کد خبر: 686726
تاریخ انتشار :

ما کرون: روسیه نباید در جنگ اوکراین پیروز شود

رئیس جمهوری فرانسه امروز (دوشنبه) در سخنرانی برای سفرای فرانسه در سراسر جهان در مورد درگیری روسیه و اوکراین گفت: مسکو نمی ‌تواند و نباید در جنگ اوکراین پیروز شود.

ما کرون: روسیه نباید در جنگ اوکراین پیروز شود
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش مشرق، امانوئل ماکرون در جمع سفرای کشورش، اتحادیه روپا را یکی از پایه‌های ایجاد ثبات در آینده دنیا خواند و گفت که از دید او سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز یکی از پایه های دفاعی اروپا محسوب می‌شود اما تاکید کرد که اروپا باید در حفظ استقلال خود بکوشد.

او همچنین استقلال راهبردی اروپا و حفظ اتحاد اعضای اتحادیه را ضرورت هوشیاری سیاسی و نظامی خواند.

ماکرون گفت: ما در ماه‌های آینده همچنان در موضع خود در قبال اوکراین پافشاری خواهیم کرد و در مورد آنچه رویکرد اروپا در قبال مساله اوکراین عنوان کرد، گفت: روسیه نمی ‌تواند و نباید در این جنگ پیروز شود.

وی همچنین از دوبرابر شدن بودجه ارتش فرانسه در چارچوب برنامه‌ریزی دفاعی خبر داد و آن را اقدامی بی‌سابقه در سال‌های اخیر عنوان کرد.

رئیس جمهوری فرانسه دلیل این امر را حفظ قدرت مواجهه کشورش با تهدیدهای درگیری و تنش جدید در فضای سایبری، فضایی و نگرانی‌هایی در مناطق ماورای بحارعنوان کرد.

وی همچنین با اشاره به «ظهور قدرت های بزرگ بین المللی»، در مورد «خطر تضعیف» اروپا و غرب هشدار داد: وضعیت بسیار سخت و در حال پیچیده شدن است.

ادعای زندانی بودن ۴ شهروند فرانسه در ایران

ماکرون در ادامه اظهاراتش ضمن ادعای زندانی بودن ۴ شهروند فرانسوی در ایران و درخواست آزادی آنها گفت: هیچ چیز بازداشت آنان را در شرایط غیرقابل قبول در زندان‌های ایران، توجیه نمی‌کند.

چالش حضور فرانسه در آفریقا

رئیس جمهوری فرانسه که کشورش از زمان کودتا در نیجر با مخالفت حضور نظامی و دیپلماتیک در این کشور آفریقایی مواجه شده است، از فعالیت دیپلمات های کشورش تقدیر و اذعان کرد که کشورش در ماه های اخیر در نیجر با شرایط بسیار دشواری رو به روست.

ماکرون اتهامات اخیر مرتبط با «پدرسالاری» فرانسه در آفریقا و هچنین قرار گرفتن پاریس در موضع «ضعف» را در این قاره رد کرد و افزود: نه پدرسالاری و نه ضعف. ضعف ها به بروز همه گیری کودتا در آفریقا منجر شده است.

زمان کنفرانس بغداد

رئیس جمهوری فرانسه همچنین زمان کنفرانس آتی بغداد را با موضوع امنیت خاورمیانه، اواخر نوامبر (آذر ماه) اعلام کرد و از کشورهای منطقه خواست تا از سوریه بخواهند «همکاری بیشتر» در مبارزه با تروریسم داشته باشد.

وی افزود: افزایش همکاری در مبارزه با گروه های تروریستی و امکان بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان را فراهم می کند.

ابتکارعمل برای گشایش گذرگاه لاچین

ماکرون همچنین از «ابتکار عمل دیپلماتیک» برای اعمال فشار به جمهوری آذربایجان در مساله قره‌باغ به منظور گشایش گذرگاه لاچین و پایان محاصره منطقه، سخن گفت.

وی با اشاره به فرصت تبادل نظر با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف روسای جمهوری آذربایجان در هفته جاری، گفت: ما احترام کامل به گذرگاه بشردوستانه لاچین را خواستاریم و بار دیگر در سطح بین‌المللی ابتکار دیپلماتیکی را در این راستا برای افزایش فشار اتخاذ خواهیم کرد.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها