراق و جهان، در نامه‌ای به رئیس جمهور و نخست وزیر عراق از ترک بغداد خبر داد. این نامه پس از آن منتشر شد که ریاست جمهوری عراق، فرمان ریاست جمهوری صادر شده در سال ۲۰۱۳ مبنی بر انتصاب ساکو به عنوان پاتریک کلیسای کلدانی را پس گرفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها