کد خبر: 685666
تاریخ انتشار :

هشدار سیا به بل ین کن: ضدحمله اوکراین شکست خواهد خورد

به گفته یک روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکایی، سیا به «آنتونی بل ین کن» وزیر خارجه این کشور اطلاع داده ضدحمله جاری اوکراین بعید است به نتیجه برسد.

هشدار سیا به بل ین کن: ضدحمله اوکراین شکست خواهد خورد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، «سیمور هرش» روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکایی امروز پنجشنبه (۱۷ اوت، ۲۶ مرداد) به نقل از یک مقام اطلاعاتی گزارش داد سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) به «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور اطلاع داده ضدحمله جاری اوکراین کارساز نیست و بعید است به نتیجه برسد.

اوکراین ضدحملات علیه روسیه را اوایل ژوئن بعد از تاخیرهای متعدد آغاز کرد. طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، تا چهارم اوت (۱۳ مرداد) اوکراین ۴۳ هزار نیرو و چهار هزار و ۹۰۰ واحد تجهیزات نظامی را در ضدحملات از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، این روزنامه‌نگار به نقل از مقام مذکور گفت: پیام از طریق آژانس [سیا] به او [بلینکن] می‌رسید مبنی بر این که تهاجم کارساز نبوده و نمایشی از سوی زلنسکی بود و برخی در دولت (بایدن) بودند که به مزخرفات او (زلنسکی) باور داشتند.

به گفته این مقام، بلینکن می‌خواست توافق صلحی را بین روسیه و اوکراین میانجیگری کند مانند کاری که سلفش «هنری کیسینجر» در سال ۱۹۷۳ در پاریس برای پایان دادن به جنگ ویتنام انجام داد، اما «یک شکست بزرگ بود».

علی‌رغم سیلی از تجهیزات پیشرفته که غرب در اختیار کی‌یف قرار داده، این کشور نتوانسته موفقیت‌ چشمگیری در مقابل روسیه در ضدحملات به دست آورد و متحمل تلفات و خسارات سنگین شده است.

«نیویورک تایمز» گزارش داده به دلیل تلفات بالا در ضدحملات اوکراین، تعداد اوکراینی‌هایی که در تلاش برای فرار از خدمت هستند، افزایش یافته و کی‌یف برای پر نگه داشتن صفوف خود به اعماق جامعه ورود کرده است. روزنامه آمریکایی با استناد به برآوردهای مقام‌ها و تحلیلگران غربی گزارش داده بیش از ۱۵۰ هزار نیروی اوکراینی از فوریه ۲۰۲۲ (آغاز درگیری‌ها در اوکراین) کشته و زخمی شده‌اند.

طبق این گزارش، گارد مرزی اوکراین گفته به طور میانگین ۲۰ نفر روزانه به دلیل تلاش برای فرار از کشور بازداشت می‌شوند. رئیس‌جمهور اوکراین بعد از مطرح شدن موارد فساد، روسای مراکز سربازگیری در همه مناطق اوکراین را اخراج کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها