کد خبر: 685212
تاریخ انتشار :

سوالات نگران رسانه سعودی؛ آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

یک رسانه سعودی در ادامه ابراز نگرانی شدید از هر توافقی میان ایران و آمریکا این بار ضمن «شوک» خواندن توافق اخیر (آزادی جاسوسان آمریکایی مقابل اموال ایران)، از روی نگرانی سوالاتی مطرح کرد؛ آیا آمریکا قابل اعتماد است؟ چرا طبق شروط ایران، تن به مذاکره می‌دهید؟

سوالات نگران رسانه سعودی؛ آیا آمریکا قابل اعتماد است؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، توافق هسته‌ای یا هر نوع توافقی که به کاهش تنش میان ایران و آمریکا تبدیل شود، همیشه مایه نگرانی برخی طرف‌های منطقه‌ای از جمله رژیم موقت کودک‌کش اسرائیل بوده است.

از جمله طرف‌های نگران، برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس بخصوص عربستان سعودی است. روزنامه سعودی الشرق الاوسط امروز در یادداشتی به قلم سردبیر پیشین خود «طارق الحمید» و با تیتر «آیا آزادی گروگان‌ها، تیزر [توافق هسته‌ای جدید] است؟»، از توافق اخیر ایران و آمریکا برای آزادی چند جاسوس مقابل آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در چند کشور، به نام «شوک» یاد و آن را «ترس» جدید توصیف کرد.

پیشتر نیز سعودی‌ها و رقبای منطقه‌ای ایران، توافق هسته‌ای را مایه نگرانی شدید خود اعلام کرده بودند؛ به همین دلیل دولت دموکرات‌ها، یعنی باراک اوباما و اکنون دولت بایدن را که هیچ کدام به توافق عمل نکردند، مورد نقد سعودی‌ها در منطقه قرار گرفته است. اکنون نیز تحلیلگران سعودی لب به انتقاد تازه گشوده و دولت جو بایدن را به دلیل توافق آزادسازی جاسوسان آمریکا با ایران، مورد انتقاد قرار داده و ابراز نگرانی می‌کنند.

الشرق الاوسط در این یادداشت، توافق آزادسازی جاسوسان آمریکایی مقابل آزادسازی بخشی از اموال ایران را «دیپلماسی گروگان‌ها میان آمریکا و ایران» نامید و با ترس و نگرانی زایدالوصفی از بی‌اعتنایی آمریکا به متحدانش، نوشت، «شوک دیپلماسی گروگان‌ها بین ایالات متحده و ایران، بعد از اقدام آمریکا به صرف مبلغ شش میلیارد دلار در مقابل آزادسازی پنج گروگان آمریکایی، نه فقط در منطقه ما بلکه در اروپا و خود آمریکا ادامه دارد... داستان فقط این نیست بلکه پیچیده‌تر است... قسمت خطرناک این دیپلماسی، زمان و شیوه کار و نقش متحدان در پرونده توافق هسته‌ای است. معامله "دیپلماسی گروگان‌ها" نتیجه یک سناریو مشخص است و درباره اتفاقات آتی پرونده هسته‌ای به ما هشدار می‌دهد. چرا؟».

الشرق الاوسط ترس خود را اینطور ادامه داد که «الان فصل انتخابات یا آنطور که در آمریکا می‌گویند، فصل دیوانگی است... واشنگتن تصمیم گرفته دستاوردهای انتخاباتی از طریق تهران کسب کند... معامله انجام شد و پول مقابل آزادی گروگان‌ها داده شد؛ گروگان‌هایی که تا زمان نگارش این یادداشت هنوز به کشورشان نرسیده‌اند اما بدون شفافیت کامل برای طرف‌های مرتبط با مذاکرات هسته‌ای... حالا در حالی که حتی طرف‌های بین‌المللی توافق هسته‌ای... در جریان معامله "دیپلماسی گروگان‌ها" قرار نگرفته‌اند، چطور اگر بعد از انتخابات آمریکا مذاکرات از سر گرفته شود، به آنها خبر داده خواهد شد؟ چطور می‌توان به مذاکره‌کننده آمریکایی اعتماد کرد؟ کسی چه می‌داند که چه اتفاقی برای رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران افتاده؟ چرا بازجویی می‌شود؟ چرا کنار گذاشته شد؟».

نگرانی این روزنامه سعودی به اینجا ختم نشد و ادامه داد؛ «چرا دموکراتها از زمان اوباما چنین تساهلی با ایران می‌کنند چه در آزادسازی پول‌ها چه در شتافتن در مذاکره با شروط تهران، با آنکه تعللش را ادامه می‌دهد. لذا ترس کنونی این است که این روند [آزادسازی جاسوسان مقابل پول ایران]... صرفا پیش‌پرده‌ای برای مذاکرات بعدی آمریکا با ایران بعد از انتخابات [آمریکا] باشد بخصوص اگر رئیس جمهور بایدن دوباره انتخاب شود».

طارق الحمید نویسنده یادداشت ادامه داد که «برخی می‌گویند اگر رئیس جمهور بعدی جمهوری خواه باشد، مذاکرات پیچیده‌تر می‌شود و ایران نیز به سمت تولید سلاح اتمی شتاب می‌گیرد. این محتمل است. لذا راهکارها ساده نیست. اما معتقدم پیچیده‌تر، آن وقتی است که واشنگتن به این سادگی و با شتاب و بدون اطلاع متحدان بین‌المللی با تهران رفتار می‌کند. لذا خطر اینجاست که شاید ما مقابلِ تیزر [ی از توافق هسته‌ای و] چیزی باشیم که بعد از انتخابات ریاست جمهوری بین‌ واشنگتن و تهران رخ خواهد داد».

در روزهای اخیر، روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد، پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانی‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند از زندان آزاد خواهند شد. این روزنامه همچنین به نقل از منابعی که اشاره‌ای به نام آنها نشد، مدعی شد، حدود شش میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهد شد. سرانجام پنجشنبه گذشته منابع مطلع از این توافق، به خبرگزاری فارس گفتند کل منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی در این فرایند آزاد و صرف واردات کالاهای غیرتحریمی خواهد شد .

دو روز بعد، محمد رضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی گفت: تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد شد و این منابع به صورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها